Kuba hukumati dushanba kuni mamlakat boʻylab elektr tarmogʻidan toʻliq uzilish sodir boʻlganini eʼlon qildi. Energetika va kon sanoati vazirligi X (sobiq Twitter) ijtimoiy tarmogʻida "toʻliq uzilish" haqida xabar berib, sabablarni tekshirish va tiklash protokollarini faollashtirish boshlandi.
Bu voqea AQSh prezidenti Donald Tramp maʼmuriyati tomonidan Kuba uchun Venesuela neft yetkazib berishini bloklagan davrda sodir boʻldi. Venesuela ilgari Kubaning asosiy neft yetkazib beruvchisi boʻlgan, ammo yanvar oyida AQShning Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni hibsga olish operatsiyasidan soʻng, Tramp amaldagi prezident Delsi Rodrigesni qoʻllab-quvvatladi va Kubaga neft yetkazib berish toʻxtatildi.
Juma kuni Kubada elektr uzilishlari va yuqori oziq-ovqat narxlari fonida zoʻravon namoyishlar boʻlib oʻtdi, namoyishchilar hukmron Kommunistik partiyaning binosini talon-toroj qildi. Kuba prezidenti Migel Diaz-Kanel juma kuni mamlakat uch oydan beri neft yetkazib berilmasligini va quyosh energiyasi, tabiiy gaz va termoelektr stansiyalariga tayanishini aytdi.
Diaz-Kanel shuningdek, Kubaning AQSh bilan energetika va iqtisodiy inqiroz haqida muzokaralar olib borayotganini maʼlum qildi. Muzokaralarning boshlanishidan bir necha kun oʻtib, Kuba vitse-prezidenti Oskar Peres-Oliva Fraga NBC Newsga dushanba kuni Kubada chet elda yashovchi kubaliklarning investitsiya kiritishi va biznes egalik qilishiga ruxsat berish rejalashtirilganini aytdi.
Tramp avvalroq Kubada "rejim oʻzgarishi" AQSh-Isroilning Eron bilan urushidan keyin boʻlishi mumkinligini taklif qilgan. AQSh prezidenti yakshanba kuni "Havo kuchlari bir" samolyotida jurnalistlarga bergan intervyusida "Kuba kelishuv tuzmoqchi va menimcha, biz tez orada kelishuv tuzamiz yoki kerak boʻlgan har qanday ishni qilamiz" dedi.

Кубинские власти в понедельник объявили о полном отключении электроэнергии по всей стране. Министерство энергетики и горнодобывающей промышленности сообщило в социальной сети X (бывший Twitter) о «полном отключении» от электросети, отметив, что причины расследуются и активируются протоколы восстановления.
Этот инцидент произошёл на фоне блокировки администрацией президента США Дональда Трампа поставок венесуэльской нефти на Кубу. Венесуэла ранее была основным поставщиком нефти для острова, но после операции США по аресту президента Венесуэлы Николаса Мадуро в январе, Трамп поддержал исполняющего обязанности президента Дельси Родригес, и поставки нефти на Кубу были остановлены.
В пятницу на Кубе прошли насильственные протесты из-за отключений электроэнергии и высоких цен на продукты питания, протестующие разгромили здание правящей Коммунистической партии. Президент Кубы Мигель Диас-Канель в пятницу заявил, что страна не получала поставок нефти в течение трёх месяцев и полагается на солнечную энергию, природный газ и теплоэлектростанции.
Диас-Канель также сообщил, что Куба ведёт переговоры с США по поводу своего энергетического и экономического кризиса. Спустя несколько дней после начала переговоров вице-премьер Кубы Оскар Перес-Олива Фрага в понедельник рассказал NBC News, что Куба планирует разрешить кубинцам, проживающим за рубежом, инвестировать и владеть бизнесом на острове, включая кубинцев в США.
Трамп ранее предполагал, что «смена режима» на Кубе может стать следующей после продолжающейся войны США и Израиля против Ирана. Президент США в воскресенье на борту самолёта «Air Force One» заявил журналистам, что «Куба хочет заключить сделку, и я думаю, мы довольно скоро либо заключим сделку, либо сделаем всё, что нужно».