Qatar Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Majid al-Ansari dushanba kuni Dohada bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Eronni Fors ko‘rfazi davlatlariga qarshi hujumlarni darhol to‘xtatishga chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu hujumlar Tinchlik va xavfsizlikka putur yetkazayotgan diplomatik yechim izlash uchun zarurdir.
Al-Ansari ta'kidladi: "Eron hujumlarni darhol to‘xtatishi kerak, chunki biz bu mojaroda ishtirok etmaymiz". U Eronning rezident uy-joylar, energetika ob'ektlari va Hamad xalqaro aeroportini nishonga olganini aytdi. Qatar BMTdagi elchisi o‘tgan hafta bu hujumlarni xalqaro huquq va BMT Nizomiga zid deb ta'riflagan.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bog‘ayeviy esa dushanba kuni ba'zi hujumlarda Tehronning ishtiroki borligini rad etdi va AQSh va Isroilni aybladi. U chet el hukumatlarini tergov o‘tkazishga chaqirdi va "bu soxta ayblovlar ular o‘tkazmoqchi bo‘lgan soxta bayroq operatsiyasiga yo‘l ochish uchun mo‘ljallangan" dedi.
Qatar vakili al-Ansari Eronning birgalikda tergov taklifini rad etdi va "Eron Eron hududini nishonlamagan davlatlarga hujumlarni to‘xtatishi kerak" dedi. U hozircha AQSh va Eron o‘rtasida vositachilik yo‘qligini, ammo Fors ko‘rfazi davlatlari bilan aloqalar davom etayotganini qo‘shimcha qildi.
Al Jazeera muxbiri Tohid Asadiyning xabar berishicha, Eron tomoni aniq xabar bergan: "AQSh Eronni hujum qilsa, javob halok bo‘ladi va mintaqadagi barcha AQSh harbiy bazalarini o‘z ichiga oladi". Bu mojaro global energetika inqirozini keltirib chiqargan va 1400 dan ortiq odam halok bo‘lgan.

Официальный представитель Министерства иностранных дел Катара Маджид аль-Ансари на пресс-конференции в Дохе в понедельник призвал Иран немедленно прекратить атаки на страны Персидского залива. По его словам, это необходимо для поиска дипломатического решения кризиса, который подрывает мир и безопасность в регионе.
Аль-Ансари заявил: «Иран должен немедленно прекратить атаки, потому что мы не участвуем в этом конфликте». Он отметил, что Иран нацелился на жилые районы, энергетические объекты и международный аэропорт Хамад. Посол Катара в ООН на прошлой неделе охарактеризовал эти атаки как нарушение международного права и Устава ООН.
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаэй в понедельник отверг обвинения в причастности Тегерана к некоторым атакам и обвинил США и Израиль. Он призвал иностранные правительства провести расследование, заявив, что «эти ложные обвинения предназначены для подготовки ложной флаговой операции, которую они намерены провести».
Катарский представитель аль-Ансари отклонил предложение Ирана о совместном расследовании, заявив: «Иран должен прекратить свои атаки на страны, которые не нацелились на иранскую территорию». Он добавил, что в настоящее время нет посредничества между США и Ираном, но контакты со странами Персидского залива продолжаются для обеспечения деэскалации.
Корреспондент Al Jazeera Тохид Асади сообщил из Тегерана, что иранская сторона четко заявила: «В случае атаки США на Иран ответ будет сокрушительным и затронет все военные базы США в регионе». Этот конфликт спровоцировал глобальный энергетический кризис и привел к гибели более 1400 человек.