AQSh va Isroil rejimlari Eron bilan urushning 17-kunida ham hujumlarini davom ettirmoqda. Eron esa qarshi hujum sifatida Isroilga va qo'shni Fors ko'rfazi davlatlariga raketalar va dronlar otish orqali javob qaytarmoqda. Urush o'tgan yilgi zarbalardan farqli ravishda kamida o'nlab mamlakatlarga tarqalib, Hormuz bo'g'ozini yopgan va mintaqada 2300 dan ortiq odamning o'limiga sabab bo'lgan.
Mustaqil mojaro monitoring tashkiloti ACLED ma'lumotlariga ko'ra, Eronning 31 viloyatidan 29 tasida deyarli 2000 ta alohida voqea qayd etilgan, eng og'ir bombardimonlar poytaxt Tehronni qamrab olgan. Har bir voqea turli qurollar, jumladan havo va dron zarbalari, artilleriya, raketalar va portlovchi qurilmalarni o'z ichiga olishi mumkin. Xususan, Tehron va Xarg orolidagi neft omborlari, shuningdek, harbiy va yadro ob'ektlari asosiy nishonlarga aylangan.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (WHO) ma'lumotlariga ko'ra, kamida 18 ta kasalxona va sog'liq muassasalari zarar ko'rgan. Eron bir nechta maktab va turar-joy hududlarining jiddiy shikastlanganini xabar qilgan, eng dahshatli voqesa janubi-sharqdagi Minab shahrida sodir bo'lib, boshlang'ich maktabga qilingan zarbada 170 dan ortiq qiz bola halok bo'lgan. Eronning qarshi hujumlari Isroil va Fors ko'rfazi davlatlaridagi neft zavodlari, AQSh harbiy bazalari va aeroportlarni nishonga olgan.
AQSh va Isroil ilg'or qurollardan foydalanmoqda: AQSh Arabiston dengizidagi kemalardan Tomahawk raketalari, Precision Strike Missile (PrSM) va LUCAS dronlarini qo'llagan, shuningdek, F/A-18 va F-35 samolyotlaridan foydalangan. Havo mudofaasi uchun Patriot va THAAD tizimlari ishlatilgan. Isroil esa Iron Dome va David's Sling tizimlari bilan raketalarni ushlab qolmoqda. Eron esa qisqa va o'rta masofali ballistik raketalar va Shahed dronlaridan foydalanib, arzon va ko'p miqdordagi dronlar bilan radarni aldashga harakat qilmoqda.

Режимы США и Израиля продолжают наносить удары по Ирану, в то время как конфликт вступает в 17-й день. Иран ответил ракетными и дроновыми обстрелами по Израилю и соседним странам Персидского залива. В отличие от ударов июня 2025 года, которые, как утверждал президент США Дональд Трамп, ограничили ядерные возможности Ирана, нынешний конфликт распространился на десятки стран, закрыл Ормузский пролив – ключевую артерию мировой нефти – и унёс жизни более 2300 человек в регионе.
Согласно данным независимого монитора конфликтов ACLED, зафиксировано почти 2000 отдельных инцидентов в 29 из 31 провинции Ирана, причём Тегеран подвергся наиболее интенсивным бомбардировкам. Каждый инцидент может включать множественные атаки с использованием различных видов вооружения, включая воздушные и дроновые удары, артиллерию, ракетные обстрелы и взрывные устройства. Основными целями стали ракетная инфраструктура, ядерные и военные объекты Ирана, а также энергетические объекты, такие как нефтехранилища в Тегеране и военные базы на острове Харг.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), повреждено не менее 18 больниц и медицинских учреждений. Иран также сообщил о серьёзных разрушениях школ и жилых районов, причём самый смертоносный инцидент произошёл в городе Минаб на юго-востоке страны, где удар по начальной школе для девочек унёс жизни более 170 человек, в основном школьниц. Ответные атаки Ирана нацелены на объекты в Израиле, нефтеперерабатывающие заводы, военные базы США и коммерческое судоходство в странах Персидского залива.
США и Израиль используют широкий арсенал передового вооружения: США применяют крылатые ракеты «Томагавк» с кораблей в Аравийском море, впервые задействовали ракету Precision Strike Missile (PrSM) и дрон LUCAS, а также самолёты F/A-18 и F-35. Для ПВО развёрнуты системы Patriot и THAAD. Израиль перехватывает ракеты с помощью систем «Железный купол» и «Праща Давида». Иран, в свою очередь, использует баллистические ракеты малой и средней дальности, а также дроны типа Shahed, которые из-за низкой высоты полёта затрудняют обнаружение радарами.