Tergov ostida bo‘lgan da'vo qilinayotgan jinoyatlar orasida deportatsiya va deportatsiya orqali ta'qib qilish bor, ular "kamida qisman Litva hududida" sodir etilgan. Prokuror qo‘shimcha qilib, "bu jinoyatlar tinch aholiga qarshi keng va tizimli hujumning bir qismi sifatida sodir etilganligiga asosli dalillar bor" deb ta'kidladi.
Belarus XJS a'zosi bo‘lmasa-da, Litva a'zo davlat sifatida bu ishni sudga topshirgan. 2020-yilda Minsk hokimiyati prezident Aleksandr Lukashenkoga qarshi norozilik namoyishlarini zo‘ravonlik bilan bostirgandan so‘ng, o‘z vatanini tark etgan o‘n minglab belaruslar uchun Litva boshpana bo‘lib xizmat qilmoqda. Chet elda bo‘lgan muxolifat arboblari muntazam ravishda Minsk KGB xavfsizlik xizmatlari tomonidan tahdid qilinayotgani haqida xabar berishgan.
Belarus muxolifat yetakchisi Sviatlana Tsixanouskaya XJS prokurorining e'lonini qarshi oldi. U bayonotida, "Yuz minglab belaruslar rejim harakatlari tufayli azob chekdi va chekmoqda. Lukashenka siyosati shuningdek, Belarus qo‘shnilari uchun tahdidlar yaratadi" dedi. U qo‘shimcha qilib, "Bu qaror umidni tiklaydi. Adolat g‘alaba qozonadi, javobgarlar javobgarlikka tortiladi va jabrlanuvchilar nihoyat haqiqat va adolatga ega bo‘ladilar" dedi.
2024-yil sentyabr oyida Litva XJSga tergov ochishni talab qildi, chunki da'vo qilinayotgan jinoyatlarning ba'zilari uning mamlakatida sodir etilgan. Belarus ko‘pincha siyosiy mahbuslarni, jumladan dekabr oyida Nobel mukofoti sovrindori Ales Byalyatski kabilarni asosan Litvaga majburan deportatsiya qilgan. O‘tgan sentyabrda Minsk shuningdek, muxolifat arbobi Mikola Statkevichni kuch bilan Litvaga deportatsiya qilishga urindi. Chegaradan o‘tishdan bosh tortgan u Belarusga qaytib yurdi va o‘tgan oy tibbiy sabablarga ko‘ra ozod qilinishidan oldin qamoqqa yuborilgan. Viasna huquqlar guruhi ma'lumotlariga ko‘ra, Belarusda 1139 nafar siyosiy mahbus bor.

Прокуроры Международного уголовного суда (МУС) объявили о начале расследования в отношении Беларуси по подозрению в принудительной депортации противников правительства. Офис прокурора МУС в четверг заявил, что найдены "разумные основания полагать, что были совершены преступления, подпадающие под юрисдикцию Суда".
Расследуемые предполагаемые преступления включают депортацию и преследование посредством депортации, которые были совершены "по крайней мере частично на территории Литвы". Прокурор добавил, что "имеются разумные основания полагать, что эти преступления были совершены как часть широкомасштабного и систематического нападения на гражданское население".
Хотя Беларусь не является членом МУС, Литва как государство-участник передала дело в суд. Литва стала убежищем для десятков тысяч белорусов, покинувших родину после того, как власти Минска жестоко подавили протесты против давнего президента Александра Лукашенко в 2020 году. Изгнанные оппозиционеры регулярно сообщали об угрозах со стороны служб безопасности КГБ Минска за границей.
Лидер белорусской оппозиции Светлана Тихановская приветствовала заявление прокурора МУС. В заявлении она сказала: "Сотни тысяч белорусов пострадали и продолжают страдать из-за действий режима. Политика Лукашенко также создает угрозы для соседей Беларуси". Она добавила: "Это решение возвращает надежду. Что правосудие восторжествует, что виновные будут привлечены к ответственности, и что жертвы наконец получат правду и справедливость".
В сентябре 2024 года Литва призвала МУС начать расследование, заявив, что некоторые из предполагаемых преступлений произошли на ее территории. Беларусь часто насильственно депортировала освобожденных из тюрьмы политических заключенных, в основном в Литву, таких как лауреат Нобелевской премии Алесь Беляцкий в декабре. В прошлом сентябре Минск также пытался насильственно депортировать оппозиционера Николая Статкевича в Литву. Отказавшись пересечь границу, он вернулся пешком в Беларусь и был отправлен обратно в тюрьму перед освобождением по медицинским показаниям в прошлом месяце. По данным правозащитной группы "Весна", в Беларуси насчитывается 1139 политических заключенных.