Keniyaning Turkana okrugidagi Kainama hududida, Veronica Akalapatan va uning qoʻshnilari har kuni bir necha kilometr masofani bosib, yarim qurigan quduqqa borishadi. Bu yerda yuzlab odamlar va ularning mol-mulklari oz miqdordagi iflos suv uchun soatlab navbat kutishadi. Akalapatan: "Bu yerda suv uchun qazishamiz, meva yigʻamiz. Suv kam, koʻpchilikmiz, baʼzan urishamiz".
Hozirgi yomgʻirli mavsumda ham, ob-havo mutaxassislari Turkana va boshqa qurgʻoqchil hududlarni kam yomgʻir kutayotganligini ogohlantirmoqda. Rasmiylarning maʼlumotlariga koʻra, Keniyaning 47 okrugidan 23 tasi qurgʻoqchilikka duchor boʻlgan, taxminan 3,4 million kishi yetarli ovqatga ega emas, 800 mingdan ortiq bolada oziqlanish buzilishi belgilari kuzatilmoqda. Turkana okrugida esa 350 ming xonadon ochlik chegarasida.
Turkana qarisi Peter Longiron Aemun Al Jazeeraga: "Biz ochlikdan azob chekyapmiz. Suvimiz yoʻq. Mollarimiz oʻldi. Hech narsamiz yoʻq". Keniya hali 2020-2023 yillardagi 40 yil ichidagi eng ogʻir qurgʻoqchilikdan tiklanish jarayonida, yangi ob-havo inqirozi vaziyatni yanada ogʻirlashtirishi mumkin.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, bu yerda keskin paradoks kuzatilmoqda: kamchilik bilan birga moʻl-koʻllik mavjud. Oilalar suv tanqisligi va ochlikdan aziyat chekayotgan bir paytda, Turkana koʻlining suv sathi soʻnggi yillarda koʻtarilib, qirgʻoqboʻyi jamoalarini koʻchirishga majbur qilgan. Boshqa hududlarda esa, toʻsatdan kuchli yomgʻirlar sel toshqinlarini keltirib chiqaradi, ammo yer asosan qurgʻoq boʻlib qoladi.
Shu bilan birga, qurgʻoqchilik oziq-ovqat taʼminotini kamaytirar ekan, global donor mablagʻlarining qisqarishi oziq-ovqat yordamini ham kamaytirdi. Biroq, mutaxassislarning fikricha, unchalik uzoq boʻlmagan joylarda oziq-ovqat ortiqchaligi mavjud, ammo u kerakli odamlarga yetib bormaydi. Jahon Resurslari Instituti (WRI)ning sentyabr hisobotiga koʻra, Keniyada aholining chorak qismi ogʻir oziq-ovqat xavfsizligi muammosiga duch kelayotgan boʻlsa-da, har yili ishlab chiqarilgan oziq-ovqatning 40% gacha yoʻqotiladi yoki isrof qilinadi.
Xavfsizlik muammosi ham qoʻshimcha bosim keltiradi. Suv va yaylov uchun raqobat keskinlashmoqda, mol oʻgʻriliklari davom etmoqda, qurolli banditlar chekka hududlarda faoliyat yuritmoqda, xavfsizlik kuchlari esa logistika va siyosiy muammolar tufayli zoʻravonlikni nazorat qilishda qiynalmoqda. Oziq-ovqat savdogari Joseph Kamande: "Qurgʻoqchilik hududlaridagi eng katta muammo xavfsizlikdir".
Turkana okrugida ogʻir qurgʻoqchilik boʻlsa-da, foydalanilmagan tabiiy resurslar ham mavjud. Yerning yuzlab metr chuqurligida koʻp qatlamli akviferlar (suvli qatlamlar) joylashgan. 2013 yilda ikkita yirik akvifer – Napuu va Lotikipi akviferlari topilgan. Ulardan eng kattasi taxminan 5,000 km² maydonni egallab, 250 trillion litr suvni oʻz ichiga oladi. Bu Keniyani oʻnlab yillar davomida suv bilan taʼminlashi mumkin, ammo suvning koʻp qismi shoʻr va uni tozalash qimmatga tushadi. Turkana okrugi suv direktori Paul Lotum: "Asosiy muammo shoʻrlanishdir".
