Germaniya 2025-yil uchun belgilangan iqlim maqsadiga erishdi, ammo bu natija juda chegarada qayd etildi. Atrof-muhit vaziri Karsten Shnayder (SDP) mamlakatning issiqxona gazlari chiqindilari o‘tgan yili atigi 0,1 foizga kamayganini, bu esa 648,9 million tonna ekvivalentga teng ekanligini ma’lum qildi. Bu ko‘rsatkich belgilangan chegaradan atigi 12,8 million tonna pastda qolgan.
Biroq, mamlakatda iqlim siyosati bo‘yicha ichki kelishmovchiliklar kuchaymoqda. 2025-yil may oyida hokimiyatga kelgan kansler Fridrix Merts boshchiligidagi konservativ hukumat iqlim himoyasini ikkinchi darajaga surmoqda. Iqtisodiyot vaziri Katerina Rayxe (XDS) yangi gaz quvvat stansiyalarini qurishni istamoqda, oldingi hukumatning ekologik toza uy isitish tizimlarini rag‘batlantirish to‘g‘risidagi qonuni esa sezilarli darajada zaiflashtirildi.
Atrof-muhit vaziri Shnayder iqlim siyosati uchun yangi turtki kerakligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2025-yil nisbatan shamolsiz yil bo‘lgani uchun gaz quvvat stansiyalari ko‘proq ishlatilgan, qish esa sovuqroq o‘tgani uchun ko‘proq isitish talab qilingan. Germaniya 2030-yilga kelib issiqxona gazlari chiqindilarini 1990-yil darajasining 65 foiziga qisqartirish majburiyatini olgan, hozirgi vaqtda bu ko‘rsatkich 48 foizga tushgan.
Transport va binolar sohalari Germaniya iqlim himoyasidagi asosiy muammolar bo‘lib qolmoqda. O‘tgan yili ekologik toza elektr avtomobillari yangi ro‘yxatdan o‘tgan avtomobillarning atigi 19 foizini tashkil etdi, bu esa mamlakatning boshqa davlatlardan orqada qolayotganini ko‘rsatadi. Isitish sohasida esa hukumat avvalgi qonunni bekor qilib, yangi gaz va neft isitish tizimlarini o‘rnatishni yana ruxsat berdi.
Federal Atrof-muhit Agentligi prezidenti Dirk Messner muvaffaqiyatli energiya o‘tishini, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kengaytirishni, transport va binolarni elektrlashtirishni, shuningdek vodorod iqtisodiyotini rivojlantirishni asosiy yo‘nalishlar deb hisoblaydi. Biroq, mamlakatda iqtisodiyotning sustligi va energiya qimmat bo‘lgani sababli sanoat chiqindilarining 3,8 foizga kamayishi cheklangan ijobiy natija hisoblanadi.
Hukumatdagi kelishmovchiliklar chuqurlashmoqda. Atrof-muhit vaziri Shnayder 25-martga qadar yangi iqlim himoyasi qonunini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda, ammo u iqtisodiyot vaziri Rayxe va kansler Merts bilan qattiq kurash olib borishi mumkin. Chunki ular Yevropa Komissiyasidan ichki yonuv dvigatelli avtomobillarni bosqichma-bosqich tugatish to‘g‘risidagi qonunchilikni yumshatishni va 2035-yildan keyin ham benzin yoki dizel dvigatelli yangi avtomobillarni ro‘yxatdan o‘tkazishga ruxsat berishni talab qilmoqda, bu esa iqlim maqsadlariga erishishni yanada qiyinlashtiradi.

Германия достигла установленной климатической цели на 2025 год, однако этот результат был зафиксирован с минимальным запасом. Министр окружающей среды Карстен Шнайдер (СДПГ) сообщил, что выбросы парниковых газов в стране в прошлом году сократились всего на 0,1%, что составляет 648,9 млн тонн в эквиваленте CO2. Этот показатель оказался всего на 12,8 млн тонн ниже установленного лимита.
Тем не менее, внутри страны нарастают разногласия по климатической политике. Консервативное правительство канцлера Фридриха Мерца, пришедшее к власти в мае 2025 года, отодвигает защиту климата на второй план. Министр экономики Катарина Райхе (ХДС) хочет строить новые газовые электростанции, а закон предыдущего правительства о поощрении экологически чистых систем отопления в домах был существенно ослаблен.
Министр Шнайдер подчеркнул необходимость нового импульса для климатической политики. По его словам, 2025 год был относительно безветренным, поэтому чаще использовались газовые электростанции, а зима была холоднее, что потребовало большего отопления. Германия взяла на себя обязательство сократить выбросы парниковых газов до 65% от уровня 1990 года к 2030 году, в настоящее время этот показатель составляет 48%.
Транспорт и здания остаются основными проблемными областями для немецкой климатической защиты. В прошлом году экологически чистые электромобили составили лишь около 19% новых регистраций автомобилей, что указывает на отставание страны от других государств. В сфере отопления правительство совершило разворот, отменив предыдущий закон и вновь разрешив установку новых газовых и нефтяных систем отопления.
Президент Федерального агентства по окружающей среде Дирк Месснер считает ключевыми направлениями успешный энергетический переход, дальнейшее расширение возобновляемых источников энергии, электрификацию транспорта и зданий, а также целенаправленное развитие водородной экономики. Однако сокращение промышленных выбросов на 3,8% в прошлом году является ограниченным достижением из-за слабой экономики и высоких энергетических затрат.
Разногласия в правительстве углубляются. Министр Шнайдер планирует разработать новый закон о защите климата к 25 марта, но ему, вероятно, придется вести жесткую борьбу с министром экономики Райхе и канцлером Мерцем. Они требуют от Европейской комиссии смягчить законодательство о поэтапном отказе от двигателей внутреннего сгорания и разрешить регистрацию новых автомобилей с бензиновыми или дизельными двигателями даже после 2035 года, что еще больше затруднит достижение климатических целей.