Sudan urushi boshlanganidan deyarli uch yil o‘tgan bo‘lsa-da, mamlakatda tinchlik o‘rnatilmagan. So‘nggi kunlarda Oq Nil shtati va Kordofan mintaqasida dron hujumlari natijasida o‘nlab odamlar halok bo‘ldi. Bu hafta boshlarida, G‘arbiy Kordofanda dafn marosimiga borayotgan yuk mashinasiga dron hujumi uyushtirilib, taxminan 40 kishi, jumladan ko‘plab ayollar, o‘ldirilgani xabar qilindi. Urushayotgan tomonlar – Sudan Qurolli Kuchlari (SAF) va tezkor qo‘shinlar (RSF) – yoki ularning ittifoqchilari bu hujumlar uchun javobgarlikni o‘z zimmalariga olmadi.
Mustaqil global monitoring tashkiloti Armed Conflict Location & Event Data tahliliga ko‘ra, yanvar va fevral oylarida har ikki tomon tomonidan kamida 198 ta dron hujumi amalga oshirilgan. Mustaqil sudanlik siyosiy tahlilchi Hamid Xalafallohning so‘zlariga ko‘ra, dron hujumlarining ko‘payishi shuni ko‘rsatadiki, Yaqin Sharqning boshqa joylaridagi urushlar va keskinliklarga qaramay, urushayotgan tomonlarga qurol-yarog‘ yetkazib berish davom etmoqda. U shuningdek, jangovar harakatlar, shu jumladan dron urushi, kelgusi oylarda yanada kuchayishi mumkinligini ta’kidladi, chunki quruq mavsumda qo‘shinlar va texnikani harakatlantirish arzonroq, lekin iyun yoki iyulda yomg‘irli mavsum boshlanganda bu murakkablashadi.
Urush asosan Kordofan mintaqasida, ya’ni armiya nazoratidagi shimoliy va markaziy Sudanni, jumladan poytaxt Xartumni, RSF nazoratidagi Darfur va janubiy qismlardan ajratib turuvchi strategik hududda davom etmoqda. Sudan urushi 2023-yil 15-aprel atrofida, RSFning Sudan Qurolli Kuchlariga integratsiyasi bo‘yicha hokimiyat kurashi keskinlashganda boshlandi. Global yordam tashkilotlarining taxminlariga ko‘ra, hozirgacha 250 minggacha odam halok bo‘lgan, ammo janglar davom etgani va mojaroli hududlarga cheklangan kirish tufayli an‘iq o‘lim sonini aniqlash mumkin emas.
BMT qochqinlar agentligi va mahalliy xalqaro yordam tashkilotlarining ma’lumotlariga ko‘ra, Sudan urushi dunyodagi eng katta ommaviy ko‘chishga olib keldi – ichki va tashqi ko‘chirilganlar soni 14 milliongacha yetgan. Janglar, shuningdek, ommaviy qirg‘inlar va keng tarqalgan jinsiy zo‘ravonlikni o‘z ichiga olgan eng yirik gumanitar inqirozni keltirib chiqardi. UNESCO ma’lumotlariga ko‘ra, jami aholisi 50 milliondan ortiq bo‘lgan Sudanning 12 milliondan ortiq ayol va qizlari jinsiy zo‘ravonlik xavfi ostida. Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti yanvar oyida ogohlantirganidek, Sudanning 18 ta shtatida xolera, bezgak va dengli epidemiyalari tarqalib, sog‘liqni saqlash, suv va sanitariya tizimlari qulaganligi sababli 20 milliondan ortiq odam sog‘liq yordamiga muhtoj.
