Rossiya qo‘shinlari Ukraina ikkinchi yirik shahri Xarkovda turar-joy binosiga raketali zarba berdi. Bu zarba natijasida besh qavatli binoning bir kirish qismi birinchi qavatdan beshinchi qavatgacha qulab tushdi, binoning qoldiqlari ostida turar-joy aholisi qolib ketdi. Xarkov shahar hokimi Igor Terexovning aytishicha, halok bo‘lganlar orasida boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi va uning ikkinchi sinf o‘quvchisi o‘g‘li, shuningdek, 13 yoshli qiz va uning onasi bor. Jami 16 kishi yaralangan.
Favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari shanba kuni ham qoldiqlarni tekshirishni davom ettirmoqda, hokimiyatlar qoldiqlar ostida tirik qurbonlar bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Xarkov viloyati prokuraturasi dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya tomonidan “Izdeliye-30” kruiz raketasi ishlatilganini aniqlagan va urush jinoyatlari bo‘yicha tergov ochgan.
Xarkovga qilingan hujum kengroq tungi hujumlarning bir qismi bo‘lib, prezident Volodimir Zelenskiyning aytishicha, Rossiya qo‘shinlari 29 raketani va 480 dronni uchirib, Kiyev va boshqa markaziy viloyatlardagi energetika ob’ektlarini nishonga olgan. Milliy havo hujumidan mudofaa tizimlari 19 raketani va 453 dronni urib tushirgan.
Zelenskiy X ijtimoiy tarmog‘ida “Ushbu hayotga qarshi vahshiylik zarbalariga hamkorlar javob berishi kerak” deb yozib, Yevropa Ittifoqini Ukraina havo mudofaasini kuchaytirishga chaqirdi. Ukraina tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mariana Betsa esa buni “ruslar tomonidan bolalarning yana bir qirg‘ini” deb atadi.
Bu hujum AQSh vositachiligidagi tinchlik muzokaralari to‘xtab qolgan paytda sodir bo‘ldi. Zelenskiy juma kuni Drujkovka yaqinidagi front chizig‘ini ziyorat qilib, askarlarga jang maydonidagi kuch Ukraina pozitsiyasini muzokaralar stolida belgilashini aytdi. So‘nggi haftalarda jang maydoni holati Kiyev foydasiga o‘zgardi: Urushni o‘rganish instituti ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina qo‘shinlari yanvar oyidan beri janubiy Ukraina hududida 244 kvadrat kilometrni qaytarib olgan, Rossiyaning fevral oyidagi hududiy yutuqlari esa 20 oy ichidagi eng past ko‘rsatkichga tushgan. Institut, shuningdek, Xarkov viloyatidagi Rossiya qo‘shinlari bahorgi hujum oldidan qayta guruhlanishi mumkinligini, so‘nggi haftalarda jangovar faollik pasayganini ta’kidladi.

Российские войска нанесли ракетный удар по жилому дому во втором по величине городе Украины Харькове. В результате удара обрушилась одна секция подъезда пятиэтажного здания с первого по пятый этаж, жильцы оказались под завалами. По словам мэра Харькова Игоря Терехова, среди погибших — учительница начальных классов и её сын, ученик второго класса, а также 13-летняя девочка и её мать. Всего 16 человек получили ранения.
Спасательные службы продолжали разбор завалов в субботу, власти предупредили, что под обломками могут оставаться выжившие. Харьковская областная прокуратура заявила, что предварительные данные указывают на использование российской крылатой ракеты «Изделие-30», и открыла расследование по факту военных преступлений.
Удар по Харькову стал частью более масштабной ночной атаки: президент Владимир Зеленский заявил, что российские силы выпустили 29 ракет и 480 дронов, нацелившись на энергетические объекты в Киеве и других центральных регионах. Системы ПВО сбили 19 ракет и 453 дрона.
Зеленский в социальной сети X написал: «На эти варварские удары по жизни должен быть ответ партнёров», призвав Европейский союз усилить противовоздушную оборону Украины. Заместитель министра иностранных дел Украины Марианна Беца назвала это «ещё одной резнёй детей со стороны русских».
Атака произошла на фоне зашедших в тупик мирных переговоров при посредничестве США. Зеленский в пятницу посетил передовые позиции под Дружковкой, заявив войскам, что сила на поле боя определит позицию Украины за столом переговоров. В последние недели ситуация на фронте изменилась в пользу Киева: Институт изучения войны оценил, что украинские силы с января вернули 244 квадратных километра на юге Украины, в то время как территориальные приобретения России в феврале достигли 20-месячного минимума. Институт также отметил, что российские силы в Харьковской области, возможно, перегруппировываются перед возможным весенним наступлением, так как интенсивность боёв в последние недели снизилась.