AQSH federal sudyasi seshanba kuni Trump ma'muriyatiga 'Voice of America' (VOA) davlat moliyalashtirilgan teleradiokompaniyasida 1000 dan ortiq xodimni qayta ishga olish va uning faoliyatini tiklashni buyurdi. Sudya Royce Lamberthning qarori, Prezident Donald Trumpning VOAga keng qamrovli ishdan bo'shatishlarni amalga oshirish uchun rasmiy tayinlashi noqonuniy ekanligi to'g'risidagi o'n kun oldingi qaroridan keyin keldi, bu esa bu ishdan bo'shatishlarni bekor qildi.
Sudya Lamberth, sobiq respublikachi Prezident Ronald Reagan tomonidan 1987-yilda tayinlangan, VOAning 1042 nafar xodimi, o'tgan yil davomida maoshli ma'muriy ta'tilda bo'lgan, 23-martga qadar qayta ishga olinishini buyurdi. U shunday dedi: "Qaror qabul qiluvchilar o'z qarorlari uchun hech qanday asosli asos ko'rsatmagan". U shuningdek, USAGMga kelasi haftaga qadar xalqaro efirlarni qayta boshlash rejasini taqdim etishni buyurdi.
'Voice of America' Ikkinchi Jahon Urushidan keyin tashkil etilgan va butun dunyo bo'ylab AQSHning yumshoq kuchining muhim vositasi bo'lib kelgan. Trumpning ijro etish buyrug'idan oldin, VOA 49 ta turli tillarda, ko'pincha matbuot erkinligi cheklangan mamlakatlarda 362 million kishiga efir uzatgan. Prezident Trump, u bilan kelishmaydigan ommaviy axborot vositalarini muntazam tanqid qiladi, VOAning hukumat aralashuvini cheklovchi qoidalar bilan himoyalangan muharrirlik mustaqilligiga qarshi chiqdi.
VOAning Oq uy byurosi boshlig'i va xizmatni tiklash bo'yicha sud da'vosining da'vogari Patsy Widakuswara qarordan chuqur minnatdorchilik bildirdi. U Associated Pressga shunday dedi: "Biz Kari Leykning agentligimiz va hamkasblarimizga yetkazgan zararni tuzatish, Kongress mandatimizga qaytish va o'tgan yil davomida xizmat qila olmagan global auditoriyaning ishonchini qayta tiklashni istaymiz. VOAning faoliyati va obro'sini tiklash yo'li uzoq va qiyin bo'ladi. Amerikaliklar jurnalistika, tashviqot emas, ishlab chiqarish missiyamizni qo'llab-quvvatlashda davom etishlarini umid qilamiz". Trump ma'muriyati Leykning tayinlanishi noqonuniy ekanligi to'g'risidagi Lamberthning oldingi qaroriga shikoyat qilish niyatida ekanligini bildirdi.

Федеральный суд США во вторник обязал администрацию Трампа восстановить более 1000 сотрудников государственного финансируемого вещателя 'Голос Америки' (VOA) и возобновить его работу. Решение судьи Ройса Ламберта последовало через десять дней после его постановления о том, что назначение президентом Дональдом Трампом чиновника для проведения массовых увольнений в VOA было незаконным, что сделало эти сокращения недействительными.
Судья Ламберт, назначенный бывшим республиканским президентом Рональдом Рейганом в 1987 году, приказал восстановить 1042 сотрудника VOA, которые находились в оплачиваемом административном отпуске в течение последнего года, к 23 марта. Он написал: "Ответчики не предоставили ничего, даже отдалённо напоминающего принципиальную основу для своего решения". Он также поручил USAGM представить к следующей неделе план по возобновлению международных трансляций.
'Голос Америки' был создан после Второй мировой войны и стал важным инструментом мягкой силы США по всему миру. До исполнительного указа Трампа VOA вещал на 49 языках, охватывая 362 миллиона человек — часто в странах с ограниченной свободой прессы. Президент Трамп, регулярно критикующий СМИ, с которыми он не согласен, выступал против редакционной независимости VOA, защищённой правилами, ограничивающими вмешательство правительства в его репортажи.
Патси Видакусвара, глава вашингтонского бюро 'Голоса Америки' и истец в судебном иске о восстановлении службы, выразила глубокую благодарность за решение. Она сообщила Associated Press: "Мы стремимся начать исправлять ущерб, нанесённый Кари Лейк нашему агентству и нашим коллегам, вернуться к нашему мандату Конгресса и восстановить доверие глобальной аудитории, которой мы не могли служить в течение последнего года. Мы знаем, что путь к восстановлению операций и репутации VOA будет долгим и трудным. Мы надеемся, что американский народ продолжит поддерживать нашу миссию по производству журналистики, а не пропаганды". Администрация Трампа указала, что обжалует более раннее решение Ламберта о незаконности назначения Лейк.