Isroʻl Mudofaa vaziri Isroel Kats rasman Eron Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi Ali Larijoniy va "Basij" kuchlari qoʻmondoni Gʻolamreza Sulaymoniyning yoʻq qilinganligini eʼlon qildi. Katsning soʻzlariga koʻra, yuqori martabali amaldorlar aniq tungi havo hujumi natijasida halok boʻlgan. Isroʻl tomoni bu zarba Eronning harbiy blokidagi asosiy shaxslarga qarshi qaratilganligini va uning aniqligini taʼkidlaydi.
Biroq, Tel-Aviv bayonotidan qisqa vaqt oʻtgach, Ali Larijoniyning ijtimoiy tarmoq X-dagi hisobida uning nomidan chiqarilgan bayonot paydo boʻldi. Ushbu xat AQSh kuchlari tomonidan choʻktirilgan Eron kemasi IRIS Dena ekipaji xotirasiga bagʻishlangan. Matnda: "IRIS Dena jangchilarining shahid boʻlishi - Eron xalqining zolimlarga qarshi kurashidagi qurbonlarning bir qismidir" deb yozilgan.
Eron OAVlari Larijoniyning oʻlimi haqidagi mish-mishlarni bartaraf etish uchun yaqin kelajakda batafsil xabar bilan chiqishni rejalashtirayotganini taʼkidlaydi. Bu vaziyat Isroʻl daʼvolariga qarshi turib, Larijoniyning tirik ekanligini koʻrsatadi. Eron hukumati rasmiy ravishda bu daʼvolarni rad etmagan boʻlsa-da, Larijoniyning faoliyati ularning notoʻgʻriligini koʻrsatmoqda.
Kontekstga koʻra, 28-fevralda Isroʻl qurolli kuchlari Eron harbiy obʼektlariga hujum qildi, bu Kats tomonidan oldini oluvchi chora sifatida tasdiqlandi. Keyinchalik, AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan keng koʻlamli harbiy operatsiyani boshlaganini rasman tasdiqladi, buni "bevosita tahdid"ni bartaraf etish va Tehronning yadro quroliga ega boʻlishining oldini olish maqsadida amalga oshirilayotganini aytdi. Bu Yaqin Sharq mintaqasida keng koʻlamli harbiy toʻqnashuv boshlanganini anglatadi.
1-mart, yakshanba kuni Eron AQSh va Isroʻl zarbalaridan keyin Oliy rahbar Ali Xomeneyning vafotini rasman tan oldi. Bu voqealar mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirgan va xalqaro munosabatlarda keskinlikni oshirgan. Isroʻl va AQShning birgalikdagi operatsiyasidan soʻng, Eron nafaqat Isroʻlga, balki qoʻshni arab davlatlariga ham taʼsir koʻrsatgan masshtabli qasos hujumini boshladi.

Министр обороны Израиля Исраэль Кац официально объявил о ликвидации секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани и командующего силами «Басидж» Голамрезы Сулеймани. По словам Каца, высокопоставленные чиновники были убиты в результате точечного ночного авиаудара. Израильская сторона настаивает на точности удара, направленного против ключевых фигур силового блока Ирана, что якобы является частью превентивных мер против угрозы.
Однако вскоре после заявления Тель-Авива в социальной сети X появилась публикация от имени Али Лариджани. Это письмо посвящено памяти экипажа иранского корабля IRIS Dena, потопленного силами США. В тексте обращения говорится: «Мученическая гибель бойцов IRIS Dena — часть жертв иранского народа в борьбе против угнетателей». Это фактически опровергает сообщения о его смерти.
Иранские СМИ подчеркивают, что Лариджани планирует выступить с развернутым посланием в ближайшее время, чтобы окончательно развеять слухи о своей гибели. Хотя иранские власти официально не комментировали заявления Израиля, активность Лариджани в социальных сетях ставит под сомнение достоверность этих утверждений, указывая на возможную дезинформацию со стороны израильского режима.
Контекст событий включает атаку израильских вооруженных сил на военные объекты в Иране 28 февраля, которую Кац назвал превентивной мерой. Позже президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем, с целью устранения «непосредственной угрозы» и предотвращения появления у Тегерана ядерного оружия. Это привело к эскалации конфликта на Ближнем Востоке.
1 марта Иран официально признал гибель своего Верховного лидера Али Хаменеи после ударов США и Израиля. После совместной операции Израиля и США против объектов на территории Ирана, Тегеран инициировал массированную атаку возмездия, затронувшую не только Израиль, но и соседние арабские государства. Ситуация переросла в масштабное военное противостояние, усугубляющее региональную нестабильность и вызывающее серьёзные опасения в международном сообществе.