O‘ttiz yil oldin, kontrmadaniyat fikrlashuvchilari internetni mustaqil makon deb e’lon qilishgan. Bugun esa, u bir nechta yirik korporatsiyalar tomonidan nazorat qilinmoqda. Bu haqiqatan ham bizni aldaganmi? Internetning dastlabki kunlarida, bu faqat bir o‘yin edi: to‘xtash belgisi bo‘lgan kvadratlarni tanlash, pastdagi matnni kiritish, boshqotirmalarni yig‘ish va "Men robot emasman" degan katakchani belgilash. Biroq, har safar biz suratlarda mushuk yoki kruassan borligini aniqlaganimizda, biz "Katta Texnologiyalar" uchun ishlayapmiz.
Gvatemalik kompyuter olimi Luis von Ahn 2004-yilda "maqsadli o‘yinlar" (GWAPs) g‘oyasini ilgari surganida, uning maqsadi inson miya quvvatidan foydalanib, kompyuterlarga undan o‘rganish imkoniyatini berish edi. Uning g‘oyasi oddiy edi: odamlarga biz uchun oddiy, lekin o‘sha paytdagi kompyuterlar uchun qiyin bo‘lgan vazifalarni, masalan, suratlarni belgilash, matnlarni transkripsiya qilish yoki ma’lumotlarni tasniflashni hal qilishni topshirish. Va odamlarni kompyuterlar uchun ishlatishning eng yaxshi usuli – mehnatni o‘yinga aylantirish edi.
Von Ahn birinchi bo‘lib ESP (ekstrasensor idrok) o‘yinini ishlab chiqdi: ikki o‘yinchi tasodifiy juftlashtirilib, bir xil surat ko‘rsatilardi, lekin ular o‘zaro muloqot qila olmasdi. Har biri vaqt chegarasida rasmni tavsiflab, ularning belgilari mos kelganda ball olardi. Bu mosliklar surat tavsiflarini tasdiqlab, keyin ular ma’lumotlar bazasida saqlanardi. 2006-yilda Google ushbu kontseptsiyani litsenziyalab, o‘z versiyasi – Google Image Labelerni yaratdi. Bir yildan so‘ng, von Ahn reCAPTCHAni ishga tushirdi, u ham bir xil printsipga asoslangan edi: odamlar kompyuterlar hal qila olmagan muammolarni yechardi. Biroq, odamlar CAPTCHAlarni yechayotganda, ular bexosdan kompyuterlar raqamlashtira olmagan skanerlangan kitob va gazetalardagi so‘zlarni transkripsiya qilishardi. Von Ahn reCAPTCHAni 2009-yilda Googlega sotdi.
U bu yerda to‘xtamadi. 2011-yilda u va Severin Hacker Duolingoni asos solib, til o‘rganishga hamjamiyat modelini qo‘lladi: foydalanuvchilar bepul darslar evaziga matnlarni tarjima qilish va suratlarni belgilashardi, bu esa yuqori sifatli til ma’lumotlarining katta bazasini yaratdi, bu ma’lumotlar monetizatsiya qilinadi: ular sun’iy intellekt modellarini o‘qitadi va Duolingoning tijorat Ingliz tili bilish imtihoni uchun ishlatiladi. SUNY Oswegodagi kommunikatsiya tadqiqotlari professori Ulises Ali Mejiasning aytishicha: "G‘oya umumiy foydaga hissa qo‘shish edi, shunda biz kompyuterlarni aqlli qilishga yordam beramiz va foyda teng taqsimlanadi. Ammo hikoya shunday bo‘lmadi, to‘g‘rimi? Chunki Luis von Ahn barcha bepul ma’lumotlarni to‘pladi, ularni Googlega sotdi va keyin daromadni keyingi loyihasi – Duolingoni boshlash uchun ishlatdi."