Hukumatning ofatlar boshqaruvi guruhlari va boshqa agentliklar suv va oziq-ovqat tarqatmoqda, ammo taʼminot cheklangan. Baʼzi hududlarda yordamni eng koʻproq muhtoj odamlarga yetkazish deyarli imkonsiz. Milliy Qurgʻoqchilikni Boshqarish Idorasi Turkana koordinatori Jacob Ekaran: "Koʻpgina hukumat tashkilotlari yopilgan yoki kamroq dasturlarni amalga oshirmoqda. Resurslar kamaydi, ammo hukumat mavjud imkoniyatlar bilan koʻproq ish qilishga harakat qilmoqda".
Taʼminot kamayganda, koʻp odamlar yovvoyi rezavor va mevalarga murojaat qilishadi. Lopur qishlogʻida yashovchi Akal Loyeit Etangana rezavorlarni yigʻib, ularni ochiq havoda kichik qozonda pishiradi. U ikki haftadan beri toʻgʻri ovqatlanmaganini aytib, bu meva aralashmasi ochlikni bosishiga yordam berishini, ammo uning ozuqaviy qiymati deyarli yoʻqligini taʼkidlaydi.
Hududdagi qishloqlar asta-sekin boʻshab qolmoqda. Odatda oilalarini taʼminlovchi erkak chorvadorlar oʻlayotgan mollari uchun yaylov va suv izlab qoʻshni okruglarga koʻchib ketishmoqda. Uylarda faqat keksalar, ayollar, yosh bolalar va eng zaif hayvonlar qolmoqda. Biroq, mintaqada baʼzi yutuqlar ham boʻldi: 2013 yilda Keniyada hokimiyatni mahalliylashtirish tizimi joriy etilgandan soʻng, Turkana okrugida yangi maktablar va sogʻliqni saqlash markazlari qurildi, sugʻorish loyihalari ishga tushirildi, quduqlar qazildi va baʼzi yoʻllar asfaltlandi.
Qurgʻoqchilikni boshqarish idorasidan Ekaran: "Ilgari qurgʻoqchilik har doim ofatga aylanardi, oʻlimlar haqida hisobotlar koʻrgan edik. Biz 40 yil ichidagi eng ogʻir qurgʻoqchilikdan keyin kelayotganmiz, ammo oʻlimlarni qayd etmadik. Bu chidamlilikni mustahkamlash natijasidir". Qizil Yarim Oy Turkana koordinatori Rukia Abubakar: "Biz jamiyatning fikrlash tarzini oʻzgartirishimiz mumkin. Qurgʻoqchilikka chidamli daraxtlar ekishimiz, sugʻorish ishlarini olib borishimiz mumkin. Bizning tuprogʻimiz ekin yetishtirish uchun yaxshi".
Bu takliflar yangi emas – ular har bir qurgʻoqchilikdan keyin siyosiy hujjatlar va nutqlarda takrorlanib kelinadi. Ammo Turkana aholisining koʻpchiligi uchun bu davr ogʻriqli darajada tanish his qilinadi va kunlik tirikchilik noaniq boʻlib qolmoqda. Kainamaga qaytib, Akalapatan va uning qoʻshnilari toʻldirilgan sariq plastik chelaklarni olib, keng qurgʻoqchil landshaft orqali suv qudugʻidan qaytishmoqda. Ular nihoyat oʻzlarining kichik somon uylari jamoasiga qaytishadi. Akalapatan kun davomida oilasi uchun 20 litr suv toʻplagan. Uning oʻgʻli shoshilinch tarzda stakanni toʻldirib ichadi. Ammo u oʻzida bor narsa hamma uchun zoʻrgʻa yetarli ekanligini va tez orada yana quduqqa borish kerakligini biladi.

