Ozarbayjonning janubiy yarmi ustidagi havo hududining yopilishi Fors koʻrfazidagi mojarodan kelib chiqqan tartibsizliklarga javob berishga harakat qilayotgan aviakompaniyalar uchun qoʻshimcha bosimni keltirmoqda. Bu mintaqa odatda global aviakompaniya sanoati uchun muhim markaz boʻlib xizmat qiladi, ammo hozirgi vaqtda havo harakati jiddiy ravishda buzilgan.
Markaziy Osiyodagi kichik davlatga dron hujumi koʻplab parvozlarni mamlakatning shimoliy qismidagi tor koridorga siqib qoʻydi. Aviatsiya mutaxassisi Jon Striklandning aytishicha, hozirgi vaziyatda aviakompaniyalar uchun juda cheklangan imkoniyatlar mavjud. Gʻarb aviakompaniyalari 2022-yilda Ukrainaga bostirib kirishdan beri Rossiya havo hududidan, shu jumladan Sibirdan, qochishga majbur boʻldi. Endi esa barcha parvozlar Eron va Iroq havo hududidan ham chetlanmoqda, shimol yoki janub yoʻnalishlarida muqobil yoʻllarni izlamoqda.
Flightradar24 maʼlumotlari Ozarbayjonning shimolida, taxminan 100 km kenglikdagi chiziqda real vaqt rejimida tirbandlikni koʻrsatmoqda. Opsgroup maʼlumotlariga koʻra, Fors koʻrfazi aviakompaniyalari BAA va Umonda koʻproq parvozlarni amalga oshirishni boshladi, bu qolib ketgan sayohatchilarni evakuatsiya qilishga yordam beradi, ammo Qatardan parvozlar yoʻq va sigʻim odatdagidan ancha past darajada qolmoqda.
Opsgroupning xalqaro operatsiyalar boʻyicha mutaxassisi Devid Mumfordning taʼkidlashicha, “Eron, Iroq va Fors koʻrfazi boʻylab markaziy koridor samarali ravishda yopilgan, shuning uchun koʻpchilik trafik Kavkaz va Afgʻoniston orqali shimolga yoki Misr/Saudiya Arabistoni/Ummon orqali janubga yoʻl olmoqda. Ikkala yoʻl ham odatdagidan uzunroq va gavjumroq, shuning uchun parvoz vaqti va yoqilgʻi sarfi yuqori.”
Aviatsiya maslahatchisi Striklandning aytishicha, yoʻlovchilar uzunroq marshrutlar tufayli parvoz vaqtlarining uzayishini boshdan kechirishi mumkin. U shuningdek, kuning band vaqtlarida, masalan, Yevropadan Osiyoga parvozlar odatda rejalashtirilgan tushdan keyin va kechqurun gʻarbdan sharqqa, va ertalab Osiyodan Yevropaga parvozlar uchun sharqdan gʻarbga tirbandlik boʻlishi mumkinligini taʼkidladi.
Mutaxassis Flight Global xizmatining havo transporti muharriri Devid Kaminskiyning soʻzlariga koʻra, qisqa muddatda Ozarbayjondagi har qanday qoʻshimcha voqealar diqqat bilan kuzatiladi. Agar mamlakat mojaroga tortilsa, aviakompaniyalar “Saudiya Arabistonidan shimoliy Rossiyagacha boʻlgan ulkan havo hududi devori” bilan yuzlashishi mumkin, bu esa keng koʻlamli tartibsizliklarga olib keladi. Uzoq muddatli mojaro davom etsa, Fors koʻrfazi aviakompaniyalarining hozirgi biznes modeli omon qolmasligi mumkin, bu esa yaqin atrofdagi Riyod yoki Istanbul kabi shaharlarga imkoniyat yaratishi mumkin.

Закрытие воздушного пространства над южной половиной Азербайджана создаёт дополнительное давление на авиакомпании, пытающиеся справиться с нарушениями, вызванными конфликтом в Персидском заливе. Этот регион в обычное время служит важным узлом для глобальной авиационной отрасли, но сейчас воздушное движение серьёзно нарушено.
Атака дронов на небольшую центральноазиатскую страну вынудила многие рейсы использовать узкий коридор на севере страны. Авиационный эксперт Джон Стрикланд заявил, что у авиакомпаний сейчас «очень ограниченный выбор вариантов» для навигации в текущей ситуации. Западные авиакомпании с 2022 года, после вторжения на Украину, вынуждены избегать российского воздушного пространства, включая Сибирь. Теперь все рейсы также обходят воздушное пространство Ирана и Ирака, ища альтернативные маршруты на север или юг.
Данные Flightradar24 показывают в реальном времени загруженность в полосе шириной примерно 100 км на севере Азербайджана. По данным Opsgroup, авиакомпании Персидского залива начали выполнять больше рейсов из ОАЭ и Омана, помогая эвакуировать застрявших путешественников, но рейсов из Катара нет, и пропускная способность остаётся значительно ниже обычного уровня.
Специалист по международным операциям Opsgroup Дэвид Мамфорд отметил: «Центральный коридор через Иран, Ирак и Персидский залив фактически закрыт, поэтому большая часть трафика идёт либо на север через Кавказ и Афганистан, либо на юг через Египет/Саудовскую Аравию/Оман. Оба маршрута длиннее и загруженнее, чем обычно, поэтому время полёта и расход топлива выше».
Авиационный консультант Стрикланд добавил, что пассажиры могут столкнуться с увеличением времени полёта из-за более длинных маршрутов. Он также предупредил о возможных заторах в часы пик, например, с запада на восток днём и вечером, когда обычно запланированы рейсы из Европы в Азию, и с востока на запад рано утром, когда рейсы идут из Азии в Европу.
Редактор по воздушному транспорту специализированного издания Flight Global Дэвид Камински заявил, что в краткосрочной перспективе будет уделяться пристальное внимание любым дальнейшим инцидентам в Азербайджане. Если страна будет втянута в конфликт, авиакомпании могут столкнуться с «огромной стеной воздушного пространства от Саудовской Аравии до северной России», что приведёт к масштабным сбоям.
Камински также предположил, что если конфликт затянется, текущая бизнес-модель авиакомпаний Персидского залива, которая превратила города региона в туристические направления, может не выжить. Это может создать возможности для других ближайших городов, таких как Эр-Рияд или Стамбул, который уже планирует расширить свой аэропорт до девяти взлётно-посадочных полос.