Nigeriyaning shimoli-sharqidagi Borno shtatining poytaxti Maiduguri shahrida dushanba kuni kechqurun, Ramazon oyidagi iftor vaqtida bir nechta shubhali o‘zini portlatuvchi hujumlar sodir bo‘ldi. Rasmiylarning ma’lum qilishicha, portlashlar pochta bo‘limi, bozor hududlari va Maiduguri universiteti o‘quv kasalxonasi kirish qismida sodir bo‘lib, kamida 23 kishi halok bo‘ldi, 100 dan ortiq kishi esa yaralandi. Bu hodisa shaharning so‘nggi yillarda nisbatan tinch voha sifatidagi obro‘sini buzdi, chunki uzoq davom etgan isyonchilik harakati qishloq hududlariga surilgan edi.
Harbiy matbuot kotibi Sani Uba bayonotida bu hujumlarni "Boko Haram terrorchilari tomonidan amalga oshirilgan shubhali o‘zini portlatuvchi hujumlar" deb ta’rifladi va ular "ommaviy qurbonlar yetkazish va shahar ichida vahima keltirish maqsadida" gavjum jamoat joylarini nishonga olganini aytdi. Portlashlar shaharning chekkasidagi harbiy postga dushanba ertalabiga qadar davom etgan hujumdan keyin sodir bo‘ldi, ammo hech bir guruh hozircha javobgarlikni o‘z zimmasiga olmadi.
Boko Haram 2002-yilda tashkil topgan bo‘lib, 2009-yil iyul oyida uning o‘sha paytdagi rahbari Muhammad Yusufning suddan tashqari o‘ldirilishidan keyin hujumlarni kuchaytirdi. Uning vorisi Abubakar Shekau davrida guruh parchalanib, Islomiy G‘arbiy Afrika viloyati (ISWAP) kuchliroq fraksiyaga aylandi. Bu guruhlar Nigeriya davlatiga qarshi islomiy xalifalik o‘rnatishga urinishda mintaqada 2 milliondan ortiq odamni ko‘chirishga majbur qildi va yuz minglab odamlarni o‘ldirdi.
Ko‘pchilik terrorchilik faoliyati Maiduguridan tashqaridagi qishloq hududlarida sodir bo‘lgan, amma o‘tgan yilgi Rojdestvo arafasidagi masjiddagi portlash (kamida 5 kishi halok bo‘ldi) va hozirgi hodisalar shaharda xavfning qayta tiklanishidan darak beradi. Borno gubernatori Babagana Zulum o‘tgan yil aprel oyida jihodchilar qaytayotgani haqida ogohlantirgan edi, ammo ko‘pchilik uning ogohlantirishiga federal hokimiyat tomonidan yetarlicha e’tibor berilmaganidan xavotirda.
Prezident Bola Tinubu, hozirda Buyuk Britaniyaga davlat tashrifida bo‘lib, xavfsizlik rahbarlariga Maiduguriga ko‘chib o‘tishni va "vaziyatni nazorat qilishni", shuningdek, "ularni topish, ularga qarshi kurashish va to‘liq mag‘lub etishni" buyurganini e’lon qildi. Bu qadamlar shaharda tinchlikni tiklashga qaratilgan bo‘lsa-da, terrorchilik tahdidining davom etayotgan tabiati Nigeriyaning mintaqaviy barqarorligi uchun jiddiy muammo bo‘lib qolmoqda.

В городе Майдугури, столице штата Борно на северо-востоке Нигерии, в понедельник вечером во время ифтара (разговения в месяц Рамадан) произошли несколько предполагаемых взрывов смертников. По данным властей, взрывы произошли на почте, на рыночных площадях и у входа в учебную больницу Университета Майдугури, в результате чего погибли по меньшей мере 23 человека и более 100 получили ранения. Этот инцидент подорвал репутацию города как относительно спокойного оазиса в последние годы, поскольку длительное повстанческое движение было оттеснено в сельскую глубинку.
Военный представитель Сани Уба в заявлении охарактеризовал эти атаки как "взрывы, предположительно совершенные террористами-смертниками "Боко Харам"", отметив, что они были нацелены на "переполненные общественные места в попытке террористов нанести массовые жертвы и создать панику в мегаполисе". Взрывы последовали за нападением на военный пост на окраине города, которое продолжалось с воскресенья вечера до утра понедельника, хотя ни одна группа пока не взяла на себя ответственность.
"Боко Харам" была основана в 2002 году, но активизировала атаки после внесудебной казни своего тогдашнего лидера Мухаммада Юсуфа в июле 2009 года. При режиме его преемника, более агрессивного Абубакара Шекау, группировка раскололась, и "Исламская провинция Западной Африки" (ИПЗА) стала доминирующей фракцией. Эти группировки, борясь с нигерийским государством в попытке установить исламский халифат, вынудили переселиться более 2 миллионов человек и убили сотни тысяч в регионе.
Большая часть террористической активности происходила в сельской глубинке за пределами Майдугури, однако прошлогодний взрыв в мечети в канун Рождества (погибли по меньшей мере 5 человек) и текущие инциденты указывают на возрождение угрозы в городе. Губернатор Борно Бабагана Зулум в апреле прошлого года предупредил о возвращении джихадистов, но многие опасаются, что его предупреждение, вызвавшее спор с федеральными властями, не было должным образом учтено.
Президент Бола Тимубу, находящийся с государственным визитом в Великобритании, объявил во вторник утром, что отдал распоряжение руководителям служб безопасности переехать в Майдугури, чтобы "взять ситуацию под контроль", а также "найти их, противостоять им и полностью разгромить их". Эти меры направлены на восстановление спокойствия в городе, но сохраняющийся характер террористической угрозы остается серьезной проблемой для региональной стабильности Нигерии.