Eron hukumatining raketalar va dronlar bilan hujumlari Fors ko‘rfazi arab davlatlariga qarshi kundalik hodisaga aylanib bormoqda. Bu hujumlar AQSh va Isroil tomonidan Eron hukumatiga qarshi boshlangan urushning natijasi bo‘lib, u o‘rtada uch haftadan ortiq davom etmoqda va butun O‘rta Sharqni o‘lim, vayronagarchilik, suiqasdlar va mintaqadan tashqariga tarqalayotgan energiya inqirozi bilan qamrab olgan.
Dushanba kuni ertalab Qatar Mudofaa vazirligi o‘z qurolli kuchlari mamlakatga qilingan raketalar hujumini to‘sib qo‘yganini e’lon qildi. Kuvayt Milliy gvardiyasi esa tong otishda boshqarilmaydigan uchuvchi apparatni otib tushirganini ma’lum qildi. Bu bayonot Kuvayt armiyasi dushman raketalari va dron hujumlarini to‘sib qo‘yayotganini e’lon qilganidan so‘ng bir necha soat o‘tib chiqarildi. Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni va Bahrayn ham so‘nggi soatlar ichida raketalar va dronlarni to‘sib qo‘yganliklari haqida xabar berishdi.
Al Jazeera muxbiri Zayn Basravi Dubaydan xabar berib, BAA Eronning qasos olish harakatlaridan eng kuchli zarar ko‘rganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron tomonidan Fors ko‘rfazi hamkorlik kengashi (GCC) davlatlariga otilgan 3000 dan ortiq raketalar va dronlarning yarmidan ko‘pi BAA hududlariga qaratilgan. U kechasi Dubay shahrida ko‘plab portlashlar eshitilganini va osmonda mudofaa qurollari va to‘sib qo‘yish operatsiyalarining yorug‘ligi ko‘rinishini, bu esa GCC shaharlarida odatiy holga aylanganini qo‘shimcha qildi.
Urush boshlanganidan beri Fors ko‘rfazi davlatlarida bir necha o‘lim holatlari ro‘y bergan va iqtisodiy ta’sir ham sezilarli darajada his qilinmoqda. Mintaqaning iqtisodiyoti eng yomon zararlardan birini ko‘rmoqda. Eron hujumlari energiya ishlab chiqarishni buzgan va turizm va sayohatga katta to‘siqlar qo‘ygan, bu mintaqani 1990-1991 yillardagi Fors ko‘rfazi urushidan keyingi eng og‘ir iqtisodiy zararlardan biriga duchor qilish xavfini keltirmoqda. Rystad Energy ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshlanganidan bir haftadan ortiq vaqt o‘tgach, O‘rta Sharq neft ishlab chiqaruvchilarining kunlik mahsuloti 21 million barreldan 14 million barrelga tushib qolgan, bu Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi bilan bog‘liq.

Атаки иранских властей с использованием ракет и дронов против арабских государств Персидского залива стали ежедневным явлением. Эти удары являются следствием войны, начатой США и Израилем против иранского руководства почти три недели назад, которая охватила весь Ближний Восток смертями, разрушениями, убийствами и энергетическим кризисом, распространяющимся далеко за пределы региона.
Рано утром во вторник Министерство обороны Катара заявило, что его вооруженные силы перехватили ракетную атаку на страну. Национальная гвардия Кувейта сообщила о сбитии беспилотного летательного аппарата на рассвете. Это заявление последовало через несколько часов после того, как кувейтская армия объявила о перехвате враждебных ракетных и дроновых атак. ОАЭ, Саудовская Аравия и Бахрейн также сообщили о перехвате ракет и дронов в последние часы. Министерство обороны Саудовской Аравии сообщило о перехвате и уничтожении дрона в Восточном регионе.
Ранее во вторник Министерство обороны ОАЭ заявило, что противовоздушная оборона страны «в настоящее время реагирует на поступающие ракетные и дроновые угрозы из Ирана». Это объявление последовало через четыре часа после другой сообщенной атаки из Ирана. Корреспондент Al Jazeera Зейн Басрави, репортируя из Дубая, отметил, что ОАЭ пострадали сильнее всего от ответных действий Ирана. По его словам, Иран выпустил более 3000 различных снарядов – ракет и дронов – по странам Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ), и более половины из них были нацелены на объекты в ОАЭ. Ночью ситуация не изменилась: в городе были слышны множественные взрывы, а в ночном небе наблюдались вспышки от работы средств ПВО и перехватов, что стало слишком привычным зрелищем не только в Дубае, но и в городах по всему ССАГПЗ.
С начала войны в государствах Персидского залива произошло несколько смертей, и экономический эффект также остро ощущается. Экономика региона страдает от одних из самых серьезных повреждений. Иранские удары нарушили энергопроизводство и нанесли значительный ущерб туризму и путешествиям, подвергая регион риску одних из самых тяжелых экономических потерь со времен войны в Персидском заливе 1990-1991 годов. По данным Rystad Energy, после чуть более недели конфликта дневная добыча нефти ближневосточными производителями упала с 21 миллиона баррелей до 14 миллионов баррелей из-за закрытия Ормузского пролива.