AQSh prezidenti Donald Trump, jumladan Germaniya kabi ittifoqchi davlatlar tomonidan Hormuz bo‘g‘ozidagi dengiz yo‘llarini himoya qilish uchun harbiy aralashuvdan bosh tortganidan so‘ng, davlatlarni tez harakat qilishga chaqirdi. Trump Oq uyda o‘tkazilgan tadbirda ko‘plab mamlakatlar unga yordam berishga tayyor ekanligini aytganini da’vo qildi, ammo hozirgi javoblar bilan noroziligini bildirdi.
Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlari seshanba kuni ikkinchi kunlik yig‘ilish o‘tkazmoqda. YI tashqi siyosat bo‘yicha rahbari Kaja Kallas, YIning hozircha Yaqin Sharqdagi dengiz missiyasini Hormuz bo‘g‘ozigacha kengaytirishga qiziqishi yo‘qligini aytdi, bu ittifoqchilar o‘rtasidagi kelishmovchilikni ochib berdi.
Lebanondagi vaziyat keskinlashmoqda, chunki Isroilning Hizbullohga qarshi zarbalari 1 milliondan ortiq odamni ko‘chirishga majbur qildi. Ba’zi Isroil qo‘shinlari janubiy Livanga kirib, keng ko‘lamli bosqin tayyorlashidan qo‘rquvlar kuchaymoqda, bu mintaqaviy mojaroni yanada chuqurlashtirishi mumkin.
Trumpning chaqirig‘i va YIning javobi AQSh boshchiligidagi harbiy harakatlarga qo‘shilishda ittifoqchilar o‘rtasidagi keskinlikni aks ettiradi, bu esa global geosiyosiy beqarorlikka olib kelishi mumkin. Bu vaziyat Yaqin Sharqdagi tinchlik saqlash sa’y-harakatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Президент США Дональд Трамп призвал страны к быстрому вмешательству после того, как союзники, включая Германию, отказались от его требований помочь в обеспечении безопасности Ормузского пролива. На мероприятии в Белом доме Трамп заявил, что многие страны якобы сообщили ему о готовности помочь, но выразил разочарование текущим ответом, подчеркнув напряженность в трансатлантических отношениях.
Министры иностранных дел Европейского союза проводят второй день встреч во вторник. Верховный представитель ЕС по иностранным делам Кая Каллас заявила в понедельник, что у блока нет аппетита расширять военно-морскую миссию на Ближнем Востоке до Ормузского пролива в настоящее время, что указывает на растущие разногласия между США и европейскими партнерами по вопросам безопасности.
Ситуация в Ливане обостряется, поскольку израильские удары по «Хезболле» привели к перемещению более 1 миллиона человек. Некоторые израильские войска продвинулись в южный Ливан, и существуют опасения, что Израиль готовит масштабное вторжение, что может углубить региональный конфликт и создать дополнительные гуманитарные кризисы.
Призыв Трампа и ответ ЕС отражают более широкие проблемы в координации западных режимов, что подрывает стабильность на Ближнем Востоке. Эта неспособность к единым действиям может привести к дальнейшей эскалации напряженности и негативно повлиять на глобальные усилия по поддержанию мира в регионе.