Keniyada so‘nggi bir hafta davomida kuchli yomg‘ir yog‘ishi natijasida yuzaga kelgan toshqinlar oqibatida yana to‘rt kishi halok bo‘ldi. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, bu bilan toshqinlarda halok bo‘lganlar soni kamida 66 kishiga yetdi.
Poytaxt Nayrobida kechasi yana kuchli yomg‘ir yog‘di, ammo yangi o‘lim holatlari qayd etilmadi. Keniya Qizil Xoch jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, Nayrobida suv ko‘tarilishi sababli qolgan minibus taksida 11 kishi qutqarildi, shuningdek, suv bosgan uydan ikki bola chiqarildi.
So‘nggi bir hafta davomidagi kuchli yomg‘irlar chakalak toshqinlarini keltirib chiqardi, daryolar qirg‘oqlaridan oshib, uylarni suv bosdi, yo‘llar, elektr va suv quvurlari shikastlandi. Nayrobida ko‘priklar shikastlanganligi sababli ba’zi yo‘llar yopildi, shanba kuni yog‘gan yomg‘irdan keyin ba’zi maktablar ham suv ostida qoldi.
Ichki ishlar vazirligi yakshanba kuni mamlakatning turli qismlarida kuchli yomg‘irlar davom etayotgani va toshqin xavfi ortayotgani haqida ogohlantirdi. Hokimiyat past joylarda yashovchi aholini xavfsizroq joylarga ko‘chirishga chaqirdi va 2000 dan ortiq odam uylarini tashlab, boshpana izlashga majbur bo‘ldi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, “mamlakatning turli qismlariga ta’sir ko‘rsatayotgan kuchli yomg‘ir va halokatli toshqinlar”dan keyin qidiruv-qutqaruv ishlari davom etmoqda. Halok bo‘lganlarning yarmi (33 kishi) Nayrobida bo‘lib, bu yerda yomon drenaj tizimi va tartibsiz qurilish natijasida daryo va suv oqimlarining to‘silib qolishi asosiy omil bo‘ldi.
Nayrobining Parklend hududida yashovchi tadbirkor Kareem Hassan Ali BBCga shanba kechasi uning ko‘p qavatli uyi tashqarisida taxminan ikki metr (6,5 fut) suv bo‘lganini, ammo hozir suv sathining pasayganini aytdi. Uning kvartirasi suv bosmagan, ammo er osti avtoturargohidagi avtomobillar suv ostida qolgan.
Parklendning yana bir aholisi, auditor Dinesh Patel do‘stining uyida kechqurun o‘tkazganini aytdi: “Men ogohlantirishni ko‘rdim va hech qanday tavakkal qilishni xohlamadim.” Ikkala erkam ham amaldorlarni drenajni yaxshilash va daryolarni to‘sib qo‘yadigan qurilishni to‘xtatish uchun ko‘proq harakat qilishga chaqirdi.
Prezident Uilyam Ruto yakshanba kuni hokimiyat to‘silib qolgan drenaj tizimlarini tozalash ustida ishlayotganini aytdi, ammo Ali ular hech kimni ko‘rmaganini va Parklend aholi uyushmasi o‘zlari qoldiqlarni tozalaganini ta’kidladi. Ruto shuningdek, zarar ko‘rganlarga favqulodda oziq-ovqat zahiralari va tibbiy yordam yetkazilayotganini aytdi.
Toshqinlar faqat Keniyaga ta’sir ko‘rsatmadi. Qo‘shni Efiopiyaning janubida toshqinlar va ko‘chkilar natijasida 100 dan ortiq kishi halok bo‘ldi. Toshqinlarning yuzaga kelishiga ko‘plab omillar hissa qo‘shadi, ammo iqlim o‘zgarishi tufayli atmosferaning isishi haddan tashqari kuchli yomg‘irlarni ehtimolini oshiradi. Dunyo sanoat davri boshlanganidan beri taxminan 1,1°C isib boldi va hukumatlar emissiyalarni keskin kamaytirmaguncha harorat oshishda davom etadi.

В Кении в результате сильных дождей, продолжающихся на протяжении последней недели, погибли еще четыре человека. По данным полиции, общее число жертв наводнений достигло как минимум 66 человек.
В столице Найроби ночью вновь прошли сильные дожди, однако новых смертельных случаев не зарегистрировано. По информации Красного Креста Кении, в Найроби из застрявшего микроавтобуса-матату было спасено 11 человек, а также двое детей эвакуированы из затопленного дома.
Проливные дожди за последнюю неделю вызвали внезапные наводнения, реки вышли из берегов, затопив дома и повредив дороги, линии электропередачи и водопроводы. В Найроби некоторые дороги закрыты из-за повреждения мостов, а после субботнего ливня водой залило несколько школ.
Министерство внутренних дел в воскресенье предупредило, что в различных частях страны продолжаются сильные дожди, что увеличивает риск наводнений. Власти призвали жителей низменных районов перебраться в более безопасные места, и более 2000 человек были вынуждены покинуть свои дома в поисках убежища.
Полиция сообщает, что поисково-спасательные операции продолжаются после «проливных дождей и последующих разрушительных наводнений, затронувших различные регионы страны». Половина погибших (33 человека) пришлась на Найроби, где основными факторами стали плохая дренажная система и перекрытие рек и водотоков из-за нерегулируемой застройки.
Бизнесмен Карим Хасан Али, проживающий в районе Парклендс в Найроби, рассказал BBC, что в субботу вечером у его многоквартирного дома было около двух метров (6,5 футов) воды, хотя сейчас уровень снизился. Его квартира не пострадала, но автомобили в подземной парковке оказались затоплены.
Еще один житель Парклендса, аудитор Динеш Патель, сообщил, что провел ночь в доме друга: «Я увидел предупреждение и не хотел рисковать». Оба мужчины призвали чиновников сделать больше для улучшения дренажа и прекращения строительства, перекрывающего реки.
Президент Уильям Руто в воскресенье заявил, что власти работают над очисткой забитых дренажных систем, но Али отметил, что они никого не видели, и ассоциация жителей Парклендса самостоятельно убрала мусор. Руто также сообщил, что пострадавшим доставляются экстренные продовольственные запасы и медицинская помощь.
Наводнения затронули не только Кению. В соседней Эфиопии более 100 человек погибли в результате наводнений и оползней на юге страны. Многие факторы способствуют наводнениям, но потепление атмосферы из-за изменения климата делает экстремальные осадки более вероятными.
Мир уже потеплел примерно на 1,1°C с начала индустриальной эры, и температуры будут продолжать расти, если правительства по всему миру не предпримут резкого сокращения выбросов.