Huquq himoyachi guruhlarining ta’kidlashicha, har ikki tomon urush jinoyatlari va genotsid harakatlariga teng kelishi mumkin bo‘lgan vahshiyliklarni sodir etgan. RSFning oktyabr oyi oxirida Darfurdagi el-Fasher shahrida fuqarolarni ommaviy qirg‘in qilishi kabi zo‘ravonliklar davom etayotganiga qaramay, bir qator tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, Sudan dunyodagi eng e‘tibordan chetda qolgan inqirozdir. Yordam tashkiloti Action Against Hungerning Sudan mamlakat direktori Sami Guessabining so‘zlariga ko‘ra, Sudan chuqur va uzoq davom etayotgan gumanitar inqirozga duch kelmoqda, bu esa xalqaro e‘tibordan tobora uzoqlashmoqda. U urush, ommaviy ko‘chish va iqtisodiy tanazzulning yig‘indiy ta’sirini ko‘rganini aytdi, oilalar ovqatlanishni o‘tkazib yuborayotgani va qolgan mulklarini sotayotgani sababli nafaqat ochlik, balki barqarorlikning asta-sekin yo‘qolishi kuzatilayotganini qo‘shimcha qildi.
Guessabi shuningdek, ayollar va qizlar azob-uqubatlarning nomutanosib ulushini ko‘tarayotganini ta’kidladi: “Oila bolalarini boqishga qodir bo‘lmaganda, ular o‘ylab bo‘lmas tanlovlar qiladi” – dedi u, “va biz an’anadan ko‘ra, umidsizlik tufayli erta nikoh haqida eshitamiz”. UNESCO ma’lumotlariga ko‘ra, Sudanning 19 millionga yaqin bolasi maktabdan chetlashtirilgan. Sudanlik Taja tashkilotining asoschisi Salma Sulimanning aytishicha, minglab qizlar ta’limni davom ettirish imkoniyatlariga muhtoj, chunki uzoq muddatli uzilgan ta’lim ijtimoiy xavflarni, jumladan bolalarning erta nikohi darajasini oshiradi, bu kelajak avlodlar uchun qorong‘u soyani tashlaydi.
Norvegiya Xalq Yordami tashkilotining Sudan mamlakat direktori Mishel D’Arsi ayollar favqulodda vaziyatlarda g‘ayrioddiy harakatlar qilayotganini ta’kidladi: “Butun Sudan bo‘ylab ayollar boshchiligidagi favqulodda javob xonalari va asosiy tarmoqlar jamoaviy oshxonalarni tashkil qildi, oziq-ovqat tarqatdi va psixologik yordam ko‘rsatdi” – dedi u. U shuningdek, ayollar ko‘ngillilari ko‘pincha jamoalarni tirik saqlaydigan odamlar ekanligini qo‘shimcha qildi. D’Arsi xalqaro hamjamiyatning Sudan fuqarolik tinchlik harakatlarini qo‘llab-quvvatlashi muhimligini ta’kidladi, bu tinchlik uchun tinch vositalar bilan ishlaydigan turli sudanlik fuqarolik faollarini jalb qilish va sulh uchun diplomatik bosimni o‘z ichiga oladi.
Urush davomida, AQSh, Misr, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari tomonidan boshlangan tinchlik muzokaralarining bir necha bosqichlari asosan muvaffaqiyatsiz tugadi. AQSh va Yevropa Ittifoqi uzoq vaqtdan beri RSF va SAFga, shuningdek ularning a’zolariga sanksiyalar qo‘llagan. Bu hafta boshlarida, AQSh Sudan Musulmon Birodarlarini Maxsus Belgilangan Global Terroristik Tashkilot deb belgilab, uni Chet el Terroristik Tashkiloti sifatida ro‘yxatga kiritishni rejalashtirayotganini aytdi. AQSh Davlat departamenti bu tashkilotning Sudan mojarosini hal qilish harakatlarini buzish va uning zo‘ravon islomiy mafkurasini ilgari surish uchun fuqarolarga qarshi cheklanmagan zo‘ravonlikdan foydalanayotganini ta’kidladi.
