Norvegiya prokurorlari shahzoda Mette-Maritning o'g'li Marius Borg Hoibyga nisbatan to'rt ayolga zo'rlash va boshqa jinoiy ayblovlar bo'yicha 7 yil 7 oy qamoq jazosi talab qilishdi. Oslo shahridagi sud jarayoni olti hafta davom etdi va jamoatchilikning katta e'tiborini tortdi, chunki Hoiby taxt vorisining o'g'li hisoblanadi.
Prokuror Sturla Henriksbo sudda aytganidek, "Zo'rlash qurbonlarning hayotini butunlay buzishi mumkin va ularga umrbod iz qoldiradi". U Hoibyni "o'zi xohlaganini qila oladigan odam" deb tasvirlagan bo'lsa-da, shuni ta'kidladi: "U yovuz emas, barchamiz yaxshi va yomon tomonlari bor odamlar. U kimligi uchun emas, balki nima qilgani uchun sudlanishi kerak". Prokurorlar qurbonlarning guvohliklari Hoibyning eslash qobiliyatsizligiga qaraganda ishonchliroq ekanligini ta'kidladilar.
29 yoshli Hoibyga nisbatan jami 40 ta ayblov qo'yilgan, shu jumladan to'rt marta zo'rlash, uy ichidagi zo'ravonlik, xavfli haydash va giyohvand moddalar bilan bog'liq jinoyatlar. Prokurorlar 40 ayblovdan 39 tasi bo'yicha aybdor deb topilishini talab qilmoqda, faqat bitta shartnoma buzilishi ayblovi bekor qilinishi kerak deb hisoblaydi. Hoiby allaqachon 63 kun sudgacha qamoqda o'tkazgan, bu vaqt kelajakdagi jazoni qisqartirishi mumkin.
Bu ish shahzoda Mette-Maritning o'tmishdagi muammolari bilan ham bog'liq, chunki u 2008 yilda jinoyatchi sifatida tan olingan Jeffrey Epstein bilan aloqasini davom ettirgani uchun tanqid qilinmoqda. Mette-Marit bu haqda "yomon qaror" uchun uzr so'ragan. Sud jarayoni jamiyatda qirollik oilasi a'zolarining huquqiy mas'uliyati haqida munozaralarni keltirib chiqardi.

Норвежские прокуроры потребовали тюремного срока в 7 лет и 7 месяцев для Мариуса Борга Хёйби, сына кронпринцессы Метте-Марит, по обвинениям в изнасиловании четырех женщин и других преступлениях. Шестинедельный судебный процесс в Осло привлек широкое внимание общественности, поскольку Хёйби является пасынком наследника престола, что подчеркивает вопросы равенства перед законом для членов королевской семьи.
Прокурор Стурла Хенриксбо заявила в суде, что «изнасилование может оставить неизгладимые шрамы и разрушить жизни жертв». Она охарактеризовала обвиняемого как человека, «который думает, что может делать все, что хочет», но добавила: «Мариус Борг Хёйби не монстр. Никто из нас не монстр. Мы все люди с хорошими и плохими сторонами. Его следует судить не за то, кто он есть, а за то, что он сделал». Прокуратура утверждала, что показания жертв более достоверны, чем заявления Хёйби, который часто заявлял на процессе о неспособности четко вспомнить события.
29-летний Хёйби обвиняется по 40 пунктам, включая четыре случая изнасилования, причем прокуроры утверждают, что некоторые жертвы были в состоянии сна или без сознания во время инцидентов. Также ему вменяются случаи домашнего насилия в отношении бывших партнерш, опасное вождение и преступления, связанные с наркотиками. Прокуроры требуют осуждения по 39 из 40 обвинений, предлагая оправдать по одному пункту о нарушении запрета контактов, описанному как случайное. Хёйби уже провел 63 дня в предварительном заключении, что может быть зачтено в срок наказания.
Дело развивается на фоне возобновившейся критики кронпринцессы Метте-Марит из-за ее прошлых связей с осужденным сексуальным преступником Джеффри Эпштейном. Метте-Марит извинилась за «плохое суждение» в поддержании контактов с Эпштейном после его осуждения в 2008 году. Этот судебный процесс вызвал общественные дебаты о правовой ответственности членов королевской семьи и прозрачности судебной системы Норвегии.