Rossiyaning Chelyabinsk viloyatida 15 kishiga qarshi tergov yakunlandi, ular tashkilotli jinoyatchilik jamoasiga qo‘shilganlik va narkotik moddalarni noqonuniy sotishda ayblanmoqda. Ayblanuvchilar orasida Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston fuqarolari ham bor.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, bu guruh Chelyabinsk, Sverdlovsk, Kurgan, Voronej, Moskva viloyatlari va Perm o‘lkasi hududlarida internet-do‘konlar orqali narkotik moddalarni tarqatgan. Operatsiya davomida ularning qo‘lidan 44 kilogrammdan ortiq, jumladan geroin va metadon kabi taqiqlangan moddalar tortib olingan.
Guruh jami 134 ta turli darajadagi og‘irlikdagi narkojinoyatni sodir etgan. Barcha ayblanuvchilar qamoqqa olingan va ularga tashkilotli jinoyatchilik jamoasiga qo‘shilganlik va narkotik moddalarni noqonuniy sotishga urinish bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan. Ishlar Chelyabinsk shahridagi Kurchatov tuman sudiga yuborilgan.
Ilgari Chelyabinskdagi Sovet tuman sudi noqonuniy migratsiyani tashkil etish bilan shug‘ullanayotgan guruhning o‘nta a’zosiga hukm chiqargan edi. To‘qqiz kishi ozodlikdan mahrum qilingan, bitta ayblanuvchi esa jarimaga tortilgan.

В Челябинской области России завершено расследование уголовного дела против 15 человек, обвиняемых в участии в организованном преступном сообществе и незаконном сбыте наркотических средств. Среди задержанных — граждане России, Таджикистана и Узбекистана.
По данным следствия, группа распространяла наркотики через интернет-магазины на территории Челябинской, Свердловской, Курганской, Воронежской, Московской областей и Пермского края. В ходе операции у участников изъято более 44 килограммов запрещенных веществ, включая героин и метадон.
Всего группа совершила 134 наркопреступления различной степени тяжести. Все фигуранты заключены под стражу, им предъявлены обвинения по статьям за участие в преступном сообществе и покушение на незаконный сбыт наркотиков. Дело направлено в Курчатовский районный суд Челябинска.
Ранее Советский районный суд в Челябинске вынес приговор десяти участникам другой группы, занимавшейся организацией незаконной миграции. Девять человек получили реальные сроки лишения свободы, одна фигурантка оштрафована.