Odamlar kollektiv miya quvvatidan foydalanish yo‘lini topib, von Ahn bugungi kunda korporatsiyalar internetdagi ma’lumotlarni qanday monetizatsiya qilishining asosini yotqizdi – foydalanuvchilarni haqsiz ishchilarga aylantirish orqali. Bu internetning 1960-yillarda Shimoliy Kaliforniyadagi kontrmadaniyat fikrlashuvchilari tomonidan qanday tasavvur qilinganligidan keskin farq qiladi: mustaqil, hamjamiyatli va utopik fantaziya sifatida. Vyetnam urushi va Sovuq urush davrida, millionlab amerikaliklar kommunal hayot, LSD va gippi madaniyatini qabul qilishdi. Kontrmadaniyat parchalanib ketgach, uning ba’zi asosiy shaxslari o‘sha utopik orzularni texnologiyaga aylantirishga intilishdi.
Stenford professori Fred Turnerning aytishicha, utopik texnologiya orqali siyosatdan qochish orzusi "hayratlanarli darajada sodda" edi. U "Kontrmadaniyatdan Kibermadaniyatga" kitobi muallifi. "Ular siyosiy Amerikani ortda qoldirishgan, lekin birga kelganda, ular patriarxal dunyo qurdilar. Va bu qolganlarimiz uchun utopiya yaratadi deb o‘ylashda ular sodda edilar. Siz siyosatni ortda qoldira olmaysiz – bu kontrmadaniyatdan olingan saboq bo‘lib, biz bugun internetda ko‘rmoqdamiz," deydi Turner. Utopiya uzoq davom etmadi. Dastlabki texnologiya ishqiboziari qidiruv tizimlari, algoritmlar ishlab chiqish va ma’lumot to‘plash orqali bu kollektiv ongni qanday monetizatsiya qilishni tezda angladilar.
Mejias va Nik Kouldri o‘zlarining "Ma’lumotlarni Tortib Olish: Katta Texnologiyalarning Yangi Mustamlakachiligi va Qaytish Yo‘llari" kitobida ta’kidlashicha, faqat bitta tarixiy o‘xshashlik bugungi ma’lumotlarni tortib olish miqyosiga mos keladi: mustamlakachilik. "Yerni tortib olish endi ma’lumotlarni tortib olishga aylandi; bu hammasi kichik elita uchun olinadi. Va bu aynan mustamlakachilikning dastlabki tarixi bilan rivojlangan, hamma narsani olishni oqlovchi mentalitet," deydi Kouldri. Sun’iy intellekt, u qo‘shimcha qiladi, bu mantiqning davomi, tortning ustidagi meva. Erkin va mustaqil deb e’lon qilinganidan o‘ttiz yil o‘tgach, internet bir nechta korporatsiyalar qo‘liga o‘tdi.
Biroq, Mejias va Kouldri qarshilik kelayotganiga ishonishadi. Ular ma’lumotlar markazlari qurilishiga qarshi harakatlar yoki gig-iqtisodiyot ishchilarining yaxshi mehnat sharoitlarini talab qilishiga ishora qilishadi. Va ular yoshlarga umid qilishadi. So‘nggi so‘rovlar keng tarqalgan umidsizlikni ko‘rsatmoqda: Buyuk Britaniya yoshlarining deyarli yarmi internet bo‘lmagan dunyoda o‘sgan bo‘lishni afzal ko‘rishgan. Alohida tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, AQSh o‘smirlarining deyarli yarmi va Buyuk Britaniya Z avlodining deyarli uchdan ikki qismi ijtimoiy tarmoqlarning o‘zlariga zararli deb hisoblashadi. Turner uchun, oldinga borish yo‘li aniq: "Bizning e’tiborimiz mashinalarga emas, balki siyosatga qaratilishi kerak," dedi u.

Тридцать лет назад представители контркультуры провозгласили интернет независимым пространством. Сегодня он контролируется горсткой корпораций. Были ли мы обмануты? В начале это была всего лишь игра, в которую мы все играли много раз: выбрать квадраты со знаком остановки, ввести текст ниже, собрать пазл – и отметить галочку «Я не робот». Однако каждый раз, когда мы выбираем изображения, определяя, видим ли мы кошку или круассан, мы в конечном итоге работаем на «Большие Технологии».
Когда гватемальский компьютерный ученый Луис фон Ан впервые предложил идею «игр с целью» (GWAPs) в 2004 году, его целью было использовать человеческий интеллект, чтобы компьютеры могли учиться на нем. Его идея была простой: заставить людей решать задачи, которые для нас тривиальны, но были сложны для компьютеров того времени, такие как маркировка изображений, транскрипция текста или классификация данных. И какой лучший способ заставить людей работать на компьютеры, чем превратить труд в игру?
