Yaponiyaning sobiq futbolchisi Keisuke Honda, Eron terma jamoasining FIFA Jahon chempionatida ishtirok etishini qo'llab-quvvatlagani uchun AQShdagi kompaniya bilan reklama shartnomasini yo'qotganini ma'lum qildi. Honda, shartnoma tafsilotlarini ochiqlamasdan, shanba kuni o'zining X (sobiq Twitter) sahifasida AQShdagi kompaniya tomonidan reklama shartnomasi "to'xtatilganini" e'lon qildi.
Honda o'tgan payshanba kuni "Men bu juda sezgir masala ekanligini bilaman, lekin men shaxsan ularning Jahon chempionatida ishtirok etishini xohlayman" deb yozgan edi. Bu xabar Eron sport vaziri mamlakatning AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush va oliy rahbarning o'ldirilishi sababli chempionatda qatnasha olmasligini aytganidan bir kun o'tgach paydo bo'ldi. Honda keyinroq yana bir xabar yozib, Jahon chempionati vaqtida yakunlanishi kutilgan reklama shartnomasining oldingi posti tufayli bekor qilinganligini tasdiqladi.
Eron terma jamoasining 48 jamoadan iborat turnirdagi o'rni, ular saralashdan o'tganiga qaramay, hali ham noaniq. Bunga AQSh-Isroil hujumlari sabab bo'ldi, ular 28-fevralda boshlangan va Tehrunning javoban Isroilga, AQSh qo'shinlari joylashgan bir qancha Yaqin Sharqdagi harbiy bazalarga va mintaqadagi infratuzilmaga raketalar va dronlar otishi bilan kuzatildi. 23-Jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulgacha AQSh, Meksika va Kanadada o'tkaziladi, Eronning barcha guruh o'yinlari AQShning G'arbiy sohilidagi maydonlarda rejalashtirilgan.
Honda Yaponiyani 2010, 2014 va 2018 yillardagi Jahon chempionatlarida himoya qilgan, mamlakatning eng ko'p o'yin o'tkazgan o'yinchilari va to'purarlari qatoriga kiradi. U 2011 yilda Osiyo kubogida Yaponiyaning g'alabasi uchun eng qimmatli o'yinchi deb topilgan. Besh qit'ada 11 klubni himoya qilgach, hujumkor yarim himoyachi 2024 yilda futboldan ketib, murabbiylikka o'tdi. U o'z vatanida qahramon maqomiga ega va Yaponiyaning eng taniqli xalqaro futbolchilaridan biridir.
Honda o'z fikrini mezbon davlat AQSh va Eron o'rtasidagi keskinlik ortgan paytda bildirdi. AQSh prezidenti Donald Trump payshanba kuni Eronning Jahon chempionatida ishtirok etishi "munosib emasligini" aytdi. Eron terma jamoasining Instagram hisobi Trumpning bayonotlariga tezda javob berib, AQSh prezidentining jamoaning ishtirokiga sharh berishi kerakmi, degan savolni qo'ydi va "Jahon chempionati tarixiy va xalqaro tadbirdir, uning boshqaruv organi FIFA - har qanday alohida davlat emas" deb ta'kidladi. Hisob, shuningdek, Trumpni Eron milliy futbolchilariga etarli xavfsizlikni ta'minlay olmagani uchun tanqid qildi.

Бывший японский футболист Кейсуке Хонда заявил, что потерял рекламный контракт с компанией из США после того, как высказал поддержку участию сборной Ирана в предстоящем чемпионате мира по футболу FIFA. Хонда, не называя спонсора, сообщил в субботу, что реклама от американской компании была "приостановлена" после его поста в X, где он написал, что хочет, чтобы Иран участвовал в турнире, который совместно принимают США, Мексика и Канада.
"Я знаю, что это очень деликатный вопрос, но лично я хочу, чтобы они участвовали в чемпионате мира", - написал 39-летний футболист в твите в четверг, через день после того, как министр спорта Ирана заявил, что страна не может участвовать в чемпионате мира после того, как США и Израиль начали войну против неё и убили её верховного лидера. Хонда, представлявший Японию с 2008 по 2018 год и забивший 38 международных голов за свою страну, опубликовал последующий твит, в котором указал, что реклама, которая должна была быть завершена к чемпионату мира, была отложена из-за его предыдущего поста.
Место Ирана на турнире с 48 командами остается под вопросом, даже после того, как они квалифицировались, из-за атак США и Израиля, начавшихся 28 февраля, после чего Тегеран ответил запуском волн ракет и дронов по Израилю, нескольким военным базам на Ближнем Востоке, где действуют американские силы, и инфраструктуре в регионе. 23-й чемпионат мира FIFA пройдет в трех странах-организаторах с 11 июня по 19 июля, и все матчи группы Ирана запланированы на площадках на западном побережье США.
Хонда представлял свою страну на чемпионатах мира 2010, 2014 и 2018 годов и входит в десятку самых capped игроков и пятерку лучших бомбардиров для азиатского гиганта. Он был назван самым ценным игроком в победном для Японии розыгрыше Кубка Азии в 2011 году. После выступлений за 11 клубов на пяти континентах атакующий полузащитник завершил карьеру в 2024 году и перешел на тренерскую работу. Золотоволосый игрок пользуется героическим статусом на родине и является одним из самых узнаваемых международных футболистов Японии.
Хонда высказал свое мнение об участии Team Melli на фоне обострения напряженности между страной-организатором США и Ираном. Президент США Дональд Трамп заявил в четверг, что участие Ирана в чемпионате мира якобы нецелесообразно. Аккаунт сборной Ирана в Instagram быстро отреагировал на замечания Трампа, поставив под вопрос, должен ли президент США комментировать участие команды, и подчеркнув, что чемпионат мира - это историческое и международное событие, управляемое FIFA, а не отдельной страной. Аккаунт также раскритиковал Трампа за неспособность обеспечить адекватную безопасность для футболистов сборной Ирана.