Utah shtatida erining to‘satdan vafotidan so‘ng motam haqida bolalar kitobi nashr etgan Kouri Richins (35 yosh) erini zaharlaganlikda aybdor deb topildi. Sud jarayonida Richinsning millionlab dollar qarz yig‘gani, eri hayoti uchun sug‘urta polislari o‘tkazgani va nikohdan tashqari munosabatda bo‘lgani ma’lum bo‘ldi.
Prokurorlar 40 dan ortiq guvohni chaqirishdi, shu jumladan, eri Erik Richinsni o‘ldirish uchun ishlatilgan fentanilni sotgan ayolni. Himoya tomoni esa hech qanday guvohni chaqirmadi va Richins o‘z himoyasida guvohlik bermadi. Hakamlar hay’ati ishni atigi uch soat davomida muhokama qilgach, dushanba kuni ayblovni qo‘llab-quvvatladi.
Richinsga nafaqat qotillik, balki sug‘urta to‘lovlarini firibgarlik bilan talab qilish va oldingi hodisada erini o‘ldirishga urinishda ham ayb qo‘yildi. Sud hujjatlariga ko‘ra, u 2021-yil dekabridan 2022-yil fevraligacha giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatda ayblangan shaxsdan og‘riq qoldiruvchi dori so‘ragan, keyin esa fentanilni talab qilgan.
Prokurorlar ta’kidlashicha, Richins erining 4 million dollarlik mulkiga ega bo‘lishni va boshqa erkak bilan kelajak qurishni rejalashtirgan. Summit okrugi prokurori Bred Bladvortning so‘zlariga ko‘ra, “u Erik Richinsdan ajralishni xohlagan, lekin uning pulidan voz kechishni xohlamagan”.
Richins 2023-yil mart oyida, erining o‘limidan bir yil o‘tib va “Are You With Me?” nomli bolalar kitobini nashr etganidan ikki oy o‘tgach hibsga olindi. U kitobni eriga bag‘ishlagan va uni “ajoyib er va ajoyib ota” deb atagan. Tibbiy ekspertiza shuni ko‘rsatdiki, Erik Richins organizmida o‘ldiruvchi dozadan besh baravar ko‘p fentanil bor edi.

Жительница штата Юта Кори Ричинс (35 лет), опубликовавшая детскую книгу о горе после внезапной смерти мужа, была признана виновной в его убийстве. Суд установил, что Ричинс отравила своего супруга Эрика Ричинса в марте 2022 года, подмешав фентанил в напиток. В ходе процесса выяснилось, что у женщины были миллионы долларов долгов, она оформила страховые полисы на жизнь мужа и имела внебрачную связь.
Прокуроры вызвали более 40 свидетелей, включая женщину, которая, по её словам, продала наркотики, использованные для убийства. Защита не представила ни одного свидетеля, и Ричинс не давала показаний в свою защиту. Присяжные вынесли вердикт после всего трёх часов совещания в понедельник.
Ричинс также была признана виновной в мошенническом получении страховых выплат после смерти мужа и в покушении на убийство в связи с более ранним инцидентом, когда она отравила его сэндвич. По данным суда, она полагала, что унаследует имущество Эрика стоимостью более 4 миллионов долларов, и планировала будущее с другим мужчиной.
Прокурор округа Саммит Брэд Бладворт заявил: «Она хотела уйти от Эрика Ричинса, но не хотела расставаться с его деньгами». Судовые документы показали, что Ричинс в период с декабря 2021 по февраль 2022 года запрашивала у лица с наркопреступлениями обезболивающие, а затем фентанил, называя его «тем, что у Майкла Джексона».
Ричинс была арестована в марте 2023 года, через два месяца после публикации книги «Are You With Me?», которую она посвятила мужу, назвав его «моим удивительным мужем и прекрасным отцом». Медицинская экспертиза установила, что Эрик Ричинс умер от передозировки фентанила, с концентрацией в пять раз выше смертельной дозы.