Фон Ан сначала разработал игру ESP (экстрасенсорное восприятие): два игрока случайно объединялись в пару и видели одно и то же изображение, но не могли общаться. Каждый описывал картинку в течение ограниченного времени, зарабатывая очки, когда их метки совпадали. Эти совпадения проверяли описания изображений, которые затем сохранялись в базе данных. В 2006 году Google лицензировал концепцию для создания своей версии – Google Image Labeler. Год спустя фон Ан запустил reCAPTCHA, основанный на том же принципе: люди решают проблемы, которые компьютеры не могли. Но когда люди решали CAPTCHA, они неосознанно транскрибировали слова из отсканированных книг и газет, которые компьютеры не могли оцифровать. Фон Ан продал reCAPTCHA Google в 2009 году.
Он не остановился на этом. В 2011 году он и Северин Хакер основали Duolingo, применив модель краудсорсинга к изучению языков: пользователи переводят тексты и маркируют изображения в обмен на бесплатные уроки, создавая массивную базу высококачественных языковых данных, которая монетизируется: она обучает модели ИИ и используется для коммерческого экзамена Duolingo на знание английского языка. Профессор коммуникационных исследований Университета штата Нью-Йорк (SUNY) в Освего Улисес Али Мехиас говорит: «Идея заключалась в том, чтобы внести вклад в общее достояние, чтобы мы могли помочь компьютерам стать умными, и выгоды были бы равномерно распределены. Но история пошла не так, верно? Потому что Луис фон Ан собрал все эти бесплатные данные, продал их Google, а затем использовал прибыль для запуска своего следующего предприятия: Duolingo».
Найдя способ использовать коллективный человеческий интеллект, фон Ан помог заложить основу для того, как корпорации монетизируют данные в интернете сегодня – превращая пользователей в неоплачиваемых работников. Это резко контрастирует с тем, как интернет изначально представлялся мыслителями контркультуры в Северной Калифорнии в 1960-х годах: как независимая, общинная и утопическая фантазия. Во время войны во Вьетнаме и холодной войны миллионы американцев приняли коммунальную жизнь, ЛСД и культуру хиппи. Когда контркультура распалась, некоторые ее ключевые фигуры стремились перевести эти утопические мечты в технологии.
Профессор Стэнфорда Фред Тернер, автор книги «От контркультуры к киберкультуре», говорит, что мечта об уходе от политики через утопические технологии была «поразительно наивной». «Они могли оставить политическую Америку позади, но когда они собрались вместе, они построили мир патриархата. И они были наивны, думая, что это каким-то образом создаст утопию для остальных. Нельзя оставить политику позади – это урок контркультуры, который мы видим в интернете сегодня», – добавляет Тернер. Утопия длилась недолго. Ранние энтузиасты технологий быстро поняли, как монетизировать это коллективное сознание, разрабатывая поисковые системы, алгоритмы и собирая данные.
В своей книге «Захват данных: новый колониализм больших технологий и как с ним бороться» Улисес Мехиас и Ник Кулдри утверждают, что только одна историческая параллель соответствует сегодняшнему масштабу извлечения данных: колониализм. «Захват земли теперь стал захватом данных; это все взято для небольшой элиты. И это именно то, что развилось с ранней историей колониализма, менталитет, оправдывающий взятие всего», – говорит Кулдри. ИИ, добавляет он, является продолжением этой логики, вишенкой на торте. Тридцать лет после провозглашения свободным и независимым, интернет оказался в руках горстки корпораций.
Однако Мехиас и Кулдри верят, что сопротивление приближается. Они указывают на движения, выступающие против строительства центров обработки данных, или работников гиг-экономики, требующих лучших условий труда. И они надеются на молодежь. Недавние опросы показывают широкое разочарование: почти половина молодежи Великобритании заявили, что предпочли бы расти в мире без интернета. Отдельные исследования показывают, что почти половина подростков США и почти две трети поколения Z Великобритании считают, что социальные сети вредны для них. Для Тернера путь вперед ясен: «Наше внимание должно быть сосредоточено на политике, а не на машинах», – сказал он.