Xalafalloh bu harakatni muhim va ahamiyatsiz deb baholadi: “Bu muhim, chunki u rasman bu guruhlar urush jinoyatlari sodir etgani va fuqarolarni vahshiylashtirganini tasdiqlaydi” – dedi u. Bu, shuningdek, SAF uchun katta muammo yaratadi, chunki ular ittifoqdosh islomchi fraksiyalar bilan aloqalarini qayta baholashi kerak bo‘ladi. U belgilash kelajakda islomchilarning Xartumni boshqarishiga to‘sqinlik qilmasligini aytdi. U bu belgilashni Isroil-AQShning Eron urushi va Fors ko‘rfazi davlatlariga ta’siri kontekstida qo‘ydi: “AQSh Birlashgan Arab Amirliklari bilan aloqalarni mustahkamlashni maqsad qilgan” – dedi u. Misr va Turkiya SAF qo‘llab-quvvatlagan general Abdul Fattah Burxon boshchiligidagi hukumatning qat’iy tarafdorlari bo‘lsa-da, Birlashgan Arab Amirliklari general Muhammad Hamdan Dagalo boshchiligidagi Tezkor Qo‘shinlarning asosiy homiysi sifatida keng qabul qilingan, garchi Abu-Dabi har qanday ishtirokni qat’iy rad etgan bo‘lsa-da. Xalafallohning so‘zlariga ko‘ra, “Bularning barchasi Sudan xalqini himoya qilish bilan juda kam aloqaga ega”.

Почти три года спустя после начала войны в Судане мир в стране не наступил. В последние дни волны атак дронов унесли жизни десятков людей в штате Белый Нил и регионе Кордофан. На этой неделе дрон атаковал пикап с участниками похорон в Западном Кордофане, в результате чего, по сообщениям AFP, погибло около 40 человек, многие из которых женщины. Ни одна из воюющих сторон – Суданские вооруженные силы (SAF) или полувоенные формирования «Силы быстрого реагирования» (RSF) – ни их союзники не взяли на себя ответственность за эти атаки.
Согласно анализу независимого глобального монитора Armed Conflict Location & Event Data, в январе и феврале обе стороны запустили не менее 198 атак дронов. Независимый суданский политический аналитик Хамид Халафаллах заявил, что рост атак дронов показывает, что, несмотря на войны и напряженность в других частях Ближнего Востока, поставки воюющим сторонам продолжаются. Он также отметил, что боевые действия, включая войну с использованием дронов, вероятно, усилятся в ближайшие месяцы, поскольку перемещение войск и техники дешевле в сухой сезон, но усложняется с началом сезона дождей в июне или июле.
Боевые действия в основном сосредоточены в регионе Кордофан, стратегической области, отделяющей контролируемые армией северные и центральные районы Судана, включая столицу Хартум, от контролируемых RSF районов Дарфура и частей юга. Война в Судане началась около 15 апреля 2023 года, когда обострилась борьба за власть по вопросу интеграции RSF в Суданские вооруженные силы. По оценкам глобальных гуманитарных организаций, к настоящему времени погибло до 250 000 человек, но точный подсчет смертей невозможен из-за продолжающихся боев и ограниченного доступа в зоны конфликта.
По данным УВКБ ООН и международных гуманитарных организаций на местах, война в Судане привела к крупнейшему в мире массовому перемещению населения – до 14 миллионов человек были перемещены внутри страны и за ее пределами. Боевые действия также спровоцировали крупнейший гуманитарный кризис, включая массовые убийства и широко распространенное сексуальное насилие. Согласно ЮНЕСКО, более 12 миллионов женщин и девочек – из общего населения чуть более 50 миллионов человек – подвергаются риску гендерного насилия в Судане. Всемирная организация здравоохранения предупредила в январе, что более 20 миллионов человек в Судане нуждаются в медицинской помощи, поскольку вспышки холеры, малярии и лихорадки денге распространились по всем 18 штатам из-за коллапса систем здравоохранения, водоснабжения и санитарии.
