AQShda Elon Muskning Twitter (hozirgi X) aktsiyadorlariga qarshi fuqarolik sudi yakuniy nutqlar boshlanish arafasida. Sud jarayoni San-Fransiskoda boʻlib oʻtmoqda, unda dunyoning eng boy odami Musk 2022-yilda 44 milliard dollarga sotib olish kelishuvidan qaytishga urinayotganda investorlarni aldaganlikda ayblanmoqda. Aktsiyadorlar Muskning Twitterdagi botlar soni haqidagi daʼvolari asosida kelishuvni bekor qilishga harakat qilgani, bu esa ularni yoʻqotishlarga olib kelgan deb daʼvo qilmoqda.
Sud jarayonining asosiy mavzusi Twitterdagi bot va soxta hisoblar soni boʻldi. Musk Twitterning rasmiy hisobotlarida koʻrsatilgan 5 foizdan ancha yuqori botlar mavjudligini taʼkidlab, bu holatni sotib olish shartnomasidan voz kechish uchun asos sifatida ishlatgan. Biroq, Twitterning sobiq moliya direktori Ned Segal sudda Muskning daʼvolariga qarshi chiqib, botlar soni haqiqatan ham 1 foizga yaqin ekanligini aytdi, bu esa Muskning 20 foizlik baholariga zid kelmoqda.
Twitter ilgari ham foydalanuvchilar sonini notoʻgʻri hisoblagani uchun 2021-yilda 809,5 million dollar toʻlashga majbur boʻlgan. Kompaniya SECga yillik hisobotlarida botlar soni haqida ogohlantirishlar bergan, ammo Musk bu maʼlumotlarni yetarlicha aniq emas deb hisoblagan. Sud jarayonida hakamlar hayʼati aʼzolarining Musk haqida salbiy fikrlarga ega ekanligi qayd etilgan boʻlsa-da, sudya Charlz R Breyer adolatli sud jarayonini taʼminlash zarurligini taʼkidladi.
Musk dastlab Twitterni sotib olish shartnomasidan qaytishga urinib, Delaver sudiga murojaat qilgan, ammo sud jarayoni boshlanishidan oldin yana kelishuvga rozi boʻlib, asl narxni toʻlashga majbur boʻlgan. Bu voqea uning 839 milliard dollarlik boyligiga qaramay, biznes qarorlaridagi beqarorlikni koʻrsatmoqda. Yakuniy nutqlar seshanba kuni boshlanadi, bu esa AQShning yirik korporativ mojarolarida investorlar huquqlari va boy biznesmenlarning masʼuliyati masalalarini yoritadi.

В США начались заключительные прения по гражданскому делу, в котором Илон Маск, самый богатый человек в мире, обвиняется акционерами Twitter (ныне X) в обмане инвесторов при попытке отказаться от сделки по покупке социальной платформы за 44 миллиарда долларов в 2022 году. Судебный процесс проходит в Сан-Франциско, где акционеры подали коллективный иск, утверждая, что Маск ввел их в заблуждение относительно числа ботов на платформе, чтобы аннулировать соглашение.
Центральным вопросом суда стала проблема ботов и фальшивых аккаунтов в Twitter. Маск заявил, что число поддельных учетных записей составляет не менее 20%, что значительно превышает официальные данные компании в 5%, и использовал это как основание для отказа от сделки. Однако бывший финансовый директор Twitter Нед Сегал оспорил эти утверждения в суде, указав, что реальный показатель ближе к 1%, что подрывает доводы Маска.
Twitter ранее уже сталкивался с проблемами неточной отчетности: в 2021 году компания выплатила 809,5 миллионов долларов для урегулирования претензий о завышении показателей роста и числа пользователей. Компания также предупреждала Комиссию по ценным бумагам и биржам (SEC) о возможных неточностях в оценке ботов, но Маск утверждал, что эти данные были сознательно искажены.
Судья Чарльз Р. Брейер отметил, что многие присяжные в суде придерживаются негативных взглядов на Маска, но подчеркнул необходимость справедливого процесса без дискриминации. Изначально Маск пытался отказаться от сделки, что привело к судебному разбирательству в Делавэре, но перед началом процесса он согласился выполнить первоначальные обязательства. Заключительные прения назначены на вторник, что подчеркивает напряженность в корпоративных спорах в США и вопросы ответственности крупных бизнесменов.