Oskar mukofotlari taqdirlash marosimining boshlovchisi Konan OʻBrayen, dastlab siyosatdan chetda turish niyatida ekanini aytgan boʻlsa-da, yakshanba kechasi marosimning ochilish nutqida AQShning sobiq prezidenti Donald Trampni nomlamasdan tanqid qildi. U Dolbi teatrini "Kichik penis teatridan jonli efirga uzatilmoqda" deb atab, Trampning madaniyat markazlariga oʻz nomini qoʻyish odatini masxara qildi. Shuningdek, OʻBrayen Britaniya aktyorlarining eng yaxshi rol nominatsiyalarida yoʻqligi haqida gapirar ekan, AQShda Jeffri Epstin fayllari boʻyicha javobgarlik yoʻqligini taʼkidladi: "Britaniyalik vakil aytdi: 'Hech boʻlmaganda biz pedofillarni qamoqqa olamiz'."
Marosimning ochilish nutqini u "tartibsiz, qoʻrqinchli davr" haqida gapirib yakunladi: "Hozir dunyo boʻylab tomosha qilayotgan har bir kishi buni yaxshi biladi... Keling, hamma narsa yaxshi deb oʻylaganimiz uchun emas, balki kelajakda yaxshiroq narsalar uchun ishlayotganimiz va umid qilganimiz uchun nishonlaylik". Eng koʻp mukofotlarni qoʻlga kiritgan "Bir jangdan keyin yana biri" va "Gunohkorlar" filmlari ham siyosiy mavzularni oʻzida aks ettirgan.
Ispaniyalik aktyor Xavyer Bardem "Eng yaxshi xalqaro film" nominatsiyasini taqdim etar ekan, sahnadan eng toʻgʻridan-toʻgʻri urushga qarshi bayonotni bildirdi: "Urushga yoʻq va Falastin ozod boʻlsin". U "Falastin" yozuvi va Handala ramzi tushirilgan tugmachani taqib yurgan, shuningdek, koʻylagiga "Urushga yoʻq" yozilgan nishon ham taqgan. Turli mashhurlar "ICE OUT" (Imigratsiya nazorati organlarini tarqatib yuborish) va "Artistlar Tinchlik Uchun" kabi siyosiy pozitsiyalarni bildiruvchi nishonlar kiyishgan.
"Eng yaxshi hujjatli film" mukofotini taqdim etayotgan Jimmmi Kimmal erkin nutqga hujumlarni tanqid qildi. U Shimoliy Koreya va AQSh teleradiokompaniyasi CBSni nazarda tutgan holda, baʼzi mamlakatlarda rahbarlar erkin nutqni qoʻllab-quvvatlamasligini aytdi. Kimmal hujjatli film yaratuvchilarini haqiqatni aytish uchun oʻlim xavfi ostida ishlayotgani uchun maqtadi va ularni "bizni harakatga undaydigan, adolatsizlikni fosh qiladigan filmlar yaratayotgan xalqaro hamjamiyat" deb atadi.
"Eng yaxshi hujjatli film" mukofotini "Janob Hech Kim Putinga qarshi" filmi qoʻlga kiritdi. Rejissyor Devid Borenstein oʻz nutqida mamlakatni "sonsiz kichik itoatkorlik harakatlari" orqali yoʻqotish haqida gapirdi va AQShdagi hozirgi vaziyatga oʻxshatishlar qildi. Filmning hammuallifi Pavel Talankin esa "Kelajagimiz va barcha bolalarimiz nomidan, barcha urushlarni toʻxtating" degan chaqiriq bilan nutqini yakunladi.

Ведущий церемонии вручения премии «Оскар» Конон О’Брайен, ранее заявлявший о намерении избегать политики, в своём вступительном монологе в воскресенье косвенно раскритиковал бывшего президента США Дональда Трампа. Он назвал театр «Долби», где проходит церемония, «Театром с маленьким пенисом», высмеивая привычку Трампа ставить своё имя на культурных объектах. Также О’Брайен, упомянув отсутствие британских номинантов в главных актёрских категориях, указал на отсутствие ответственности в США по делам, связанным с файлами Джеффри Эпштейна: «Британский представитель сказал: "Зато мы арестовываем своих педофилов"».
Своё выступление ведущий завершил на серьёзной ноте, заявив: «Все, кто смотрит сейчас по всему миру, слишком хорошо осознают, что это очень хаотичные, пугающие времена... Так давайте праздновать не потому, что мы думаем, что всё хорошо, а потому, что мы работаем и надеемся на лучшее в будущем». Политические темы задали и главные фильмы вечера — «Одна битва за другой» и «Грешники», получившие несколько наград.
Самый прямой антивоенный призыв прозвучал от испанского актёра Хавьера Бардема, который, представляя номинацию «Лучший международный фильм», заявил: «Нет войне и свободную Палестину». Он носил значок со словом «Палестина» и символом Хандалы, а также бейдж с надписью «No a la Guerra». Разнообразные знаменитости использовали значки, такие как «ICE OUT» (против жёсткой иммиграционной политики) и «Artists4Ceasefire», выражая свою политическую позицию.
Вручая награду за «Лучший документальный фильм», Джимми Киммел раскритиковал атаки на свободу слова, упомянув Северную Корею и американскую телекомпанию CBS, которую обвиняют в цензуре. Он похвалил документалистов за смелость в условиях риска: «Существует международное сообщество кинематографистов, посвятивших себя правде, часто с большим риском, чтобы создавать фильмы, которые учат нас, разоблачают несправедливость и вдохновляют на действия».
«Лучший документальный фильм» получила картина «Мистер Никто против Путина», рассказывающая о том, как школьников в России индоктринируют в поддержку вторжения в Украину. Режиссёр Дэвид Боренштейн в своей речи провёл параллели с текущими событиями в США, заявив: «Когда правительство убивает людей на улицах наших крупных городов, когда мы молчим, когда олигархи захватывают СМИ — мы все сталкиваемся с моральным выбором». Сорежиссёр Павела Таланкин завершил выступление призывом: «Во имя нашего будущего, во имя всех наших детей, остановите все эти войны сейчас».