Afg‘oniston poytaxti Kobulda giyohvandlikdan davolanish markaziga qilingan havo hujumi natijasida o‘nlab odamlar halok bo‘ldi yoki yaralandi. Hujum dushanba kuni kechqurun sodir bo‘lib, Tolibon hukumatining matbuot kotibi ijtimoiy tarmoq X orqali bir qancha odamlar halok bo‘lgani va boshqalar yaralanganini e’lon qildi.
Pokiston rasmiylari har qanday sog‘liqni saqlash muassasasini urganliklarini rad etib, ular Kobul va Nangarhor viloyatidagi harbiy ob’ektlar va terrorchilarni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilmani aniq nishonga olganini aytdi. Biroq, BBC muxbirlari markazning ba’zi qismlari hali ham yonayotganini ko‘rishdi va 30 dan ortiq jasadlar to‘shaklar ustida olib chiqilayotganini kuzatdilar.
Markazda ishlaydigan xodimlarga ko‘ra, u yerda taxminan 2000 kishi davolanishda bo‘lib, ular yuzlab qurbonlar bo‘lishi mumkinligiga ishonishmoqda. Afg‘oniston sog‘liqni saqlash vazirligining matbuot kotibi Sharafat Zamon Amarxayl BBCga markaz yaqinida hech qanday harbiy ob’ektlar yo‘qligini aytdi.
Mahalliy aholi mahalliy vaqt bilan soat 20:50 atrofida Kobul bo‘ylab kuchli portlashlar eshitganliklarini, so‘ngra samolyotlar va havo hujumidan mudofaa tizimlarining ovozini eshitganliklarini xabar qilishdi. Markazda davolanayotganlarning oila a’zolari tashqarida to‘planib, yaqinlari haqida ma’lumot topishga umidsizlik bilan urinishdi.
Tolibon hukumatining vakili halok bo‘lganlarning soni kamida 400 kishiga yetganini da’vo qildi, ammo BBC bu raqamlarni mustaqil ravishda tasdiqlamadi. Pokiston axborot vazirligi zarbalarning “hech qanday qo‘shimcha zarar yetkazmasligini ta’minlash uchun aniq va ehtiyotkorlik bilan amalga oshirilganini” aytdi va Afg‘oniston da’vosini “faktlarni noto‘g‘ri xabar qilish... [va] chegaradan tashqari terrorizmga noqonuniy qo‘llab-quvvatlashni yashirish uchun his-tuyg‘ularni qo‘zg‘ashga intilish” deb rad etdi.
Hujum sodir bo‘lgan hudud ilgari AQSh harbiy bazasi bo‘lib, giyohvand foydalanuvchilari uchun mashhur joy edi. Tolibon 2021-yil avgust oyida hokimiyatga qaytgach, bu joyni poytaxt bo‘ylab yig‘ilgan giyohvand foydalanuvchilarini joylashtirish uchun giyohvandlikdan davolash markaziga aylantirdi. Qutqaruvchilar seshanba kuni ertalabgacha omon qolganlarni qidirishni davom ettirdilar.
Qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi davom etayotgan mojaro fevral oyida qayta kuchaydi, Pokiston Afg‘onistonni militsion guruhlarga boshpana berganlikda aybladi, Tolibon hukumati esa buni rad etadi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Afg‘onistondagi Yordam Missiyasi (UNAMA) ma’lumotlariga ko‘ra, 26-fevraldan beri ikki davlat o‘rtasidagi chegaradosh janglarning davom etishi natijasida Afg‘onistonda kamida 75 kishi halok bo‘ldi va 193 kishi yaralandi.
Bu oy oylik to‘qnashuvlardan keyin sodir bo‘ldi, garchi ikki tomon oktyabr oyida zaif o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risida kelishuvga erishgan bo‘lsa ham. Keskinlikni pasaytirishga harakat qilgan Xitoy tashqi ishlar vaziri Van Yi o‘tgan hafta o‘zining afg‘on va pokistonlik hamkasblari bilan telefon orqali suhbatlashganini aytdi. Pekin dushanba kuni “imkon qadar tezroq o‘t ochishni to‘xtatishga” chaqirib, ikki davlatni “sovuqqonlik va cheklovni saqlash [va] imkon qadar tezroq yuzma-yuz muloqot qilishga” undadi.

Десятки людей погибли или получили ранения в результате авиаудара по центру лечения наркозависимости в столице Афганистана Кабуле. Правительство талибов возложило ответственность за удар, произошедший в понедельник вечером, на Пакистан. Пресс-секретарь правительства в социальной сети X сообщил, что в результате нападения некоторые люди погибли, другие пострадали.
Пакистан отрицает нанесение ударов по каким-либо медицинским учреждениям, заявляя, что он «точно поразил военные объекты и инфраструктуру поддержки террористов» в Кабуле и восточной провинции Нангархар. Однако корреспонденты BBC, посетившие центр, части которого всё ещё горели, наблюдали, как на носилках выносили более 30 тел.
По словам сотрудников учреждения, там проходили лечение около 2000 человек, и они считают, что число жертв может достигать сотен. Пресс-секретарь министерства здравоохранения Афганистана Шарафат Заман Амархайл сообщил BBC, что вблизи реабилитационного центра нет военных объектов.
Местные жители сообщили, что слышали громкие взрывы по всему Кабулу около 20:50 по местному времени (16:20 GMT), за которыми последовал звук самолётов и систем противовоздушной обороны. Члены семей тех, кто находился на лечении в центре, собрались снаружи, отчаянно пытаясь получить информацию о своих близких.
Представитель правительства талибов заявил, что число погибших достигло по меньшей мере 400 человек, но BBC не смогла самостоятельно проверить эти цифры. Министерство информации Пакистана заявило, что удары были «точными и тщательно спланированными, чтобы гарантировать отсутствие сопутствующего ущерба», и отвергло заявление Афганистана как «искажение фактов... [которое] стремится разжечь эмоции, прикрывая незаконную поддержку трансграничного терроризма».
Район, где произошёл удар, ранее был американской военной базой и печально известным местом сбора наркоманов. Когда талибы вернулись к власти в августе 2021 года, они превратили это пространство в центр реабилитации наркозависимых, разместив там пользователей, собранных со всей столицы. Спасатели продолжали поиск выживших до вторника утром.
Продолжающийся конфликт между соседними странами вновь обострился в феврале, когда Пакистан обвинил Афганистан в укрывательстве боевиков, что правительство талибов отрицает. По данным Миссии ООН по содействию Афганистану (UNAMA), в результате продолжающихся приграничных столкновений между странами с 26 февраля в Афганистане погибли по меньшей мере 75 человек и 193 получили ранения.
Это произошло после месяцев столкновений, несмотря на достигнутое в октябре хрупкое соглашение о прекращении огня. Китай, пытавшийся снизить напряжённость, сообщил, что его министр иностранных дел Ван И на прошлой неделе провёл телефонные разговоры со своими афганскими и пакистанскими коллегами. Призвав к прекращению огня «в кратчайшие сроки», Пекин в понедельник призвал две страны «сохранять спокойствие и сдержанность [и] как можно скорее вступить в прямой диалог».