Afrika Futbol Konfederatsiyasi (CAF) o‘tkazgan favqulodda qaroriga ko‘ra, Senegal 2025-yilgi Afrika Millatlar Kubogi (AFCON) chempionligidan mahrum etilib, unvon finalda mag‘lub bo‘lgan Marokash jamoasiga berildi. Bu qaror yanvar oyida bo‘lib o‘tgan final o‘yinida Senegal futbolchilari maydondan chiqib ketganidan keyin qabul qilindi.
Final o‘yinida, qo‘shimcha vaqtning so‘nggi daqiqalarida Marokashga penalti berilganidan keyin Senegal futbolchilari va murabbiylari maydondan chiqib ketishdi. Bu harakat o‘yinni 14 daqiqa kechiktirdi. Marokash penaltini amalga oshira olmadi va Senegal qo‘shimcha vaqtdagi yagona gol bilan 1:0 hisobida g‘alaba qozondi. Biroq, CAF apellyatsiya kengashi Senegalning maydondan chiqib ketishini “o‘yinni rad etish” deb baholab, natijani 3:0 hisobida Marokash foydasiga qayd etdi.
Senegal Futbol Federatsiyasi (FSF) bu qarorni “adolatsiz, misli ko‘rilmagan va qabul qilinishi mumkin emas” deb baholadi va Sport arbitraj sudiga (CAS) shikoyat arizasi berish niyatida ekanligini bildirdi. Federatsiya kotibi Abdoulaye Seydou Sow qarorni “Afrika uchun sharmandalik” deb atadi. Agar Senegal CASga murojaat qilsa, jarayon bir yilgacha cho‘zilishi mumkin.
Voqea nafaqat futbol, balki siyosiy jihatdan ham keskinlik keltirdi. Senegal Bosh vaziri Ousmane Sonko Marokash tomonidan hibsga olingan muxlislarga nisbatan qo‘yilgan jazolar noroziligini bildirdi. CAF oldingi jazolar qatorida Senegal va Marokash futbolchilari va murabbiylarini chetlatgan, shuningdek, ikki federatsiyaga 1 million dollardan ortiq jarima solgan edi.
Marokash 1976-yildan beri birinchi Afrika chempionligini qo‘lga kiritdi, Senegal esa 2021-yildagi g‘alabasidan keyin ikkinchi unvonini yo‘qotdi. Marokash bosh murabbiyi Valid Regragui voqeani “Afrika futboli uchun sharmandalik” deb atagan bo‘lsa, Senegal bosh murabbiyi Papa Tiau o‘z harakatlarini himoya qildi. Endi e‘tibor Senegalning apellyatsiyasi va uning natijasiga qaratilgan.

Конфедерация африканского футбола (КАФ) приняла экстраординарное решение, лишив Сенегал титула чемпиона Кубка африканских наций (КАН) 2025 года и присудив его проигравшему в финале Марокко. Это решение последовало после инцидента в финальном матче 18 января, когда сенегальские игроки покинули поле в знак протеста против судейских решений, что задержало игру на 14 минут.
В финале, на последних минутах добавленного времени, Марокко получило пенальти, после чего сенегальская команда ушла с поля. Марокко не реализовало пенальти, а Сенегал в дополнительное время забил единственный гол и выиграл со счётом 1:0. Однако апелляционный совет КАФ расценил уход сенегальцев с поля как «отказ от игры» и постановил зафиксировать результат 3:0 в пользу Марокко, ссылаясь на статью 82 регламента турнира.
Федерация футбола Сенегала (ФФС) резко осудила это решение, назвав его «несправедливым, беспрецедентным и неприемлемым», и заявила о намерении обжаловать его в Спортивном арбитражном суде (CAS) в Лозанне. Генеральный секретарь ФФС Абдулайе Сейду Сов назвал вердикт «позором для Африки». Если апелляция будет подана, процесс может занять до года.
Инцидент приобрёл не только спортивный, но и политический резонанс. Премьер-министр Сенегала Усман Сонко раскритиковал приговоры, вынесенные Марокко арестованным сенегальским болельщикам. Ранее КАФ уже наложила штрафы на обе федерации на сумму более $1 млн и дисквалифицировала тренеров и игроков, но эти санкции не затрагивали чемпионат мира 2026 года.
Марокко впервые с 1976 года завоевало титул чемпиона Африки, а Сенегал лишился второго титула после победы в 2021 году. Главный тренер Марокко Валид Реграги охарактеризовал инцидент как «позорный образ африканского футбола», в то время как сенегальский тренер Папа Тиау защищал действия своей команды. Теперь внимание приковано к возможной апелляции Сенегала и её последствиям для предстоящего чемпионата мира.