Kongress a'zolari zarbalar natijasida AQShga kirib kelayotgan giyohvand moddalar miqdori kamayganmi deb so‘rashganda, Humir Karib dengizida giyohvandlik kemalarining harakati 20 foizga kamayganini aytdi. Biroq, Vakillar palatasi a'zosi Adam Smit buni rad etib, "Bu giyohvand moddalarning AQShga kirishi haqida salbiy javobdir" deb qayd etdi.
Ekspertlar bu zarbalarning giyohvandlik savdosiga sezilarli ta'siri borligiga shubha bildirishmoqda. Xalqaro huquqshunoslar esa, bu kampaniya xalqaro huquqni ochiq-oydin buzayotganini va qurolli mojarolar bilan jinoyatchilik o‘rtasidagi farqni xiralashtirib yuborayotganini ta'kidlaydi. Xalqaro huquq bo‘yicha harbiy kuch faqat qurolli mojarolar uchun ruxsat etiladi, jinoyatchilik uchun emas.
Amerika Qit'asi Inson Huquqlari Komissiyasi (IACHR) bu zarbalar bo‘yicha eshituvlar o‘tkazmoqda. Huquq himoyachilari bu eshituvlarning javobgarlikni aniqlash uchun yo‘l ochishi mumkinligiga umid qilishmoqda. Pentagon ijtimoiy tarmoqlarda kemalarga zarbalar berilayotgan videolarni tarqatgan, biroq halok bo‘lganlar haqida tafsilotlar yoki ularning giyohvandlik kemalari ekanligi haqida dalillar kam.
AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati giyohvandlikka qarshi kurashda harbiylashtirilgan yondashuvni qabul qilib, mintaqa bo‘ylab AQSh harbiy mavjudligini kengaytirish imkonini berdi. AQSh Ekvador kabi do‘stona hukumatlar bilan hamkorlikni kuchaytirdi va Meksika va Kolumbiya kabi mamlakatlarga AQSh talablariga ko‘proq moslashmasa, harbiy zarbalar bilan tahdid qildi.

Военные США подтвердили, что в результате ударов по предполагаемым судам наркоторговцев в Латинской Америке погибли по меньшей мере 157 человек. В письменном заявлении членам Конгресса США старший оборонный чиновник Джозеф Хумир заявил, что с сентября в Карибском море и восточной части Тихого океана было поражено 47 «наркоторговческих судов».
На вопрос законодателей во вторник о том, сократилось ли количество наркотиков, поступающих в США, Хумир заявил, что движение судов наркоторговцев в Карибском море сократилось на 20 процентов. Однако представитель Адам Смит ответил на это: «Но это отрицательный ответ в плане фактического попадания наркотиков в США».
Эксперты выразили скептицизм относительно того, что эти удары оказывают какое-либо значительное влияние на наркоторговлю, а правоведы заявили, что кампания является явным нарушением международного права и размывает границу между вооруженным конфликтом и преступной деятельностью. Согласно международному праву, применение военной силы разрешено для первого, но не для второго.
Межамериканская комиссия по правам человека (МКПЧ) проводит слушания по этим ударам, и правозащитники надеются, что слушания могут открыть путь к возможной юридической ответственности для виновных. Пентагон разместил в социальных сетях видео с ударами по судам, но предоставил мало подробностей о погибших или доказательств их статуса как наркоторговческих судов.
Администрация президента США Дональда Трампа приняла милитаризованный подход к борьбе с наркоторговлей, который позволил США расширить свое военное присутствие в регионе. США активизировали сотрудничество с дружественными режимами, такими как Эквадор, и угрожали военными ударами таким странам, как Мексика и Колумбия, если они не будут больше соответствовать требованиям Вашингтона.