Shvetsiya sudi Rossiya tankeri 'Sea Owl One' kapitani ustidan qamoq qarori chiqardi. Ushbu kishi, ismi oshkor etilmagan, Ystad shahridagi sudda jinoiy ish bo'yicha qarorga chiqdi. Shvetsiya prokuraturasi uni juma kuni qog'ozlarni soxtalashtirishda gumon qilib qamoqqa olgan edi.
Qirg'oq qo'riqlash xizmati a'zolari tankerni Shvetsiya suvlarida Komor orollari bayrog'i ostida suzayotganini aniqlagan. Ular bu bayroq soxta bo'lishi mumkin deb gumon qilishgan. 228 metr uzunlikdagi tanker Yevropa Ittifoqi tomonidan sanksiyalangan kemalar ro'yxatiga kiritilgan. Rossiya G'arb sanksiyalaridan qochish uchun noaniq egalik yoki sug'urta tizimiga ega tankerlar tarmog'iga tayanmoqda.
'Sea Owl One' Braziliyaning Santos shahridan Rossiyaning Primorsk shahriga yo'l olganida ushlangan. Shvetsiya qirg'oq qo'riqlash xizmati ma'lumotlariga ko'ra, tanker so'nggi yillarda Rossiya va Braziliya o'rtasida neft tashish bilan shug'ullangan. 55 yoshli kapitan 14 kunlik qamoq muddatiga saqlanmoqda, prokurorlar uni keyingroq so'roq qilishni rejalashtirmoqda.
Rossiya elchixonasi Shvetsiyada tankerdagi 24 dengizchidan 10 tasi, jumladan kapitan, Rossiya fuqarosi ekanligini, qolganlari Indoneziyalik ekanligini aytdi. Ular vaziyatni diqqat bilan kuzatishayotganini bildirdi. Bu bir hafta ichida Shvetsiya hokimiyatlari tomonidan Rossiyaning 'soya floti'ga tegishli deb gumon qilingan ikkinchi kema holati bo'ldi.
Oldingi holatda, 6-mart kuni, Shvetsiya qirg'oq qo'riqlash xizmati Gvineya bayrog'i ostidagi 'Caffa' yuk kemasini o'g'irlangan ukrainalik don tashishi gumoni bilan ushlagan edi. Fransiya ham Rossiyaning 'soya floti'ga tegishli tankerlarni, jumladan 'Grinch' va 'Boracay'ni ushlagan. G'arb sanksiyalari Rossiyaning neft eksportini nishonga olgan, bu esa urushni moliyalashtirish uchun asosiy daromad manbai hisoblanadi.

Шведский суд постановил задержать капитана российского танкера 'Sea Owl One'. Этот человек, чье имя не разглашается, предстал перед судом в Истаде по уголовному делу. Шведская прокуратура арестовала его в пятницу по подозрению в использовании поддельных документов.
Члены береговой охраны поднялись на борт танкера в шведских водах, где он плыл под флагом Коморских островов, который, по их мнению, мог быть фальшивым. Танкер длиной 228 метров включен в список судов, находящихся под санкциями Европейского союза. Россия полагается на сеть танкеров с неясным владением или страховкой, чтобы обходить западные санкции на экспорт нефти.
'Sea Owl One' следовал из Сантуса в Бразилии в Приморск на российском побережье Балтийского моря, когда был перехвачен. По данным шведской береговой охраны, танкер в последние годы перевозил нефть между Россией и Бразилией. 55-летний капитан задержан на срок до 14 дней, прокуроры намерены провести его дальнейший допрос.
Посольство России в Швеции сообщило, что из 24 моряков на борту 'Sea Owl One' 10, включая капитана, являются российскими гражданами, остальные — из Индонезии. Оно заявило в субботу, что внимательно следит за ситуацией. Это второй случай за неделю, когда шведские власти задержали судно, подозреваемое в принадлежности к российскому 'теневому флоту'.
Ранее, 6 марта, береговая охрана по аналогичным подозрениям взяла под контроль грузовое судно 'Caffa' под флагом Гвинеи, следовавшее из Касабланки в Марокко в Санкт-Петербург. Судно подозревается в перевозке украденного украинского зерна и также стоит на якоре у побережья Треллеборга. Франция также задержала несколько танкеров, считающихся частью российского 'теневого флота', включая 'Grinch' в Средиземном море в январе и 'Boracay' в Атлантике в октябре.
Западные санкции нацелены на экспорт нефти из России с начала полномасштабного вторжения в Украину в 2022 году — это основной источник дохода, используемый для финансирования войны. Помимо уклонения от этих санкций путем перевозки российской нефти за границу, российский 'теневой флот' обвиняется в 'спуфинге' — искажении данных о местоположении, саботаже подводных кабелей и запуске дронов.