Amsterdam shahar hokimi Femke Halsema, shaharning Buitenveldert tumanidagi yahudiy maktabida kechasi sodir bo'lgan portlashni "yahudiy jamoasiga qarshi qasddan hujum" deb e'lon qildi. Portlash maktabning tashqi devoriga cheklangan zarar yetkazgan, ammo hech kim jarohatlanmagan. Halsema bu harakatni "yahudiy jamoasiga qarshi qo'rqinchli tajovuz" deb ta'riflab, Amsterdam "yahudiylar xavfsiz yashashi mumkin bo'lgan joy" bo'lishi kerakligini ta'kidladi.
Portlashdan so'ng, o't o'chiruvchilar va politsiya tezda joyga yetib kelgan, ular CCTV tasvirlarini tekshirishni boshlagan, ular portlovchi moddalarni joylashtirgan shaxsni ko'rsatishi mumkin. Halsema, "yahudiy amsterdamliklarning qo'rquvi va g'azabini tushunishini" aytib, ular "antisemitizm bilan tobora ko'proq duch kelayotganini" qo'shdi. Bosh vazir Rob Jetten Niderlandiyada "antisemitizm uchun hech qanday joy bo'lmasligi kerak" deb e'lon qildi.
Bu voqea, juma kuni Rotterdamdagi sinagogada sodir bo'lgan o't qo'yish hujumidan keyin yahudiy muassasalarida xavfsizlikni oshirish choralari ko'rilganidan so'ng sodir bo'ldi. Politsiya tergovni olib bormoqda va hujumning sabablari hali rasman e'lon qilinmagan. So'nggi kunlarda, Isroil-AQShning Eron ustidan birgalikdagi zarbalaridan keyin dunyo bo'ylab yahudiy va AQSh jamoalariga hujumlar bo'lishi haqida tashvishlar mavjud.
Isroil tashqi ishlar vazirligi shanba kuni "Niderlandiyada antisemitizm epidemiyasi tarqalmoqda" deb bayonot berdi. Vazirlik Amsterdam va Rotterdamdagi so'nggi hujumlarni, shuningdek, 2024-yil noyabrida Amsterdamdagi isroillik futbol muxlislariga hujumni eslatib o'tdi. Bayonotda "Keyingi hujum qayerda bo'ladi? Niderlandiya hukumati antisemitizmga qarshi kurashish uchun ko'proq harakat qilishi kerak" degan fikr bildirildi. Bu voqealar Niderlandiyada yahudiy jamoasining xavfsizligi va antisemitizm muammosini yanada kuchaytirmoqda.

Мэр Амстердама Фемке Халсема заявила, что взрыв, произошедший ночью в еврейской школе в районе Бютенвельдерт, является "преднамеренным нападением на еврейскую общину". Взрыв причинил ограниченный ущерб внешней стене школы, но пострадавших не зарегистрировано. Халсема охарактеризовала этот акт как "трусливую агрессию по отношению к еврейской общине", подчеркнув, что Амстердам "должен быть местом, где евреи могут жить в безопасности". Премьер-министр Роб Йеттен заявил, что в Нидерландах "не должно быть места антисемитизму".
После взрыва пожарные и полиция были быстро направлены на место происшествия, и началась проверка записей с камер видеонаблюдения, на которых, как сообщается, виден человек, размещающий взрывчатку. Халсема выразила понимание "страха и гнева еврейских амстердамцев", которые "все чаще сталкиваются с антисемитизмом". Это событие произошло после того, как в пятницу в Роттердаме произошло предполагаемое поджог синагоги, что привело к усилению мер безопасности в еврейских учреждениях.
Полиция проводит расследование, и пока публично не комментирует возможные мотивы нападения. В последние дни возникли опасения, что еврейские и американские общины по всему миру могут стать мишенями после совместных ударов Израиля и США по Ирану. Министерство иностранных дел Израиля в субботу заявило, что "в Нидерландах бушует эпидемия антисемитизма".
В заявлении министерства упоминаются недавние нападения в Амстердаме и Роттердаме, а также "погром против израильтян в Амстердаме в ноябре 2024 года" — отсылка к нападению на израильских футбольных болельщиков в голландской столице. В заявлении добавлено: "Где будет следующее нападение? Правительство Нидерландов должно сделать гораздо больше для борьбы с антисемитизмом". Эти инциденты подчеркивают растущие проблемы безопасности для еврейской общины в Нидерландах и вызывают вопросы о эффективности мер, принимаемых властями.