1845-yilda, Britaniya fuqarolari va kompaniyalari chet elda qul egalik qilish yoki sotib olishdan qonuniy ravishda taqiqlangan bo‘lsa-da, 385 asir Braziliyadagi St John d’El Rey deb nomlangan Britaniya tog‘-kon kompaniyasiga “ijaraga” olingan. Bu harakat, qullar sotilmasdan, balki “ijaraga” olinganligi sababli, 1843-yilgi Qul Savdosi Qonuni ostida chet elda ruxsat etilgan amaliyot bo‘lib, texnik jihatdan noqonuniy emas edi.
Ijara muddati maksimal 14 yil bo‘lib, shundan so‘ng ularning hammasi ozod qilinishi kerak edi, ammo bu amalga oshmadi. Braziliyadagi Britaniya elchisi bu holat haqida xabardor bo‘ldi, lekin dalillarning yetishmasligini aytib, ko‘z yumdi. Faqat 30 yildan ortiq vaqt o‘tgach, Braziliyalik abolitsionist tomonidan fosh qilinganda, 123 omon qolgan asir 1879-yilda nihoyat ozod qilindi, ammo aksariyati asirlikda vafot etgan.
Tarixchi Jozef Mulhernga ko‘ra, bu holat Britaniyaning Braziliyadagi noqonuniy qullikdagi ishtirokining eng mashhur misollaridan biri bo‘lib, 1833-yilgi Britaniya Qullikni Bekor Qilish Qonunidan keyin ham Britaniya fuqarolari va kompaniyalari Lotin Amerikasining eng yirik mamlakatida yana yarim asr davomida qullikdan foyda ko‘rganini aniq ifodalaydi. Mulhernning so‘zlariga ko‘ra, Britaniyaliklar qullikdagi ishtiroklari haqida “deyarli o‘zini maqtash hikoyasi” sifatida o‘rganadilar, garchi mamlakat qul savdosidagi eng yirik davlatlardan biri bo‘lgan bo‘lsa ham.
Mulhernning kitobida ko‘rsatilishicha, 1831-yilda Britaniyaning kuchli bosimi ostida Braziliya afrikalik qullarni savdo qilishni taqiqlagan, ammo qonun keyinchalik keng ko‘lamda e‘tiborga olinmagan, bu esa uni “inglizlar ko‘rishi uchun qonun” deb atalishiga olib kelgan. Bu e‘tiborsizlik Braziliyadagi Britaniya savdogarlari tomonidan mol-mulk va uzoq muddatli kreditlar ta’minlash orqali yangi savdogarlar sinfining paydo bo‘lishiga imkon yaratgan. Savdo faqat 1850-yilda, yana Britaniya bosimi ostida yangi qonun bilan samarali yakunlangan, ammo 1831-yildan beri 750,000 ga yaqin afrikalik noqonuniy ravishda Braziliyaga olib kelingan.
Tadqiqot shuni ko‘rsatadiki, Britaniya moliya institutlari qullarni kreditlar va ipotekalar uchun “kafolat aktivlari” sifatida ko‘rib chiqqan. Qarzdorlar to‘lovni bajarmaganda, banklar kapitalni qaytarish uchun majburiy auksionlar o‘tkazgan—1878-yilda Rio-de-Janeyrodagi bir savdoda, 22 yoshli ona Kaetana uch yoshli o‘g‘li Piodan ajratilgan. Kitob shuningdek, 1848-1849 yillarda Britaniya Tashqi Ishlar Idorasi so‘rovi bilan tuzilgan, Braziliyadagi barcha “subyektlar” tomonidan egalik qilinadigan qullar ro‘yxatini o‘z ichiga olgan kamdan-kam “aholi ro‘yxati”ni qamrab oladi, bu yerda 3,445 qul Britaniya manfaatlari tomonidan saqlanganligi qayd etilgan.
Ijaraga olingan qullar janjali taniqli Braziliyalik abolitsionist Joakim Nabuko tomonidan fosh qilingan va bu Braziliyaning 1888-yilda qullikni bekor qilishiga olib kelgan asosiy voqealardan biri hisoblanadi—bu Amerikadagi oxirgi mamlakat bo‘lib amalga oshirilgan. Mulhernning ta’kidlashicha, Britaniyaliklar tomonidan saqlangan qullarning aksariyati kompaniyalarga tegishli bo‘lsa-da, ko‘plab kichik savdogarlar, shu jumladan pab egasi ham ishtirok etgan, hatto eng kambag‘al Britaniya muhojirlari ham qul egalik qilgan, bu esa o‘sha paytdagi “mehribon xo‘jayinlar” afsonasini rad etadi.

В 1845 году, хотя британские граждане и компании уже были юридически запрещены владеть или покупать рабов за рубежом, 385 пленников были «переданы» британской горнодобывающей компании в Бразилии под названием St John d’El Rey. Этот шаг не был технически незаконным, поскольку рабы не продавались, а «сдавались в аренду» — практика, разрешенная за границей в соответствии с Законом о работорговле 1843 года.
Максимальный срок аренды составлял 14 лет, после чего все они должны были быть освобождены, но этого не произошло. Британский посол в Бразилии узнал об этом случае, но, ссылаясь на отсутствие доказательств, закрыл на это глаза. Только более 30 лет спустя, когда это было раскрыто бразильским аболиционистом, 123 выживших были окончательно освобождены в 1879 году, хотя подавляющее большинство умерло в неволе.
По словам историка Джозефа Малхерна, этот случай является одним из самых печально известных примеров участия Великобритании в незаконном рабстве в Бразилии и ярким символом того, как даже после Закона об отмене рабства 1833 года британские граждане и компании извлекали прибыль от рабства в крупнейшей стране Латинской Америки еще полвека. Малхерн отмечает, что британцы изучают участие своей страны в рабстве «почти как самовосхваляющий нарратив», хотя Великобритания была одной из крупнейших стран, вовлеченных в работорговлю.
В своей книге Малхерн показывает, что в 1831 году, после интенсивного давления со стороны Великобритании, Бразилия запретила торговлю африканскими рабами, но закон позже широко игнорировался, что привело к его прозвищу «закон для англичан». Это пренебрежение стало возможным благодаря британским торговцам в Бразилии, которые, поставляя товары и долгосрочные кредиты, позволили появиться новому классу торговцев, действующих незаконно. Торговля эффективно прекратилась только в 1850 году с новым законом, также под давлением Великобритании, но после того, как около 750 000 африканцев были незаконно привезены в Бразилию с 1831 года.
Исследования Малхерна также раскрывают, как британские банки получали прибыль от рабства в Бразилии, рассматривая рабов как «залоговые активы» для кредитов и ипотек. Когда должники не выполняли обязательства, банки проводили принудительные аукционы для восстановления капитала — на одной такой продаже в Рио-де-Жанейро в 1878 году 22-летняя мать Каэтана была разлучена со своим трехлетним сыном Пио. Книга включает редкую «перепись», составленную по запросу Министерства иностранных дел Великобритании в 1848-1849 годах, в которой перечислены все «подданные», владевшие рабами в Бразилии, с записью 3 445 рабов, принадлежащих британским интересам.
Скандал с арендованными рабами был раскрыт видным бразильским аболиционистом Жоакимом Набуку и считается одним из триггерных событий, которые в конечном итоге привели к отмене рабства в Бразилии в 1888 году — последней стране в Америке, сделавшей это. Малхерн опровергает миф о «благожелательных хозяевах», показывая, что даже беднейшие британские иммигранты владели рабами, а анализ обращения с рабами, включая незаконное порабощение и насилие, быстро развеивает этот миф.