В районе Каинама в округе Туркана, Кения, Вероника Акалапатан и её соседи ежедневно проходят несколько километров до полувысохшего колодца, окружённого иссушенной землёй северной Кении. Эта выкопанная яма в земле с деревянной лестницей является единственным источником воды в районе. Сотни людей из нескольких деревень и их скот делят колодец, большинство ждут часами, чтобы наполнить небольшие пластиковые вёдра скудным количеством грязной воды. Акалапатан заявляет: «Когда мы приходим сюда, мы копаем воду в колодце и собираем фрукты. Мы ждём, пока колодец наполнится водой. Мы по очереди набираем её, потому что её так мало. Нас много, и иногда мы ссоримся из-за неё».
Несмотря на то, что сейчас сезон дождей, эксперты по погоде предупреждают, что Туркана и другие засушливые регионы могут получить мало осадков. Власти заявляют, что засуха снова наступает, при этом затронуты 23 из 47 округов Кении. По оценкам, 3,4 миллиона человек не имеют достаточного количества еды, по крайней мере 800 000 детей демонстрируют признаки недоедания, а скот – основа жизни скотоводов – гибнет. Только в Туркане 350 000 домохозяйств находятся на грани голода. Старейшина Турканы Питер Лонгирон Аемун сообщил Al Jazeera: «Мы страдаем от голода. У нас нет воды. Наш скот погиб. У нас ничего нет. Раньше мы жгли уголь, но акациевых деревьев больше нет».
Кения всё ещё восстанавливается после одной из худших засух за 40 лет, которая охватила страну в период с 2020 по 2023 год. Новый погодный кризис, вероятно, усугубит ситуацию. Однако в то же время эксперты отмечают резкий парадокс: дефицит на фоне изобилия. В то время как семьи сталкиваются с острой нехваткой воды и голодом – скважины вышли из строя, колодцы и ручьи высохли – уровень воды в озере Туркана в последние годы повысился, вынудив некоторые прибрежные сообщества переселиться. В других районах внезапные сильные дожди вызывают внезапные наводнения в обычно сухих руслах рек – местно известных как лугга – однако земля остаётся в основном бесплодной. Вода приходит слишком быстро, стекает слишком быстро и не может поддерживать сельское хозяйство.
В то же время, хотя засуха сокращает запасы продовольствия, а сокращение глобального финансирования доноров уменьшило продовольственную помощь, не слишком далеко, по словам экспертов, имеется избыток продовольствия, который не доходит до тех, кто в нём нуждается. Согласно сентябрьскому отчёту Института мировых ресурсов (WRI), в Кении четверть населения сталкивается с серьёзной продовольственной небезопасностью, даже при том, что до 40% производимых продуктов питания теряется или выбрасывается каждый год. Исследователи WRI отметили, что потери продовольствия происходят на фермах, а также при обработке, хранении и транспортировке запасов, в то время как пищевые отходы возникают в домашних хозяйствах, ресторанах и в розничной сфере.
Безопасность добавляет ещё один слой напряжения. Конкуренция за воду и пастбища обостряет напряжённость, продолжаются угон скота, вооружённые бандиты действуют в отдалённых районах, а силы безопасности с трудом сдерживают насилие из-за логистических и политических проблем. Торговец продовольствием Джозеф Каманде из Вангиге в центральной Кении заявляет: «Самая большая проблема в районах засухи – это безопасность». Тем не менее, он считает, что страна имеет потенциал прокормить себя при лучшем планировании.
