UEFA rasmiy bayonotida, Ispaniya va Argentina terma jamoalari o‘rtasida Qatarda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan ‘Finalissima’ o‘yini bekor qilinganligini e’lon qildi. O‘yin, Yevropa chempioni Ispaniya va Amerika Kubogi g‘olibi Argentina o‘rtasida 27-mart kuni Dohadagi Lusail stadionida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan edi, ammo Yaqin Sharqdagi mojarolar tufayli bekor qilindi.
UEFA bayonotida, “UEFA va tashkilotchilar uchun katta afsuski, vaziyat va vaqt sharoitlari jamoalarga Qatarda bu nufuzli sovrinni qo‘lga kiritish imkoniyatini bermadi”, deb ta’kidlangan. UEFA Qatardagi tashkilotchilar bilan muzokaralar olib borib, mintaqadagi “hozirgi siyosiy vaziyat” tufayli o‘yin o‘tkazib bo‘lmasligi haqida xulosa chiqargan.
O‘yin bekor qilinishi, AQSh-Isroilning Eron ustidan zarbalari Fors ko‘rfazi mamlakatlariga ta’sir ko‘rsatgani va xavfsizlik tashvishlari tufayli bir qancha sport tadbirlarini to‘xtatgani bilan bog‘liq. Bu voqea, jahonning eng band tranzit markazlaridan birida sayohatni buzgan holda, mintaqaviy beqarorlikning sport sohasiga ta’sirini ko‘rsatmoqda.
UEFA, o‘yinni boshqa joyda o‘tkazish uchun muqobil variantlarni ko‘rib chiqqan, ammo Argentina Futbol Assotsiatsiyasi (AFA) ularni rad etgan. Birinchi variant, Santyago Bernabeu stadionida tomoshabinlarning 50:50 nisbatda bo‘lishi bilan o‘yin o‘tkazish edi. Ikkinchi variant, o‘yinni ikki o‘yin sifatida – 27-martda Bernabeuda va keyingi Yevropa chempionati va Amerika Kubogidan oldin Buenos-Ayresda o‘tkazish edi, ammo AFA ikkala taklifni ham qabul qilmagan.
UEFA qo‘shimcha qilib, Argentina terma jamoasining taklifi – o‘yinni Jahon chempionatidan keyin o‘tkazish – Ispaniya terma jamoasining bo‘sh vaqtlari yo‘qligi sababli amalga oshmaganligini aytdi. UEFA, agar Yevropada neytral maydon topilsa, o‘yin 27-mart yoki 30-mart kuni o‘tkazilishi mumkinligi haqida Argentina bilan kelishuvga erisha olmagan. 2022-yildagi ‘Finalissima’ Londonning Uembli stadionida bo‘lib o‘tgan, u yerda Argentina Italiyani 3:0 hisobida mag‘lub etgan.

УЕФА в официальном заявлении объявила об отмене матча «Финаллиссима» между сборными Испании и Аргентины, который должен был состояться в Катаре. Игра, запланированная на 27 марта на стадионе «Лусаил» в Дохе, была отменена из-за конфликтов на Ближнем Востоке, что подчеркивает растущую нестабильность в регионе.
В заявлении УЕФА говорится: «Для УЕФА и организаторов это источник большого разочарования, что обстоятельства и время лишили команды возможности побороться за этот престижный приз в Катаре». УЕФА провела обсуждения с организаторами в Катаре и пришла к выводу, что матч не может состояться из-за «текущей политической ситуации» в регионе.
Отмена матча связана с ударами США и Израиля по Ирану, которые затронули страны Персидского залива, нарушив путешествия в одних из самых загруженных транзитных узлов мира и вынудив отменить несколько спортивных мероприятий из-за соображений безопасности. Этот инцидент демонстрирует, как региональная нестабильность негативно сказывается на международном спорте.
УЕФА рассмотрела альтернативные варианты проведения матча, но Футбольная ассоциация Аргентины (АФА) отвергла их. Первый вариант предполагал проведение матча на стадионе «Сантьяго Бернабеу» с разделением болельщиков 50:50. Второй вариант – провести «Финаллиссиму» в два матча: 27 марта на «Бернабеу» и второй матч в Буэнос-Айресе перед следующими чемпионатами Европы и Америки, но АФА отклонила оба предложения.
УЕФА дополнительно отметила, что предложение Аргентины провести матч после чемпионата мира не было реализовано из-за отсутствия свободных дат у сборной Испании. УЕФА пыталась добиться от Аргентины обязательства провести игру на нейтральном поле в Европе 27 или 30 марта, но это предложение также было отклонено. Издание «Финаллиссимы» 2022 года состоялось на стадионе «Уэмбли» в Лондоне, где Аргентина обыграла Италию со счетом 3:0.