AQSh Prezidenti Donald Trump Yevropa ittifoqchilaridan Hormuz bo‘g‘ozi orqali neft va gaz tankerlarining o‘tishini taʼminlashda yordam berishni talab qildi. Bu masala bugun Bryusselda bo‘lib o‘tgan Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishida asosiy muhokama mavzusi bo‘ldi. Biroq, baʼzi aʼzo davlatlar NATOning bo‘g‘ozni himoya qilishda ishtirok etishini istamasliklarini bildirdilar, chunki bu ularni Eron uchun potentsial nishonga aylantirishi mumkin. Yevropa Ittifoqining yuqori martabali diplomatlari Kaja Kallass bo‘g‘ozni ochiq saqlashning blok manfaatlarida ekanligini taʼkidladi, lekin yig‘ilish oxirida aʼzo davlatlarda bo‘g‘ozga dengiz missiyasini kengaytirishga hozircha "ishyoq yo‘q" ekanligini aytdi.
Qitʼa bo‘ylab energiya narxlarining keskin oshishi va undan kelib chiqqan energiya inqirozlari Yevropa va Vashington o‘rtasidagi allaqachon yomonlashgan munosabatlarni yanada xavf ostiga qo‘ymoqda. Yevropa vazirlari, shuningdek, mojaroning Rossiyaga qo‘shimcha imkoniyatlar berishi mumkinligini baholadilar, chunki Rossiya qazib olinadigan yoqilgʻi eksportidan olingan qo‘shimcha mablag‘larni Ukrainaga qarshi urushini qo‘llab-quvvatlash uchun ishlatishi mumkin. Qirollik Birlashgan Xizmatlar Instituti (RUSI) hamkori Charlz Hekerga ko‘ra, "Eronga qarshi urushdan haqiqiy g‘olib chiqayotgan yagona tomon Rossiyadir".
Trump Financial Times gazetasiga bergan intervyusida, "Bo‘g‘ozdan foyda oladigan odamlar u yerda hech narsa yomon bo‘lmasligini taʼminlashga yordam berishi kerak" deb taʼkidladi va agar javob bo‘lmasa yoki salbiy javob bo‘lsa, "bu NATOning kelajagi uchun juda yomon bo‘ladi" deb tahdid qildi. Hekerga ko‘ra, bu Trumpning yevropaliklarni AQSh va Isroilning Eron urushida faolroq ishtirok etishga undashga urinishi edi. Biroq, Fransiya va Buyuk Britaniya kabi davlatlar hozircha ishtirok etishga tayyor emas, chunki ular AQSh va Isroilning maqsadlari va strategiyasiga nisbatan noaniqlikni taʼkidlamoqda.
Yevropa Ittifoqi Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Leyenga ko‘ra, mojaroning boshlanishidan beri gaz narxlari 50 foizga, neft narxlari esa 27 foizga oshdi. U Yevropa Parlamentiga aytganidek, Eron urushining dastlabki 10 kunida Yevropa soliq to‘lovchilari qazib olinadigan yoqilg‘i importi uchun qo‘shimcha 3 milliard yevro to‘lashdi. Energiya narxlarini pasaytirish maqsadida Fransiya, Germaniya, Italiya va Buyuk Britaniya kabi Yevropa davlatlari G7 aʼzolari bilan birgalikda millionlab barrel neft chiqarish qarorini qo‘llab-quvvatladilar.
Rossiya, neft narxlari 2022-yilda Ukrainaga bostirib kirishidan beri eng yuqori ko‘rsatkichga chiqqanida, o‘z energiya resurslarini umidsiz xaridorlar uchun variant sifatida taklif qildi. Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning matbuot kotibi Dmitriy Peskov Rossiyaning neft va gazning ishonchli yetkazib beruvchisi ekanligini taʼkidladi. Yevropaliklar energiya narxlarining oshishi Rossiya daromadini oshirishi va Ukrainaga qarshi urushni cho‘zishi yoki hatto kuchaytirishi mumkinligidan xavotirda. Shuningdek, Ukrainaga kerak bo‘lgan Patriot raketalari kabi mudofaa uskunalari endi Fors ko‘rfaziga yo‘naltirilishi mumkinligi qo‘shimcha tashvish tug‘diradi.

Президент США Дональд Трамп потребовал от европейских союзников помочь обеспечить безопасность прохождения нефтяных и газовых танкеров через Ормузский пролив. Этот вопрос стал основной темой обсуждения на сегодняшнем заседании министров иностранных дел Европейского союза в Брюсселе. Однако некоторые государства-члены указали, что не хотят вовлечения НАТО в охрану пролива, который был закрыт Ираном для большей части трафика в ответ на бомбардировочную кампанию США и Израиля. Высокопоставленный дипломат ЕС Кая Каллас заявила, что в интересах блока «держать Ормузский пролив открытым», но в конце встречи отметила, что у государств-членов «нет аппетита» расширять морскую миссию ЕС в пролив «на данный момент».
Резкий рост цен на энергоносители по всему континенту и последовавшие энергетические кризисы ещё больше поставили под угрозу и без того напряжённые отношения между Европой и Вашингтоном. Министры ЕС также оценили, как конфликт может усилить позиции России, которая может использовать дополнительные доходы от экспорта ископаемого топлива для поддержки своей войны в Украине. По словам ассоциированного сотрудника Королевского объединённого института оборонных исследований (RUSI) Чарльза Хекера, «единственным реальным победителем в войне с Ираном сейчас является Россия».
Трамп в интервью Financial Times заявил, что «уместно, чтобы люди, которые являются бенефициарами пролива, помогали обеспечить, чтобы там ничего плохого не случилось», и пригрозил, что отсутствие ответа или негативный ответ «будет очень плохо для будущего НАТО». Хекер отметил, что это попытка Трампа заставить европейцев более активно участвовать в войне США и Израиля против Ирана. Однако такие страны, как Франция и Великобритания, вряд ли присоединятся к усилиям, пока идут боевые действия, отчасти из-за неясности целей и стратегии США и Израиля.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен сообщила, что с начала конфликта цены на газ выросли на 50%, а на нефть — на 27%. За первые 10 дней войны с Ираном европейские налогоплательщики заплатили дополнительно 3 миллиарда евро за импорт ископаемого топлива. В попытке снизить цены на энергоносители европейские страны, включая Францию, Германию, Италию и Великобританию, поддержали решение о выпуске миллионов баррелей нефти вместе с другими членами G7.
Россия, воспользовавшись ростом цен на нефть до самого высокого уровня с момента вторжения в Украину в 2022 году, представила свои энергоресурсы как вариант для отчаявшихся покупателей. Пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков заявил, что Россия была и остаётся надёжным поставщиком нефти и газа. Европейцы обеспокоены, что скачок цен на энергоносители увеличит доходы России и позволит ей затянуть или даже усилить войну против Украины. Дополнительную тревогу вызывает возможное перенаправление ключевого оборонного оборудования, такого как ракеты Patriot, которые Европа часто покупает у США для Украины, в Персидский залив.