В Туркане, несмотря на сильную засуху, также имеются неиспользуемые природные ресурсы. На глубине в сотни метров под землёй находятся многослойные водоносные горизонты, слои горных пород и почвы, содержащие воду. Правительство надеется использовать эти источники. В 2013 году были обнаружены два крупных водоносных горизонта – водоносный горизонт Напуу и водоносный горизонт Лотикипи. Самый крупный из них занимает примерно 5 000 км² и содержит около 250 триллионов литров воды. Говорят, что он способен снабжать Кению водой в течение десятилетий. Однако большая часть воды солёная и дорогая в очистке, поэтому проект застопорился. Директор по водным ресурсам округа Туркана Пол Лотум сообщает: «Основная проблема – засолённость. Национальное правительство и партнёры составляют карту участков, где вода безопасна и надёжна. Мы работаем постепенно, чтобы использовать её для сообществ».
До тех пор продовольственная помощь остаётся необходимой для сообществ Турканы. Команды по управлению бедствиями правительства и другие агентства распределяют воду и продовольствие. Но запасы ограничены. И доставить помощь тем, кто больше всего в ней нуждается, в некоторых районах почти невозможно. Координатор Национального управления по борьбе с засухой в Туркане Джейкоб Экаран заявляет: «Большинство государственных организаций либо закрыты, либо реализуют сокращённые программы. Корзина ресурсов сократилась. Но правительство пытается сделать больше с тем, что имеет».
Когда запасы заканчиваются, многие люди обращаются к диким ягодам и фруктам. В деревне Лопур жительница Акал Лойейт Этангана собирает ягоды, которые затем готовит в небольшом котле на открытом огне. Она говорит, что не ела нормальной пищи две недели, поэтому фруктовая смесь помогает заглушить голод. Тем не менее, она почти не имеет питательной ценности. В другой деревне, Напейллим, жительница Кристин Киепа беспокоится, что еды нет. Она задаётся вопросом: «Я пытаюсь найти еду. Иногда её нет. Если я не могу найти еду, как мне выжить?».
Деревни в регионе медленно пустеют. Мужчины-скотоводы, которые обычно являются кормильцами своих семей, переехали в соседние округа в поисках пастбищ и воды для своего гибнущего скота. В домах остаются только пожилые люди, женщины, маленькие дети и самые слабые животные. Тем не менее, в регионе были некоторые достижения. С тех пор как Кения приняла децентрализованную систему управления в 2013 году, в Туркане были построены новые школы и медицинские центры, запущены ирригационные схемы, пробурены скважины, а некоторые дороги заасфальтированы. Чиновники заявляют, что инвестиции в борьбу с засухой укрепили устойчивость.
Экаран из управления по борьбе с засухой отмечает: «В прошлом засуха всегда перерастала в катастрофу. Вы бы видели сообщения о смертях. Мы переживаем одну из худших засух за 40 лет, но мы не зафиксировали смертей. Это благодаря укреплению устойчивости». На протяжении поколений кочевые общины северной Кении зависели от скота. Но изменение климата вынуждает пересмотреть подход. Призывы к диверсификации – ирригации, засухоустойчивым культурам и деревьям, крупным плотинам – становятся всё громче. Координатор Красного Креста в Туркане Рукия Абубакар заявляет: «Мы можем изменить мышление нашего сообщества. Мы можем сажать засухоустойчивые деревья. Мы можем заниматься ирригацией. Наша почва хороша для земледелия».
Эти предложения не новы. Они возникали после каждой засухи, повторяясь в политических документах и речах. Однако для многих людей в Туркане цикл ощущается болезненно знакомым, и повседневное выживание остаётся precarious. Вернувшись в Каинаму, Акалапатан и её соседи возвращаются от водяного колодца через обширный засушливый ландшафт, неся набор наполненных жёлтых пластиковых вёдер. Они наконец возвращаются в своё небольшое сообщество соломенных хижин. Акалапатан удалось собрать 20 литров воды для своей семьи на день. Её сын с нетерпением наполняет чашку и жадно пьёт. Но она знает, что того, что у неё есть, едва хватает на всех, и ей скоро снова придётся отправиться в путь к колодцу.