AQSh va Xitoyning yuqori darajadagi savdo vakillari Parijda ikki kunlik sammitni yakunladilar. Reuters axborot agentligiga ko‘ra, muzokaralar "ajoyib barqaror" bo‘lib o‘tdi, garchi ikki tomon ham majburiy mehnat va Hormuz bo‘g‘ozi masalalarida keskin fikr bildirgan bo‘lsa-da.
Sammitdan oldin, AFP agentligi Xitoyning AQShni "noto‘g‘ri" da‘volarda ayblaganini xabar qildi. AQSh hukumati Xitoyda keng tarqalgan majburiy mehnatni o‘rganish uchun rasmiy tekshiruv boshlagan, Xitoy Tashqi ishlar vazirligi esa buni "kamsituvchi" va "savdoni manipulyatsiya qilish harakati" deb atadi. Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp, Xitoy rahbari Si Tszinpin Hormuz bo‘g‘ozini ochishga yordam bermasa, kelgusi oyda rejalashtirilgan uchrashuvni kechiktirish bilan tahdid qildi.
Parij muzokaralarida AQSh G‘aznachilik kotibi Skott Bessent va Xitoy vitse-prezidenti Xe Lifeng ishtirok etdi. Manbalarga ko‘ra, Xitoy AQShdan qo‘shimcha qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotib olishga ochiq ekanligini bildirdi, bu esa keyingi uch yil davomida har yili 25 million tonna soya fasli uchun kelishuvga olib keldi. Bundan tashqari, tomonlar "Savdo kengashi" va "Investitsiyalar kengashi" tashkil etish, shuningdek, Xitoyning nodir yer elementlarini AQSh kompaniyalariga yetkazib berish masalalarini muhokama qildi.
Tahlilchilar, AQShning Eronga qarshi urush harakatlarini davom ettirishi, keng ko‘lamli kelishuvlar tayyorlash imkoniyatini cheklaganini ta‘kidladilar. Biroq, Xitoyning iqtisodiy ko‘rsatkichlari yaxshilanganligi sababli, muzokaralarda mavqeyi kuchaygan bo‘lishi mumkin: 2026-yilning birinchi ikki oyida sanoat ishlab chiqarishi 6,3% o‘sdi, chakana savdo esa 2,8% ko‘tarildi.

Высокопоставленные торговые представители США и Китая завершили двухдневный саммит в Париже в понедельник. По данным агентства Reuters, переговоры были "замечательно стабильными", несмотря на резкие заявления обеих сторон по вопросам принудительного труда и пролива Хормуз на полях встречи.
Ранее агентство AFP сообщило, что Пекин обвинил Вашингтон в "ошибочных" утверждениях о том, что Китай молчаливо потворствует принудительному труду. Американские власти даже начали официальное расследование по этому вопросу. Министерство иностранных дел Китая назвало расследование "дискриминационным" и не более чем попыткой "манипулирования торговлей". Одновременно президент США Дональд Трамп пригрозил отложить запланированную на конец месяца встречу с китайским лидером Си Цзиньпином, если тот не согласится помочь разблокировать пролив Хормуз.
Переговоры в Париже между министром финансов США Скоттом Бессентом и вице-премьером Китая Хэ Лифэном прошли относительно спокойно. Источники сообщили Reuters, что Китай, по-видимому, открыт для дальнейших заказов сельскохозяйственной продукции из США, уже согласовав поставки 25 миллионов тонн американской сои ежегодно в течение следующих трех лет. Стороны также обсудили предложения по созданию "Совета по торговле" и "Совета по инвестициям" для балансировки торговли, а также вопросы поставок китайских редкоземельных элементов американским компаниям.
Аналитики отметили, что крупных прорывов на саммите не ожидалось, поскольку продолжающиеся удары США по Ирану ограничили возможности Вашингтона для подготовки масштабных сделок. Однако у Китая, возможно, усилились переговорные позиции благодаря данным Национального бюро статистики, которые показали, что промышленное производство и розничные продажи в Китае в первые два месяца 2026 года выросли больше, чем ожидалось.