Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Yevropa mamlakatlariga shartli asosda neft va gaz yetkazib berishga tayyor ekanligini bildirdi. Uning televizion bayonotlariga ko'ra, bu taklif AQSh-Isroilning Eron ustidagi urushi tufayli Hormuz bo'g'ozidagi tanker tashishlarining to'xtab qolishi fonida keltirildi.
Putin o'zining bayonotlarida Yevropa kompaniyalari va xaridorlari uzoq muddatli, barqaror hamkorlikka qaytishni istasalar, Rossiya bunday hamkorlikka tayyor ekanligini ta'kidladi. Biroq, u shuni ham qo'shdiki, bunday hamkorlik siyosiy bosimlardan xoli bo'lishi kerak. Rossiya rahbari bu fikrlarni hukumat amaldorlari va mamlakatning yetakchi neft-gaz kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvda bildirdi.
Yevropa Ittifoqi va G7 mamlakatlari Rossiyaning Ukrainadagi urushi munosabati bilan qo'llagan sanksiyalari tufayli so'nggi to'rt yil ichida Rossiyaga qaramlikni keskin kamaytirdi. 2022-yilda Yevropa Ittifoqi Rossiyadan dengiz orqali neft importini taqiqladi, shuningdek, Ukraina orqali o'tadigan Druzhba neft quvuridagi shikastlar tufayli Vengriya va Slovakiya quvurlari orqali neft yetkazib berish deyarli to'xtadi.
Putinning so'zlariga ko'ra, Rossiya kompaniyalari Yaqin Sharqdagi mojarodan foydalanishi kerak, chunki Eron Hormuz bo'g'ozidagi tanker tashishlarni samarali tarzda to'xtatdi. Bu bo'g'oz dunyo neftining beshdan bir qismini tashish uchun javobgardir. Rossiya rahbarining bu bayonotlari neft narxlari 2022-yildan beri ko'rilmagan darajada - barrel uchun 100 dollardan oshgan paytda keltirildi.
Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban Yaqin Sharqdagi urush tufayli ko'tarilgan narxlarni qaytarish uchun Yevropa Ittifoqiga Rossiyaning neft va gaziga qo'yilgan sanksiyalarni to'xtatishni taklif qildi. Biroq, Yevropa Ittifoqi va G7 mamlakatlari global neft narxlarining oshishiga javoban "zarur choralar" ni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirishdi, lekin favqulodda zaxiralarni chiqarishga majburiyat bermadilar.
Ukrainadagi urushdan oldin Yevropa o'z gazining 40 foizdan ortig'ini Rossiyadan sotib olgan edi. 2025-yilga kelib, Rossiyadan quvur va suyuqlashtirilgan tabiiy gaz importi Yevropa Ittifoqining umumiy importining atigi 13 foizini tashkil qildi. Yevropa bozorini yo'qotgan Rossiya neft va gazni Osiyo mamlakatlariga sezilarli chegirmalar bilan sotishga majbur bo'ldi.

Президент России Владимир Путин заявил о готовности Москвы условно возобновить поставки нефти и газа в европейские страны. Это заявление прозвучало на фоне остановки танкерных перевозок через Ормузский пролив из-за войны США и Израиля против Ирана. В телевизионных комментариях в понедельник российский лидер отметил, что Россия готова работать с европейскими покупателями, если они захотят вернуться к долгосрочному сотрудничеству, свободному от политического давления.
Путин подчеркнул, что российские компании должны использовать конфликт на Ближнем Востоке, где Иран фактически остановил судоходство через Ормузский пролив — ключевую точку транзита нефти, через которую проходит около пятой части мировых поставок нефти и сжиженного природного газа. Заявление президента прозвучало в ходе встречи с правительственными чиновниками и руководителями ведущих нефтегазовых компаний России.
Однако европейские страны за последние четыре года резко сократили зависимость от российской нефти и газа в ответ на войну Москвы в Украине и последующие санкции Европейского союза и «Большой семёрки» (G7). ЕС запретил морской импорт российской нефти в 2022 году, а трубопроводные поставки в Венгрию и Словакию были фактически остановлены с января из-за повреждений нефтепровода «Дружба» через Украину.
Комментарии Путина прозвучали в момент, когда цены на нефть превысили 100 долларов за баррель, достигнув пиков, невиданных с начала полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году. Брент, международный эталон, подорожал более чем на 30% в воскресенье, в какой-то момент превысив 119 долларов за баррель, на фоне опасений длительных сбоев в глобальных энергопоставках.
Страны G7 заявили в понедельник, что готовы принять «необходимые меры» в ответ на рост мировых цен на нефть, но не взяли на себя обязательств по высвобождению чрезвычайных резервов. Заявления Путина последовали через несколько часов после того, как премьер-министр Венгрии Виктор Орбан призвал Европейский союз приостановить санкции на российские нефть и газ для противодействия ценам, взлетевшим из-за войны на Ближнем Востоке.
На прошлой неделе Путин поручил правительству рассмотреть возможность переориентации оставшихся потоков российской нефти и газа от Европы до того, как ЕС начнёт применять своё решение о полном запрете российских ископаемых видов топлива. До войны в Украине Европа покупала более 40% своего газа у России. К 2025 году совокупные продажи трубопроводного газа и СПГ из России составили лишь 13% от общего импорта ЕС. Потеря европейского рынка во время войны в Украине вынудила Россию продавать нефть и газ в Азию со значительными скидками.