Правозащитные группы отмечают, что обе стороны совершили зверства, которые могут быть квалифицированы как военные преступления и акты геноцида. Несмотря на продолжающееся насилие, включая массовые убийства мирных жителей RSF в городе Эль-Фашер в Дарфуре в конце октября, ряд исследований показал, что Судан остается наиболее игнорируемым глобальным кризисом. Страновой директор гуманитарной организации Action Against Hunger в Судане Сами Гессаби заявил, что Судан сталкивается с глубоким и затяжным гуманитарным кризисом, который все больше исчезает из международного внимания. Он отметил, что наблюдал кумулятивное воздействие вооруженного конфликта, массового перемещения и экономического коллапса, добавив, что ежедневно видит не только голод, но и прогрессирующую эрозию устойчивости, поскольку семьи пропускают приемы пищи и продают оставшееся имущество.
Гессаби также подчеркнул, что женщины и девочки несут непропорциональную долю страданий: «Когда семьи не могут прокормить своих детей, они делают немыслимый выбор», – сказал он, – «и мы слышим о ранних браках, вызванных скорее отчаянием, чем традицией». По данным ЮНЕСКО, около 19 миллионов детей в Судане не посещают школу. Основательница суданской организации Taja Сальма Сулиман заявила, что тысячам девочек необходимы возможности для продолжения образования, поскольку длительные перерывы в обучении увеличивают социальные риски, включая высокий уровень детских браков, что бросает темную тень на будущее поколений.
Страновой директор организации «Народная помощь Норвегии» в Судане Мишель Д’Арси отметила, что женщины проявили себя необычайным образом: «По всему Судану возглавляемые женщинами аварийные комнаты реагирования и сети на местах организовали общественные кухни, распределяли продовольствие и оказывали психосоциальную поддержку», – сказала она. Она добавила, что женщины-волонтеры часто являются теми, кто поддерживает жизнь в сообществах. Д’Арси подчеркнула, что ключевое значение имеет поддержка международным сообществом гражданских мирных инициатив в Судане, включая дипломатическое давление для прекращения огня и вовлечение широкого круга суданских гражданских акторов, использующих ненасильственные инструменты для работы на мир.
На протяжении войны несколько раундов мирных переговоров, инициированных так называемой «четверкой» – США, Египтом, Саудовской Аравией и Объединенными Арабскими Эмиратами – в основном провалились. США и Европейский союз давно ввели санкции против RSF и SAF, а также против членов обеих воюющих сторон. На этой неделе США обозначили Суданское братство мусульман как организацию, специально назначенную глобальным террористом, и заявили, что планируют включить ее в список иностранных террористических организаций. Государственный департамент США заявил, что эта группа использует неограниченное насилие против гражданских лиц для подрыва усилий по разрешению конфликта в Судане и продвижения своей насильственной исламистской идеологии.
Халафаллах оценил этот шаг как значительный и незначительный одновременно: «Это значимо, потому что официально подтверждает, что эти группы совершили военные преступления и терроризировали граждан», – сказал он. Это также создает огромную проблему для SAF, поскольку им придется пересмотреть свои связи с союзными исламистскими фракциями. Он отметил, что это обозначение не обязательно помешает исламистам управлять Хартумом в будущем. Халафаллах поместил это обозначение в контекст израильско-американской войны против Ирана и последствий для государств Персидского залива: «США стремятся укрепить связи с Объединенными Арабскими Эмиратами», – сказал он. В то время как Египет и Турция являются твердыми сторонниками поддерживаемого SAF правительства под руководством генерала Абдель Фаттаха Бурхана, Объединенные Арабские Эмираты широко рассматриваются как главный спонсор RSF под командованием генерала Мохаммеда Хамдана Дагало, хотя Абу-Даби категорически отрицает какое-либо участие. Халафаллах заключил: «Все это имеет очень мало общего с защитой суданского народа на местах».