Eron futbol federatsiyasi raisi Mehdi Toj FIFA bilan 2026-yilgi Jahon chempionatida Eron terma jamoasining o‘yinlarini AQShdan Meksikaga ko‘chirish bo‘yicha muzokaralar olib borayotganini ma’lum qildi. Bu qaror AQSh prezidenti Donald Trampning Eron futbolchilarining xavfsizligini kafolatlashdan bosh tortgan bayonotlari va AQSh-Isroilning Eronga qarshi urush boshlaganidan keyin paydo bo‘lgan xavotishlar tufayli qabul qilindi.
Tojning aytishicha, Tramp Eron terma jamoasining ishtirokini istagan bo‘lsa-da, ularning o‘z hayoti va xavfsizligi uchun AQShda o‘ynashlari muvofiq bo‘lmasligini ta’kidlagan. Eron terma jamoasi 2026-yil 11-iyundan boshlab AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan 48 jamoadan iborat turnirda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritgan va ularning guruh bosqichidagi ikki o‘yini Los-Anjelesda, bittasi esa Sietlda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan edi.
Eron sport vazirligi o‘tgan haftada AQSh va Isroilning fevral oyi oxirida Eronga havo hujumlari uyushtirib, oliy rahbarni va bir qancha siyosiy va harbiy rahbarlarni o‘ldirganidan keyin futbolchilarning global turnirda ishtirok etishlari mumkin emasligini aytgan edi. Eron terma jamoasi 2025-yil 25-martda o‘rin olib, Jahon chempionatiga yo‘llanma olgan birinchi Osiyo davlati bo‘ldi.
AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi 2026-yil 28-fevralda boshlangan va hozir uchinchi haftasini boshdan kechirmoqda. Bu vaziyat sport musobaqalariga ham ta’sir ko‘rsatmoqda, chunki Eron futbol federatsiyasi o‘z futbolchilarining xavfsizligi uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishni talab qilmoqda. FIFA bilan davom etayotgan muzokaralar natijasida Eronning o‘yinlari Meksikaga ko‘chirilishi mumkin, bu esa turnirning tashkiliy jihatlariga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Президент футбольной федерации Ирана Мехди Тадж заявил, что ведет переговоры с FIFA о переносе матчей сборной Ирана на Чемпионате мира 2026 года из США в Мексику. Это решение связано с опасениями за безопасность игроков после заявлений президента США Дональда Трампа о том, что он не может гарантировать безопасность иранской команды, а также из-за войны США и Израиля против Ирана, начавшейся в конце февраля.
Тадж отметил, что, хотя Трамп и заявил о приветствии участия иранской команды, он также предположил, что им может быть нецелесообразно играть в США «ради их собственной жизни и безопасности». Иранская сборная квалифицировалась на турнир из 48 команд, который пройдет в США, Канаде и Мексике с 11 июня, и по плану должна сыграть два матча группового этапа в Лос-Анджелесе и один в Сиэтле.
Министр спорта Ирана на прошлой неделе заявил, что игроки не могут участвовать в глобальном футбольном событии после того, как США и Израиль начали воздушные атаки на страну в конце февраля, в результате которых погибли верховный лидер и несколько других политических и военных руководителей. Иран стал первой азиатской страной, получившей путевку на Чемпионат мира, обеспечив свое место 25 марта 2025 года.
Война США и Израиля против Ирана началась 28 февраля 2026 года и сейчас находится на третьей неделе. Эта ситуация оказывает влияние на спортивные мероприятия, поскольку иранские власти требуют дополнительных мер безопасности для своих футболистов. Переговоры с FIFA могут привести к переносу матчей Ирана в Мексику, что повлияет на организационные аспекты турнира.