Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy Saudiya Arabistoni Qirolichasi shahzodasi Muhammad bin Salmon bilan boʻlgan suhbatida, Eron tomonidan ishlab chiqarilgan 'Shahed' dronlarini yoʻq qilish boʻyicha oʻz tajribasini taklif qilganini eʼlon qildi. Zelenskiyning X (sobiq Twitter) sahifasida chop etilgan bayonotiga koʻra, u Saudiya Arabistoni rahbariyatiga “Eron rejimi tomonidan yaratilgan tahdidlarga qarshi kurash”da yordam berishga tayyor ekanligini bildirdi. Bu taklif AQSh va Isroilning Eron bilan urushi fonida Fors koʻrfazi davlatlariga qilingan hujumlar davomida kelib chiqqan.
Ukraina rahbari “Ukrainlar 'Shahed' dronlariga qarshi yillar davomida kurash olib bormoqda va dunyoda boshqa hech qaysi davlatda bunday tajriba yoʻq. Biz yordam berishga tayyormiz”, deb taʼkidladi. Rossiyaning Ukrainaga qarshi toʻrt yillik urushi davomida Ukraina mahalliy qurol ishlab chiqarish sanoati innovatsiyalarga majbur boʻlib, arzon dronlar yaratishga eʼtibor qaratdi, bu esa Eronning 'Shahed-136' dronlari va ularning 'Geran' deb nomlangan nusxalariga qarshi kurashda muhim rol oʻynadi.
Hozirda dunyodagi yetakchi dron interceptorlari ishlab chiqaruvchilaridan biri boʻlgan Ukraina, soʻnggi hafta davomida hujumga uchragan AQSh va Fors koʻrfazi davlatlariga oʻz mutaxassislarini taklif qilmoqda. Bu davlatlar arzon 'Shahed' dronlarini urib tushirish uchun millionlab dollarlik 'Patriot' raketalarini tez sarf qilmoqda. Eron tomonidan ishlab chiqarilgan 'Shahed' droni taxminan 30 ming dollarga tushsa, AQSh ishlab chiqargan 'Patriot' havo mudofaa tizimi uchun bitta PAC-3 interceptor raketasi millionlab dollarlik qiymatga ega. Kiyev esa har biri 1-2 ming dollarga teng boʻlgan arzon interceptor dronlarini ishlab chiqarib, ularni prototipdan ommaviy ishlab chiqarishga bir necha oy ichida oʻtkazdi.
Zelenskiy bu hafta boshida Ukraina AQShga dronlarga qarshi kurashda mutaxassislar bilan yordam berishini aytgan edi. U shuningdek, Bahrayn, Iordaniya, Quvayt, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklari rahbarlari bilan ham suhbatlashganini bildirdi. Yordam taklif qilish orqali Zelenskiy Ukraina ittifoqchilari bilan oʻz mavqeini mustahkamlash va Rossiyaning ballistik raketalariga qarshi himoya qilish uchun zarur boʻlgan qimmat mudofaa tizimlarini olishga umid qilmoqda.
AQSh Prezidenti Donald Tramp, Zelenskiyning Eron dronlariga qarshi himoya qilish boʻyicha yordam taklifi haqida soʻralganda, u har qanday davlatdan keladigan yordamni qabul qilishini aytdi. Bu Ukraina taklifining xalqaro miqyosda qanday qabul qilinishini koʻrsatadi.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что предложил Саудовской Аравии помощь в перехвате иранских дронов 'Шахед', которые запускались по нескольким странам Персидского залива, вовлечённым в войну США и Израиля против Ирана. В своём сообщении на X (бывший Twitter) Зеленский сообщил, что в субботу общался с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бин Сальманом (МБС) о «противодействии угрозам со стороны иранского режима» – отсылка к атакам Ирана на соседние страны, размещающие американские активы, с начала войны неделю назад.
«Украинцы уже несколько лет воюют против дронов 'Шахед', и все признают, что ни у одной другой страны в мире нет такого опыта. Мы готовы помочь», – заявил украинский лидер. В ходе четырёхлетней войны России против Украины украинская оборонная промышленность была вынуждена инноваровать, сосредоточившись на создании недорогих дронов для противодействия российским атакам с использованием импортированных иранских 'Шахед-136' и их самодельных копий, известных как 'Герань'.
Теперь, будучи одним из ведущих мировых производителей перехватчиков, Украина предлагает экспертизу США и странам Персидского залива, подвергшимся атакам на прошлой неделе. Страны расходуют запасы дорогих ракет 'Пэтриот' для уничтожения значительно более дешёвых 'Шахедов'. Иранский дрон 'Шахед' стоит примерно 30 000 долларов, в то время как одна ракета-перехватчик PAC-3 для американской системы ПВО 'Пэтриот' обходится в миллионы. Киев разработал недорогие дроны-перехватчики стоимостью примерно 1 000–2 000 долларов, переведя системы от прототипа к массовому производству за несколько месяцев.
Ранее на этой неделе Зеленский заявил, что Украина поможет США, предоставив специалистов для борьбы с дронами. Он также сообщил, что общался с лидерами Бахрейна, Иордании, Кувейта, Катара и Объединённых Арабских Эмиратов. Предлагая помощь, Зеленский надеется усилить влияние Украины среди союзников и получить дорогие системы обороны, необходимые для защиты от российских баллистических ракет.
Президент США Дональд Трамп заявил, что примет помощь от любой страны, когда его спросили о предложении Зеленского поддержать оборону от иранских дронов. Это указывает на сложную геополитическую динамику, в которой Украина пытается использовать свой военный опыт для укрепления позиций на международной арене, несмотря на продолжающийся конфликт с Россией.