Olmoniya kansleri Fridrix Merts NATO ittifoqining himoyaviy xarakterga ega ekanligini, harbiy aralashuv uchun emasligini ta'kidladi. AQSh prezidenti Donald Trump esa ittifoqchilarga Hormuz bo‘g‘ozini ochishda yordam berish uchun bosim o‘tkazmoqda. Mertsning so‘zlariga ko‘ra, NATO a'zolari AQSh va Isroil tomonidan boshlangan Eron urushida harbiy ishtirok etishga majbur emas.
Merts, shuningdek, Isroilning Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhiga qarshi janubiy Livanda boshlagan yer operatsiyasini keskin tanqid qildi. U: "Biz Isroil do‘stlarimizdan shoshilinch ravishda so‘raymiz: Bu yo‘lni boshlang – bu xato bo‘ladi", deb aytdi. Mertsning ta'kidlashicha, bunday harakatlar Livandagi insoniy vaziyatni yanada og‘irlashtiradi, bu mamlakatda iqtisodiy inqiroz va aholining 80% qashshoqlikda yashayotgan bir paytda sodir bo‘lmoqda.
Trump o‘z nutqida Hormuz bo‘g‘ozini ochiq saqlash uchun boshqa davlatlardan yordam so‘radi va ba'zi mamlakatlarning ishtirok etishga noloyiqligini tanqid qildi. Biroq, Olmoniya kabi bir qancha AQSh ittifoqchilari darhol kemalar yuborish rejalari yo‘qligini bildirdi. Olmoniya mudofaa vaziri Boris Pistorius Trumpning talablarini rad etib, "Bu bizning urushimiz emas. Biz uni boshlaganimiz yo‘q", deb ta'kidladi.
Xalqaro Energiya Agentligi (IEA) rahbari Fotih Birol neft narxlari barrelli 100 dollardan oshgani sababli, zarurat tug‘ilganda qo‘shimcha neft zaxiralarini chiqarish mumkinligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Hormuz bo‘g‘ozidagi barqaror oqimni tiklash eng muhim masala. Shu bilan birga, AQSh moliya vaziri Skott Bessent Eron neft tankerlarining bo‘g‘oz orqali harakatlanishiga yo‘l qo‘yayotganini ma'lum qildi, bu esa neft narxlarining pasayishiga va AQSh fond bozorlarining o‘sishiga sabab bo‘ldi.
Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) ma'lumotlariga ko‘ra, Eron va Isroil o‘rtasidagi urush davomida oltita kasalxona evakuatsiya qilingan va sog‘liqni saqlash muassasalariga 18 ta hujum qayd etilgan. Eronning BMTdagi elchisi Ali Bahreini urush boshlanganidan buyon 1300 dan ortiq odam halok bo‘lganini, 7000 dan ortig‘i yaralanganini aytdi. Shu bilan birga, Amnesty International AQSh tomonidan ishlab chiqarilgan Tomahawk raketaasi Eronning janubidagi Minab shahridagi qizlar maktabiga tegib, 100 dan ortiq bolani o‘ldirganini da'vo qildi.

Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что НАТО является оборонительным альянсом, а не инструментом военного вмешательства, в то время как президент США Дональд Трамп оказывает давление на союзников с целью помощи в открытии Ормузского пролива. Мерц подчеркнул, что члены НАТО не обязаны участвовать в военных действиях в войне против Ирана, начатой США и Израилем, отметив отсутствие мандата от ООН, ЕС, НАТО и немецкой конституции.
Мерц также раскритиковал решение Израиля начать наземную операцию в южном Ливане против поддерживаемой Ираном группировки «Хезболла». Он призвал израильских друзей не идти по этому пути, назвав его ошибкой, которая усугубит и без того напряжённую гуманитарную ситуацию в Ливане. По данным Международного спасательного комитета, более 4,1 миллиона человек в Ливане нуждаются в гуманитарной помощи на фоне экономического коллапса и массовой бедности.
Трамп в своём выступлении повторил призыв к другим странам помочь обеспечить открытость Ормузского пролива и раскритиковал тех, кто, по его словам, неохотно вносит вклад. Однако несколько союзников США, включая Германию, заявили об отсутствии планов по отправке кораблей. Министр обороны Германии Борис Писториус отверг требования Трампа, заявив: «Это не наша война. Мы её не начинали», и подчеркнув приверженность дипломатическим решениям.
Исполнительный директор Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бирол заявил, что организация может выпустить дополнительные запасы нефти при необходимости, после того как МЭА объявило о крупнейшем с 1974 года выпуске в 400 миллионов баррелей. Он отметил, что ключевым фактором стабилизации потоков нефти и газа является возобновление транзита через Ормузский пролив. В то же время министр финансов США Скотт Бессент сообщил, что США разрешают иранским нефтяным танкерам проходить через пролив, что способствовало падению цен на нефть и росту фондовых рынков США.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила об эвакуации шести больниц в Иране и 18 нападениях на медицинские учреждения в ходе конфликта. Посол Ирана при ООН Али Бахрейни заявил о более чем 1300 погибших и 7000 раненых с начала войны. Amnesty International обвинила США в ударе по школе в Минабе, в результате которого погибли более 100 детей, используя ракету «Томагавк» американского производства.