Rossiya qo‘shinlari kechasi Ukraina bo‘ylab keng ko‘lamli dron va raketa hujumlarini amalga oshirdi. Hujumlar natijasida bir necha kishi halok bo‘ldi, o‘nlab odamlar yaralandi, jumladan, bolalar ham jabrlangan.
Xarkov shahrida ballistik raketa besh qavatli turar-joy binosiga tegib, kamida 8 kishi halok bo‘ldi, 10 dan ortiq odam yaralandi. Halok bo‘lganlar orasida ikki bola borligi ma’lum qilindi. Shahar hokimi Igor Terexovning aytishicha, yaralanganlar orasida 6 va 11 yoshli ikki o‘g‘il bola ham bor.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy X (sobiq Twitter) sahifasida Rossiya kechasi 29 ta raketa va 480 ta dron ishlatganini, ularning yarmidan ko‘pi ballistik raketalar ekanligini aytdi. U sherik davlatlardan “bu vahshiylikka javob berishni” talab qildi va Rossiyaning Ukraina infratuzilmasini yo‘q qilishga urinishlarini ta’kidladi.
Hujumlar nafaqat Xarkovda, balki Kiyev, Xmelnitskiy, Chernovtsi va Jitomir viloyatlaridagi energetika va temir yo‘l infratuzilmalariga ham zarar yetkazdi. Ukraina havo hujumidan ogohlantirish signalini ishga tushirdi, qo‘shni Polsha esa chegaradosh hududlarda harbiy samolyotlarni havoga ko‘tardi.
Tinchlik muzokaralari to‘xtab qolgan. Yaqin Sharqda AQSh va Isroilning Eron ustidan birgalikdagi hujumlari boshlanganidan keyin urushni tugatish bo‘yicha kelishuvlar to‘xtab qoldi. Bu vaziyat mintaqaviy inqirozni yanada chuqurlashtirmoqda.

Российские войска провели масштабные ночные удары дронами и ракетами по территории Украины. В результате атак погибли несколько человек, десятки получили ранения, в том числе дети.
В Харькове баллистическая ракета попала в пятиэтажный жилой дом, в результате чего погибли не менее 8 человек, более 10 получили ранения. Среди погибших есть двое детей. Мэр города Игорь Терехов сообщил, что среди раненых — два мальчика 6 и 11 лет.
Президент Украины Владимир Зеленский в социальной сети X (бывший Twitter) заявил, что Россия использовала 29 ракет и 480 дронов, почти половина из которых — баллистические ракеты. Он потребовал от партнёров «ответа на эти дикие удары» и подчеркнул, что Россия не оставляет попыток уничтожить инфраструктуру Украины.
Удары нанесли ущерб не только в Харькове, но и энергетической инфраструктуре в Киеве, Хмельницкой и Черновицкой областях, а также железнодорожным путям в Житомирской области. Украина объявила воздушную тревогу, а соседняя Польша подняла военные самолёты для защиты своего воздушного пространства.
Мирные переговоры по урегулированию конфликта зашли в тупик. После начала совместных атак США и Израиля по Ирану на Ближнем Востоке неделю назад дипломатические усилия по прекращению войны в Украине остановились, что усугубляет региональный кризис.