Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antonio Guterres Shanba kuni Bayrutda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Livanda urush boshlanganidan beri 800 mingdan ortiq odam ichki ko‘chirilganini va mamlakat janubining “vayronagarchilikka aylanib qolishi mumkinligini” ta’kidladi. U Livanni “o‘rtaga tortilgan” deb atadi va “faqat diplomatik yechim mavjud, harbiy yechim yo‘q” deya urushni to‘xtatishga chaqirdi.
Guterres Livandagi vaziyatni muhokama qilish va 325 million dollarlik favqulodda yordam mablag‘ini jalb qilish uchun mamlakatga tashrif buyurdi. U Isroilning Livandagi 14 foiz hududini qamrab olgan majburiy evakuatsiya buyruqlari haqida so‘ralganda, “Fuqarolarning xavfsizligini ta’minlamagan har qanday harakat xalqaro gumanitar huquqni buzadi” deb javob berdi.
Livanda yuqori darajadagi maslahatlar davom etmoqda, Isroil bilan muzokaralar olib borish uchun vakillar guruhini tuzish maqsadida. Rasmiy manba Al Jazeera Arabic’ga aytishicha, elchilar darajasidagi delegatsiya Kiprda bo‘lib o‘tishi mumkin bo‘lgan har qanday muzokaralarga tayyorgarlik ko‘rish uchun tuzilishi kutilmoqda. Parlament spikeri Nabih Berri muzokaralardan oldin o‘t ochilishini talab qilmoqda, bu taklif Yevropa tomonidan qo‘llab-quvvatlangan, ammo Vashington hali javob bermagan.
Isroil armiyasi janubiy Livandagi va Bayrutning janubiy chekkalaridagi aholini keng qamrovli evakuatsiya buyrug‘i bilan ogohlantirgan holda ushbu hududlarni bombardimon qilishda davom etmoqda. Shanba kuni Sidon shahrida to‘rt kishilik oila va Bayrut sharqidagi Bourj Hammoudda turar-joy binosiga hujumda bitta kishi halok bo‘ldi. Livandagi Ommaviy Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2-martdan beri Isroil zarbalaridan 826 kishi halok bo‘lgan, 2000 dan ortiq kishi yaralangan.
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron Livon hukumatining Isroil bilan “to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar” olib borishga tayyorligini aytdi va muzokaralarni Parijda o‘tkazishni taklif qildi. Shu bilan birga, Al Jazeera muxbiri Nour Odeh Isroilning “Livandagi operatsiyalari yoki rejalari haqida bosimga duchor bo‘lishidan” xavotir olmasligini ta’kidladi. U, shuningdek, Isroil vazirlar mahkamasining Shanba kechasi “mumkin bo‘lgan quruqlikdagi bosqin” va “janubiy Livonning 10 foizini Litani daryosigacha bosib olish”ni muhokama qilishni rejalashtirganini aytdi.

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш на пресс-конференции в Бейруте в субботу заявил, что с начала войны в Ливане более 800 тысяч человек были внутренне перемещены, а юг страны «рискует стать пустыней». Он охарактеризовал Ливан как «втянутый» в конфликт и призвал к прекращению огня, заявив: «Военного решения нет, только дипломатия».
Гутерриш посетил страну для обсуждения ситуации и запуска срочного призыва на 325 миллионов долларов для оказания помощи. На вопрос Al Jazeera о том, соответствуют ли приказы Израиля о принудительной эвакуации, охватывающие 14% территории Ливана, международному гуманитарному праву, он ответил: «Любые действия, не обеспечивающие достаточную безопасность граждан, неизбежно нарушают международное гуманитарное право».
В Ливане продолжаются консультации на высоком уровне по формированию делегации для переговоров с Израилем. Официальный источник сообщил Al Jazeera Arabic, что ожидается формирование делегации на уровне послов для подготовки к возможным переговорам, вероятно, на Кипре. Спикер парламента Набих Берри требует прекращения огня до переговоров, что поддержано Европой, но Вашингтон пока не ответил.
Армия Израиля продолжает обстреливать районы южного Ливана и южных пригородов Бейрута, издавая широкомасштабные приказы об эвакуации. В субботу в городе Сидон погибла семья из четырех человек, а в Бурдж-Хаммуде к востоку от Бейрута один человек был убит при атаке на жилое здание. По данным Министерства здравоохранения Ливана, с 2 марта в результате израильских ударов погибло 826 человек, более 2000 ранены.
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что ливанское правительство готово к «прямым переговорам» с Израилем и предложил провести их в Париже. Тем временем корреспондент Al Jazeera Нур Одех отметила, что Израиль не обеспокоен «давлением по поводу своих операций или планов в Ливане». Она добавила, что израильский кабинет планирует обсудить «возможное наземное вторжение» и «оккупацию 10% южного Ливана до реки Литани».