Donald Tramp rejimining ma'muriyati, prezidentning farmoniga norozilik sifatida AQSh bayrog‘ini yoqgan harbiy veteran Jan "Jay" Keriga nisbatan sud jarayonini to‘xtatishga qaror qildi. Sud hujjatlari shuni ko‘rsatadiki, Adliya vazirligi o‘tgan oktabr oyida Kerining da'vosini rad etish haqidagi arizasidan so‘ng, unga qarshi qo‘yilgan ayblovlarni olib tashlashga harakat qilmoqda.
Keriga qarshi ikki marta jinoyat ishi qo‘yilgan edi: biri belgilangan joylardan tashqarida olov yoqish, ikkinchisi esa jamoat xavfsizligiga tahdid soladigan yoki mulkka zarar yetkazadigan tarzda olov yoqish. Voqea 25-avgust kuni, Tramp bayroq yoqish uchun sud jarayoni o‘tkazishni buyuruvchi farmon imzolaganidan so‘ng sodir bo‘ldi.
AQSh Oliy sudi uzoq vaqtdan beri bayroq yoqishni himoyalangan erkin nutq harakati sifatida qo‘llab-quvvatlab kelgan, masalan, 1989-yildagi Texas v. Johnson ishida sud "bayroqni tahqirlash Birinchi tuzatishga zid" deb topgan. Tramp esa bayroq yoqish zo‘ravonlikni qo‘zg‘atishga o‘xshash deb da'vo qilib, uni Birinchi tuzatish himoyasidan chetda qoldirishga intilmoqda.
Keri o‘z intervyusida Trampning farmoni "faqat bo‘sh gap" ekanligini ta'kidladi, lekin u erkin nutqni cheklash xavfini keltirib chiqarishi mumkinligini aytdi. U: "Men 20 yildan ortiq xizmat qildim. O‘sha bayroqni himoya qildim, uning ostida xizmat qildim, uning uchun kurashdim" deb izoh berdi. "Bayroq ramzdir. Bu bizning demokratiyamiz emas. Men uni tahqirlash yoki Amerikaga norozilik bildirish uchun yoqmadim. Buni bizning xoin, fashist prezidentimiz o‘sha farmonni imzolagani uchun bevosita javob sifatida qildim."
Fuqarolik adolati jamg‘armasi hamkorligi Kerining himoyasini o‘z zimmasiga olib, veteran ustidan sud jarayoni o‘tkazish "qasoskor sud jarayoni" dalili ekanligini va Tramp rejimining harakatlari "norozilikka qarshi to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujum" ekanligini ta'kidladi. Keri o‘z ayblovlariga nisbatan o‘zini aybsiz deb hisoblaydi.

Администрация режима Дональда Трампа предприняла шаги по прекращению уголовного преследования ветерана армии США Джана «Джея» Кэри, который сжёг государственный флаг в знак протеста против одного из указов президента. Судебные документы на этой неделе показывают, что Министерство юстиции добивается снятия обвинений с Кэри после его ходатайства об отклонении иска, поданного в октябре прошлого года.
Кэри был обвинён в двух правонарушениях: разведении огня вне установленных мест и создании пожарной опасности, угрожающей общественной безопасности или имуществу. Инцидент произошёл 25 августа, через несколько часов после того, как Трамп подписал указ, призывающий к судебному преследованию лиц, сжигающих флаги. Верховный суд США давно признал сожжение флага актом защищённой свободы слова, например, в деле 1989 года «Техас против Джонсона».
Однако Трамп утверждает, что сожжение флага сродни подстрекательству к насилию, которое не защищается Первой поправкой к Конституции США. С момента своего первого срока он настаивал на строгих тюремных сроках для любого протестующего, который умышленно уничтожает флаг США. В своём интервью Кэри подчеркнул, что указ Трампа неисполним, но он угрожает ограничить свободу слова.
Кэри заявил в интервью: «Я прослужил более 20 лет. Я защищал этот флаг, служил под этим флагом, сражался за этот флаг. Флаг — это символ. Это не наша демократия. Я сжёг его не для того, чтобы осквернить флаг или протестовать против Америки. Я сделал это в прямой реакции на то, что наш предательский, фашистский президент сделал, подписав этот указ». Партнёрство по фонду гражданской юстиции, юридическая некоммерческая организация, взяло на себя защиту Кэри, назвав действия администрации Трампа «прямой атакой на инакомыслие».
Видеозапись инцидента показывает, как Кэри, идентифицировав себя как ветерана США, протестующего против указа Трампа, поместил флаг США на кирпичную дорожку в парке Лафайет и поджёг его с помощью спирта. Четыре федеральных агента правоохранительных органов затем подошли к Кэри, один потушил пламя огнетушителем, а другие надели на него наручники и увели. Запись с нательных камер показала, как офицеры обсуждали указ Трампа во время задержания Кэри.