Brussel sudi seshanba kuni 93 yoshli sobiq Belgiya diplomat va Yevropa komissiyasi raisi Etienne Davignonga qarshi urush jinoyatlari bo‘yicha sud jarayoni o‘tkazilishini buyurdi. Bu ish 1961-yilda Kongo Demokratik Respublikasining birinchi bosh vaziri Patris Lumumbaning o‘ldirilishi bilan bog‘liq bo‘lib, Belgiyaning kolonial o‘tmishi bilan hisob-kitob qilishda tarixiy lahza hisoblanadi.
Davignon Lumumbaning o‘limida aybdorlikda gumon qilinayotgan o‘n nafar belgiyaliklardan biri edi, qolgan to‘qqiz nafari vafot etgan, shuning uchun u yagona tirik gumonlanuvchi sifatida qoldi. Prokurorlar uning Lumumbani noqonuniy ushlab turish, ko‘chirish va adolatli sudlovdan mahrum qilishda rol o‘ynaganini, shuningdek, uni "xijolatlovchi va qadrsizlantiruvchi muomala"ga duchor qilganini ta’kidladilar. Gumonlanuvchining advokatlari esa barcha ayblovlarni rad etib, voqealar juda uzoq vaqt oldin sodir bo‘lganligi sababli sud qilish mumkin emasligini aytishdi.
Lumumba 1960-yilda Kongo Belgiyadan mustaqillikka erishganda hokimiyatga kelgan, ammo bir necha oy o‘tgach, Belgiya tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Katanga separatist kuchlari tomonidan ag‘darilib, o‘ldirilgan. O‘limidan so‘ng, uning jasobi kislotada eritilgan va hech qachon topilmagan. Davignon o‘sha paytda yosh diplomat sifatida Kongo mustaqillik muzokaralarida ishtirok etgan, keyinchalik 1980-yillarda Yevropa Komissiyasining vitse-prezidenti bo‘lgan.
Brussel sudi prokurorlarning talablaridan tashqari, sud jarayonining doirasini Lumumba bilan birga o‘ldirilgan ittifoqchilar Moris Mpolo va Jozef Okitoni ham qamrab olish uchun kengaytirdi. Lumumba oilasining advokati Kristof Marshann bu "ulug‘vor g‘alaba" ekanligini aytib, "2011-yilda biz bu ishni birinchi marta keltirganimizda, hech kim Belgiyaning buni jiddiy tergi qilishiga ishonmagan, chunki mamlakat o‘zining kolonial jinoyatlarini o‘zi sud qilishi juda qiyin" deb ta’kidladi.
Uzoq davom etgan tergi jarayonida Lumumbaning o‘limidan keyingi dahshatli izlar ochib berildi: 2022-yilda uning yagona ma’lum qoldiqlari – bitta tish – Kongoga qaytarildi. Bu tish Lumumbaning jasobining yo‘qolishida gumon qilinayotgan Belgiya politsiyasining qizidan tortib olingan edi. O‘sha paytdagi Belgiya Bosh vaziri Aleksandr De Kruo rasmiy uzr so‘rab, Belgiyaning "ma’naviy mas’uliyati"ni va "ko‘rmaslik" va "harakat qilmaslik"ni tanlagan amaldorlarning muvaffaqiyatsizligini tan oldi. Lumumba Kongoda hali ham antikolonial ramz sifatida qolmoqda.

Брюссельский суд во вторник постановил, что 93-летний бывший бельгийский дипломат и вице-президент Европейской комиссии Этьен Давиньон должен предстать перед судом по обвинению в военных преступлениях, связанных с убийством в 1961 году первого премьер-министра Демократической Республики Конго Патриса Лумумбы. Это дело представляет собой исторический момент в противостоянии Бельгии с её колониальным прошлым.
Давиньон был одним из десяти бельгийцев, обвиняемых семьёй Лумумбы в соучастии в его убийстве; остальные девять подозреваемых с тех пор умерли, оставив его единственным выжившим обвиняемым. Прокуроры заявили, что он сыграл роль в незаконном задержании, передаче и лишении Лумумбы беспристрастного суда, а также подверг его «унизительному и degrading обращению». Адвокаты обвиняемого отвергли все обвинения, утверждая, что события произошли слишком давно для судебного преследования.
Лумумба пришёл к власти, когда Конго получило независимость от Бельгии в 1960 году, но через несколько месяцев был свергнут и убит сепаратистскими силами Катанги, поддерживаемыми Бельгией. После смерти его тело было растворено в кислоте и так и не было найдено. Давиньон в то время был молодым дипломатом, участвовавшим в переговорах о независимости Конго, а позже стал вице-президентом Европейской комиссии в 1980-х годах.
Брюссельский суд пошёл дальше требований прокуроров и расширил рамки судебного процесса, включив в него союзников Лумумбы Мориса Мполо и Жозефа Окито, которые были убиты вместе с ним. Адвокат семьи Кристоф Маршан назвал это «гигантской победой», отметив, что «никто не верил, когда мы впервые подали иск в 2011 году, что Бельгия серьёзно расследует это, поскольку стране очень сложно судить собственные колониальные преступления».
Длительное расследование уже выявило мрачные следы того, что последовало за убийством Лумумбы: в 2022 году единственные известные останки Лумумбы – один зуб – были возвращены в Конго. Этот зуб был изъят у дочери бельгийского полицейского, причастного к исчезновению тела Лумумбы. Передача сопровождалась официальными извинениями тогдашнего премьер-министра Бельгии Александра Де Кро, который признал «моральную ответственность» Бельгии и неудачу чиновников, которые «предпочли не видеть» и «не действовать». Лумумба остаётся антиколониальной иконой в Конго.