Eronning Saudiya Arabistonidagi elchisi Alireza Enayati, mamlakatning Saudiya Arabistonining neft infratuzilmasiga qilingan hujumlar uchun mas'ul emasligini e'lon qildi. U, agar Eron bu hujumlarni amalga oshirgan bo'lsa, buni rasman e'lon qilar edi, deb ta'kidladi. Enayati hujumlarni kim amalga oshirgani haqida fikr bildirmadi, lekin Eron faqat AQSh va Isroilning harbiy nishonlariga qarshi harakat qilayotganini aytdi.
Fevral oyining oxirida AQSh va Isroil tomonidan Eronga qilingan hujumlardan so'ng, Eron javoban AQSh va Isroilning harbiy ob'ektlariga, jumladan Saudiya Arabistoni, Qatar, Bahrayn, Iordaniya, Iroq va Birlashgan Arab Amirliklaridagi nishonlarga zarba berdi. O'tgan hafta, Ras Tanura neftni qayta ishlash zavodi dron qoldiqlari sababli kichik yong'in tufayli ishlamay qoldi; shuningdek, BAA chegarasi yaqinidagi Shaybah neft koniga hujum urinishlari haqida xabar berildi.
Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi hali hujumlar uchun hech kimni ayblamadi. Enayati Saudiya rasmiylari bilan bevosita aloqada ekanligini va munosabatlar ko'p sohalarda "tabiiy ravishda rivojlanayotganini" aytdi. U, Saudiya Arabistonining o'z yer, dengiz va havo maydonlaridan Eronga qarshi foydalanilmasligi haqidagi rasmiy pozitsiyasi muhokama qilinganini qo'shdi.
Eron va Saudiya Arabistoni 2023-yilda Xitoy vositachiligida diplomatik munosabatlarni tikladilar, bu kelishuv mintaqada raqib guruhlarni qo'llab-quvvatlagan ikki tomon o'rtasida yangi bob ochdi. Enayati urushni AQSh va Isroilning muvofiqlashtirilgan hujumlari natijasida "bizga va mintaqaga majburan yuklangan" deb ta'rifladi va mintaqaviy davlatlarga yaqin qo'shnilar sifatida bir-birimizsiz yashay olmasligimizni, jiddiy ko'rib chiqish kerakligini aytdi.
Eron tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Abbos Araghchi ham mamlakatning Yaqin Sharqdagi fuqarolik yoki turar-joy hududlarini nishonga olmasligini rad etdi va qo'shni davlatlar bilan hujumlar mas'uliyatini tekshirish uchun qo'mita tuzishga tayyorligini bildirdi. Mintaviy manbalar, AQSh ularni urushga tortgani uchun ortib borayotgan norozilik haqida xabar berishmoqda, garchi barcha nishonga olingan davlatlar Eronning raketalarini qattiq qoralagan bo'lsa ham.

Посол Ирана в Саудовской Аравии Алиреза Энаяти заявил, что его страна не несет ответственности за недавние атаки на нефтяную инфраструктуру Саудовской Аравии. Он подчеркнул, что если бы Иран стоял за этими ударами, он бы официально объявил об этом. Энаяти не указал, кто мог совершить атаки, но добавил, что Иран нацелен только на военные объекты и интересы США и Израиля в ходе текущего конфликта.
После атак США и Израиля на Иран в конце февраля, Тегеран ответил ударами по военным активам США и Израиля, включая объекты в Саудовской Аравии, Катаре, Бахрейне, Иордании, Ираке и Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ). На прошлой неделе нефтеперерабатывающий завод Рас-Танура был вынужден остановить работу из-за небольшого пожара, вызванного обломками дрона; также сообщалось о попытках атак на нефтяное месторождение Шайба в пустыне недалеко от границы с ОАЭ.
Министерство обороны Саудовской Аравии пока не возложило вину за атаки на кого-либо. Энаяти отметил, что находится в прямом контакте с саудовскими официальными лицами и что отношения "естественно развиваются" во многих областях. Он упомянул, что обсуждалась публично заявленная позиция Саудовской Аравии о неиспользовании ее территории, моря и воздуха для нацеливания на Иран.
Иран и Саудовская Аравия восстановили дипломатические отношения в 2023 году при посредничестве Китая, что ознаменовало новую главу в двусторонних связях между сторонами, поддерживавшими соперничающие группы в регионе. Энаяти повторил государствам Персидского залива, что война "была навязана нам и региону" после скоординированных атак США и Израиля, и призвал к более тесным связям между шестью членами Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива, Ираком и Ираном.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Арагчи также отрицал, что его страна нацелена на гражданские или жилые районы на Ближнем Востоке, и заявил о готовности Тегерана создать комитет с соседями для расследования ответственности за такие удары. Региональные источники сообщают о растущем разочаровании в США, которые втянули страны в войну, за которую они не подписывались, но теперь несут самые тяжелые последствия.