Fransiyada bugun mahalliy saylovlar bo‘lib o‘tmoqda, bu 2027-yilgi prezidentlik saylovlaridan oldingi muhim siyosiy sinov hisoblanadi. Saylovda mamlakat bo‘ylab minglab mahalliy kengash a‘zolari saylanadi, ular o‘z navbatida shahar va qishloqlarda hokimlarni saylaydi. Fransiyaning deyarli 49 million fuqarosi ovoz berish huquqiga ega, saylov jarayoni esa ertaga kechgacha davom etadi. Agar birinchi turda hech bir ro‘yxat mutlaq ko‘pchilik ovoz ololmasa, 22-mart kuni ikkinchi tur o‘tkaziladi, bu esa 10% yoki undan ortiq ovoz olgan barcha ro‘yxatlarni o‘z ichiga oladi va natijalarni oldindan aytish qiyin bo‘lishi mumkin.
Saylovning asosiy diqqat markazida Parij shahri hokimligi uchun kurash turadi, bu yerda o‘n ikki yil davomida sotsialistlar hukmronlik qilgan. O‘ng qanot nomzodi va sobiq madaniyat vaziri Rashida Dati sotsialist nomzodi Emmanuil Greguar bilan raqobatlashmoqda. Dati shaharda tartib-intizomni mustahkamlash, politsiyaga qurol berish va tozalikni yaxshilashni maqsad qilgan, Greguar esa Parijni yashilroq qilish va ijtimoiy uy-joyni rivojlantirishni davom ettirishni istaydi. Bu saylov milliy siyosatdagi o‘zgarishlarni aks ettirishi kutilmoqda.
Saylovda o‘ng qanot partiyasi – Milliy Birlashish (RN)ning natijalari alohida kuzatilmoqda, chunki partiya mahalliy darajada kuchli pozitsiyaga ega emas, lekin 2027-yilgi prezidentlik saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish uchun 650 ga yaqin ro‘yxatni taqdim etgan. Hozirda partiyaga tegishli yoki unga yaqin bo‘lgan atigi o‘nlab hokimlar mavjud, shu jumladan 100 mingdan ortiq aholisi bo‘lgan yagona shahar – Perpinyan. Saylov natijalari fuqarolarning xavfsizlik, uy-joy va soliqlar kabi muammolariga qanday munosabatda ekanligini ko‘rsatadi va milliy partiyalarning qo‘llab-quvvatlanish darajasini o‘lchash imkonini beradi.
Fransiyaning ikkinchi yirik shahri Marseldagi saylov ham diqqat markazida, bu yerda sotsialistlar hokimiyatda, lekin ular chap qanot muxolifati va RN tomonidan qiyin sinovga duch kelmoqda. RN uchun bu shaharni qo‘lga kiritish katta muvaffaqiyat bo‘ladi. Umuman olganda, mahalliy saylovlar Fransiyaning siyosiy landshaftidagi o‘zgarishlarni aks ettirishi va kelgusi yillardagi milliy saylovlarga ta‘sir ko‘rsatishi mumkin.

Во Франции в воскресенье проходят муниципальные выборы, которые рассматриваются как важный индикатор политических настроений перед президентскими выборами 2027 года. Граждане выбирают тысячи местных советников, которые, в свою очередь, избирают мэров в своих коммунах. В голосовании имеют право участвовать почти 49 миллионов человек, а избирательные участки на материковой части страны открыты с 8 утра до 18-20 часов по местному времени. Если ни один список не получит абсолютного большинства в первом туре, второй тур состоится 22 марта, с участием всех списков, набравших 10% или более голосов, что может привести к непредсказуемым трёх- или четырёхсторонним состязаниям.
Особое внимание уделяется борьбе за пост мэра Парижа, где после 12 лет правления социалистов консервативный кандидат пытается взять власть. Кандидат от правых, бывший министр культуры Рашида Дати, соревнуется с социалистом Эмманюэлем Грегуаром, заместителем действующего мэра Анны Идальго. Дати фокусируется на усилении правопорядка, вооружении муниципальной полиции и улучшении чистоты города, в то время как Грегуар стремится продолжить экологическую политику левых, расширяя велодорожки и парки, а также улучшая доступное жильё. Этот исход может сигнализировать о сдвигах в национальной политике.
Выборы также служат проверкой силы ультраправой партии «Национальное объединение» (RN), которая рассматривает их как подготовку к президентской кампании 2027 года. Партия, являющаяся крупнейшей оппозиционной силой в Национальном собрании, но имеющая слабые позиции на местном уровне, выдвинула около 650 списков, что значительно больше, чем на предыдущих выборах. В настоящее время только около десятка мэров связаны с RN, и партия контролирует лишь один город с населением более 100 000 человек – Перпиньян. Успех RN на этих выборах может свидетельствовать о растущем недовольстве традиционными партиями.
Голосование в Марселе, втором по величине городе Франции, также находится под пристальным наблюдением, поскольку социалисты сталкиваются с вызовами как со стороны левой оппозиции, так и со стороны RN. Для RN победа в Марселе стала бы крупной вехой. В целом, результаты выборов отражают озабоченность избирателей вопросами безопасности, жилья и местных налогов, а также измеряют уровень поддержки партий на национальном уровне, что может повлиять на будущие политические тенденции в стране.