Ugandaning muxolifat yetakchisi va sobiq pop-yulduzi Bobi Vin (haqiqiy ismi Robert Kyagulanyi Ssentamu) BBCga bergan intervyusida, yanvar oyidagi bahsli saylovdan keyin mamlakatni tark etganini va hayotidan qo‘rqqanini aytdi. U ikki oy yashirinib yurganidan so‘ng noma’lum joydan bergan intervyusida: "Rejim meni yo‘q qilmoqchi ekanligi aniq edi", deb ta'kidladi.
Vin X (ilgari Twitter) platformasida joylashtirgan videoda, u mamlakatdan qochganini e'lon qilib, saylovni 1986-yildan beri hokimiyatda bo‘lgan Prezident Yoweri Museveni foydasiga soxtalashtirilgan deb takrorladi. 81 yoshli Museveni 72% ovoz bilan g‘alaba qozongan va muxolifatni zo‘ravonlik orqali natijalarni bekor qilishga urinishda ayblagan.
44 yoshli Vin BBCga, yashirinish davrida tarafdorlari tomonidan panoh berilganini, ovqat va kiyim-kechak taqdim etilganini aytdi. U Museveni uni o‘ldirishga "bir necha bor" urinishini va prezidentning o‘g‘li, Ugandaning harbiy rahbari general Muhoozi Kainerugabaning "filtrsiz ravishda" aniqroq tahdidlarini eslatdi. Kainerugaba Vin "tirik yoki o‘lik qidirilayotganini" aytib, uni aynan qaysi jinoyatda ayblamasdan, haddan tashqari tahdidlar qilgan, bu xabarlar keyinchalik uning X hisobidan o‘chirilgan.
Shu bilan birga, ba'zi hukumat a'zolari xavfsizlik kuchlari uni qidirmaganligini rad etdi. Vin intervyuda, hatto Ugandadan tashqarida bo‘lsa ham, xavfsiz his qilmasligini, chunki "siyosiy dushmanlarini qayerda bo‘lsa ham quvib yetadigan rejim" tomonidan ta'qib qilinayotganini aytdi. U qanday va qachon ketganligi haqida tafsilot berishdan, yordam bergan odamlarga xavf tug‘dirishdan qo‘rqqan.
Vin oilasi uni oldinroq ketganini, lekin Ugandada qolgan partiya a'zolari, jumladan, vaqtinchalik vorisi etib tayinlagan o‘rinbosari Lina Zedriga uchun qo‘rquv bildirdi. U qisqa muddatga ketganini va Ugandaga qaytish istagini bildirdi. Vin shuningdek, hokimiyatning uning tarafdorlari uylariga tez-tez reydlar uyushtirgani va poytaxt Kampaladagi uyi hali ham saylov kundan beri harbiylar tomonidan o‘ralganligini da'vo qildi.

Лидер оппозиции Уганды и бывшая поп-звезда Боби Вайн (настоящее имя Роберт Кьягуланьи Ссентаму) в интервью BBC заявил, что покинул страну после спорных выборов в январе из-за страха за свою жизнь. Он рассказал из неизвестного места после двух месяцев в укрытии: "Было ясно, что режим хочет меня устранить".
Вайн в видео, размещенном на X (ранее Twitter), объявил о своем бегстве из страны, повторив утверждение, что выборы были сфальсифицированы в пользу президента Уганды Йовери Мусевени, находящегося у власти с 1986 года. 81-летний Мусевени победил с 72% голосов и обвинил оппозицию в попытке насильственного свержения результатов.
44-летний Вайн рассказал BBC, что во время двух месяцев в укрытии его поддерживали сторонники, предоставляя еду и одежду. Он заявил, что Мусевени "много раз" пытался его убить, а сын президента, глава вооруженных сил Уганды генерал Мухузи Кайнеругаба, высказывал угрозы "без каких-либо фильтров". Кайнеругаба заявил, что Вайн "разыскивается живым или мертвым", не обвиняя его в конкретных преступлениях, и угрожал кастрацией; эти сообщения позже были удалены с его аккаунта в X.
Между тем, некоторые члены правительства отрицали, что силовые структуры разыскивали Вайна. В интервью он выразил опасения, что даже за пределами Уганды он не в безопасности, поскольку "режим преследует своих политических врагов где бы они ни находились". Он отказался раскрывать детали своего отъезда, чтобы не подвергать опасности помощников.
Вайн отметил, что его семья уехала раньше, но он беспокоится за членов своей партии "Национальная платформа единства", оставшихся в Уганде, включая заместителя Лину Зедригу, которую он назначил временным преемником. Он охарактеризовал свой отъезд как кратковременный и выразил желание вернуться. Вайн также призвал к целевым международным санкциям против Мусевени, утверждая, что власти проводят рейды по домам сторонников и блокируют дороги.