Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi Isroilning xavfsizlik rahbari Ali Larijoniy va Basij qo'shinlari qo'mondoni G'olamrezo Sulaymoniyga qilingan hujumlardan so'ng "qasos" olishga va'da berdi. Aragchi Eronning siyosiy tizimi mustahkam ekanligini ta'kidladi, urush esa 19-kuniga kirgan.
Eron Isroilga qo'shimcha hujumlar uyushtirdi, bu esa Ramat Ganda ikki kishi halok bo'lgan oldingi zarbadan keyin keng ko'lamli mulk zarariga olib keldi. Hujumlar mintaqada tobora kengayib, Eron va uning ittifoqchilari Saudiya Arabistoni, Quvayt va Iordaniyaga raketalar va dronlar uchirishdi.
AQShda siyosiy keskinlik oshmoqda, yuqori darajadagi terrorizmga qarshi kurash bo'yicha rasmiy Jo Kent iste'foga chiqdi va "biz bu urushni Isroil va uning kuchli Amerika lobbisining bosimi tufayli boshladik" dedi. Shu bilan birga, prezident Donald Trump NATO ittifoqchilarini va hamkorlarini Fors ko'rfazidagi Hormuz bo'g'ozini Eron nazoratidan ozod qilish uchun kuchli harbiy yordam ko'rsatmaganliklari uchun tanqid qildi.
Mintaqaviy vaziyat murakkablashib, urushning kengayishi xalqaro munosabatlarda yangi keskinliklarga olib kelishi mumkin. Eron va Isroil o'rtasidagi ziddiyat butun Yaqin Sharqni o'z ichiga olgan keng qamrovli mojaroga aylanmoqda.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи пообещал «месть» после израильских ударов, в результате которых погибли глава службы безопасности Али Лариджани и командующий силами Басидж Голамреза Сулеймани. Арагчи заявил, что политическая система Тегерана остается прочной, а конфликт вступил в 19-й день.
Иран нанес дополнительные удары по Израилю, вызвав значительный материальный ущерб, после предыдущей атаки, в которой погибли два человека в Рамат-Гане. Конфликт всё больше распространяется по региону: Иран и союзные группы запустили ракеты и дроны по странам Персидского залива, включая Саудовскую Аравию, Кувейт и Иорданию.
Политическая напряженность нарастает и в США, где высокопоставленный чиновник по борьбе с терроризмом Джо Кент ушел в отставку, заявив, что «мы начали эту войну из-за давления со стороны Израиля и его мощного американского лобби». Тем временем президент Дональд Трамп раскритиковал союзников по НАТО и партнеров за то, что они не предоставили более сильную военную поддержку в усилиях по прекращению контроля Ирана над Ормузским проливом.
Региональная ситуация усложняется, и расширение конфликта может привести к новым обострениям в международных отношениях. Противостояние между Ираном и Израилем превращается в широкомасштабный кризис, охватывающий весь Ближний Восток.