Britaniya hukumati va AQSh texnologiya giganti Palantir o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi voqealar tufayli tobora ko‘proq tekshiruv ostiga olinmoqda. So‘nggi paytlarda AQShdagi sobiq elchi Piter Mandelsonning hibsga olinishi, uning Jeffri Epstein bilan aloqasi va Palantir bilan bog‘liq masalalar keng jamoatchilik e‘tiborini tortdi. Palantir kompaniyasi Isroilning G‘azodagi urushida va G‘arbiy Sohilni bosib olishida faol ishtirok etgani ma’lum bo‘ldi.
Britaniya hukumati Palantir bilan ikki yirik shartnoma imzoladi: 2024-yil yanvar oyida 240 million funt sterlinglik mudofaa shartnomasi va 2023-yil noyabr oyida 330 million funt sterlinglik Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan tuzilgan shartnoma. Ikkinchi shartnomaning mazmuni, faollar ta’kidlashicha, hali ham ko‘p qismi sir saqlanmoqda. Palantir kompaniyasi 2015-yilda Isroilda ofis ochgan va 2024-yil yanvar oyida Isroil bilan “strategik hamkorlik” kelishuviga erishgan.
Open Intel platformasi ma’lumotlariga ko‘ra, Palantir Isroilning 8200-bo‘limi faxriylarini faol ravishda yollab, G‘azo va G‘arbiy Sohil operatsiyalarida ma’lumotlar to‘plash va “o‘ldirish ro‘yxatlari” tuzishda ishtirok etgan. Bunga qaramay, kompaniya o‘z texnologiyasini faqat tahliliy vosita sifatida ta’riflaydi. Biroq, Birlashgan Millatlar Tashkiloti vakillari va inson huquqlari tadqiqotchilari bu texnologiyalarning Isroil armiyasining urush harakatlarini tezlashtirishiga hissa qo‘shayotganini ta’kidlamoqda.
Palantirning Britaniya sog‘liqni saqlash tizimi bilan hamkorligi ham bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. 2020-yil mart oyida kompaniya COVID-19 pandemiyasiga yordam berish uchun atigi 1 funt sterling evaziga Favqulodda vaziyatlar shartnomasini imzoladi, bu esa unga NHS ma’lumotlariga kirish imkoniyatini berdi. Keyinchalik bu shartnoma 23,5 million funt sterlinggacha kengaytirildi. Bloomberg hisobotlariga ko‘ra, Palantir NHS tizimida o‘z o‘rnini mustahkamlash uchun “maxfiy reja” ishlab chiqqan.
Britaniya hukumati vakillari Palantir bilan shartnomalarni himoya qilishda davom etmoqda. Mudofaa vaziri Jon Xili bu qarorning faqat uning ixtiyorida ekanligini, Mandelsonning hech qanday roli yo‘qligini aytdi. Sog‘liqni saqlash vaziri Ues Striting esa Palantirga qarshi tanqidlarni rad etib, bu investitsiyalarning bemorlar uchun muhim ekanligini ta’kidladi. Biroq, inson huquqlari tashkilotlari Britaniya hukumati Palantir kabi kompaniyalar bilan shartnoma tuzishda yanada puxta tekshiruvlar o‘tkazishi kerakligini talab qilmoqda.

Отношения между правительством Великобритании и американским технологическим гигантом Palantir подвергаются всё более пристальному изучению на фоне последних событий. Арест бывшего посла в США Питера Мандельсона, его связи с Джеффри Эпштейном и ассоциация с Palantir привлекли широкое общественное внимание. Компания Palantir, как выяснилось, активно участвовала в поддержке израильской войны в Газе и оккупации Западного берега.
Британское правительство заключило с Palantir два крупных контракта: контракт на оборону на сумму 240 миллионов фунтов стерлингов в январе 2024 года и контракт с Министерством здравоохранения на 330 миллионов фунтов стерлингов в ноябре 2023 года. Содержание последнего контракта, по словам активистов, остаётся в значительной степени засекреченным. Palantir открыла офис в Израиле в 2015 году и в январе 2024 года достигла соглашения о «стратегическом партнёрстве» с Израилем.
Согласно данным платформы Open Intel, Palantir активно нанимала ветеранов израильского киберподразделения 8200, участвуя в сборе данных и составлении «списков убийств» для операций в Газе и на Западном берегу. Несмотря на это, компания характеризует свою технологию лишь как аналитический инструмент. Однако представители ООН и исследователи прав человека отмечают, что такие технологии якобы способствуют ускорению и масштабированию военных действий израильской армии.
Сотрудничество Palantir с британской системой здравоохранения также вызвало споры. В марте 2020 года компания заключила чрезвычайный контракт на помощь NHS во время пандемии COVID-19 всего за 1 фунт стерлингов, что дало ей доступ к данным NHS. Впоследствии контракт был расширен до 23,5 миллионов фунтов стерлингов. Согласно отчётам Bloomberg, у Palantir якобы был «секретный план» по укреплению своих позиций в NHS без публичного контроля, что обычно называют «захватом поставщика».
Представители британского правительства продолжают защищать контракты с Palantir. Министр обороны Джон Хили заявил, что решение о бесконкурсном контракте было принято исключительно им, без участия Мандельсона. Министр здравоохранения Уэс Стритинг отверг критику в адрес Palantir, подчеркнув важность инвестиций для пациентов. Тем не менее, правозащитные организации требуют от правительства Великобритании проведения более тщательной проверки таких подрядчиков, особенно учитывая доступ Palantir к конфиденциальным данным населения и национальной безопасности.