Shimoliy Koreya rahbari Kim Jong Un yillar davomida yadro qurollarini o'z rejimining omon qolishi uchun muhim deb ta'kidlab kelgan. Mutaxassislarning fikricha, Eron urushi Shimoliy Koreya uchun yadro qo'rqitishning ishlashini ko'rsatadigan saboq bo'ldi. Pyongyang Eron hujumlarini qat'iy qoraladi va tahlilchilarga ko'ra, u Vashingtonning harbiy va diplomatik zaif tomonlarini kuzatmoqda.
Davlat ommaviy axborot vositalariga ko'ra, Kim fevral oyida Shimoliy Koreyaning yadro qurolli davlat maqomini dushmanlarning potentsial tahdidlarini qaytarish va mintaqaviy barqarorlikni saqlash uchun muhim deb atadi. U yadro arsenalini rejim xavfsizligi uchun "kafolat" sifatida ta'rifladi. 2025-yil may oyidagi raketa sinovi paytida esa tezkor javob tizimlarini joriy etishga chaqirdi.
Seuldagi Kukmin Universiteti professori Andrey Lankov DWga bergan intervyusida, AQSh-Isroil hujumlari Pyongyangga yadro qurollaridan voz kechish umidlarini yo'q qilganini aytdi. U: "Eronga hujumlar bu masalaga oxirgi mixni qoqdi" dedi. Vashingtondagi Stimson Markazi tomonidan boshqariladigan 38 North tahlil markazi hisobotida esa Shimoliy Koreya rahbariyatining Yaqin Sharq voqealaridan o'rgangan sakkizta saboqni keltirdi, ulardan eng muhimi "yadro qurollari haqiqiy himoya beradi" degan xulosadir.
Hisobotga ko'ra, Eron holati Kim Jong Unning yillar davomida yadro arsenalini muzokaralar orqali berishdan bosh tortish pozitsiyasini mustahkamlaydi. Boshqa muhim saboqlar orasida raketa zaxiralarini oshirish, dronlarni rivojlantirish va asosiy ob'ektlarni himoya qilish zarurati bor. Shimoliy Koreya 1994-yilda AQShni yadro tadqiqot ob'ektlariga hujum qilishdan to'xtatish uchun Seul shahrini an'anaviy artilleriya va kimyoviy qurollar bilan vayron qilish tahdididan foydalangan.
Shimoliy Koreya va Eron 1979-yilgi inqilobdan keyin, shu jumladan yadro texnologiyasi va qurollarini rivojlantirishda yaqin aloqalar o'rnatgan. 1980-yillarda Pyongyang Tehronga o'z raketa tizimlarini sotgan va harbiy instruktorlar yuborgan. So'nggi haftada Shimoliy Koreya AQSh-Isroil hujumlarini mintaqaviy tinchlik va xavfsizlikni buzish deb qoraladi. 38 North hisoboti rahbarlikni himoya qilish va zaxara rejalarga ega bo'lish kerakligini ta'kidladi.
Janubiy Koreyaning sobiq siyosatchisi Kim Sang-woo Pyongyangning Eronning yuqori harbiy kuchga qarshi turishidan ruhlanayotganini aytdi. U DWga bergan intervyusida: "Menimcha, ular natijalardan juda mamnun. Eron AQShni qiyin vaziyatga solib, ular Venesueladagi kabi tez tugatishni o'ylashgan, ammo endi ular tiqilib qolishdi" dedi. Kim, shuningdek, Shimoliy Koreya yadro afzalligidan voz kechishni ahmoqona deb bilishini va bu Janubiy Koreya uchun endi imkonsiz orzu ekanligini qo'shdi.

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын годами заявлял, что ядерное оружие критически важно для выживания его руководства. Эксперты считают, что война в Иране стала уроком для Пхеньяна о том, что ядерное сдерживание работает. Северная Корея быстро осудила военные атаки на Иран, своего давнего союзника на Ближнем Востоке, и аналитики предполагают, что Пхеньян будет искать военные и дипломатические слабости и тактические ошибки Вашингтона.
По данным государственных СМИ, Ким в феврале заявил, что статус Северной Кореи как ядерного государства играет важную роль в сдерживании потенциальных угроз со стороны врагов и поддержании региональной стабильности. Он описал ядерный арсенал как "гарантию" безопасности руководства. Во время испытания ракет в мае 2025 года он также призвал к внедрению систем быстрого реагирования.
Профессор истории и международных отношений Сеульского университета Кукмин Андрей Ланков в интервью DW заявил, что атаки США и Израиля похоронили любые надежды на то, что Пхеньян откажется от своего ядерного оружия. Он сказал: "Атаки на Иран — это последний гвоздь в этом гробу". Аналитический центр 38 North, управляемый вашингтонским Stimson Center, в отчете от 16 марта изложил восемь уроков, которые северокорейское руководство извлечет из событий на Ближнем Востоке, главный из которых — "ядерное оружие обеспечивает реальную защиту".
В отчете отмечается, что случай с Ираном укрепляет часто заявляемую позицию Ким Чен Ына о том, что он не будет вести переговоры об отказе от ядерного арсенала. Другие ключевые выводы включают необходимость увеличения запасов ракет, развития дронов и готовности защищать ключевые объекты от вражеских беспилотников. Северная Корея смогла развить свою ядерную программу в 1994 году, отпугнув США от атак на свои ядерные объекты угрозой нанесения масштабного ущерба Сеулу обычной артиллерией и химическим оружием.
Северная Корея и Иран установили тесные связи после исламской революции 1979 года, включая сотрудничество в области ядерных технологий и оружия. Ещё в 1980-х годах Пхеньян продавал свои ракетные системы Тегерану и предоставлял военных инструкторов. На прошлой неделе Северная Корея осудила атаку США и Израиля на Иран как "разрушающую основы регионального мира и безопасности и усиливающую нестабильность во всем мире". Отчет 38 North также подчеркивает необходимость защиты руководства и подготовки запасных позиций на случай устранения лидера.
Бывший политик левоцентристской партии Южной Кореи Ким Сан Ву, ныне член правления Фонда мира Ким Дэ Чжуна, заявил DW, что Пхеньян, вероятно, ободрен тем, как Иран противостоит превосходящим военным силам. Он сказал: "Я думаю, они довольно довольны результатами. Иран поставил США в трудное положение; они думали быстро закончить дело, как в Венесуэле, но теперь, похоже, застряли и испытывают давление внутри страны и на международной арене". Ким добавил, что Северная Корея считает отказ от ядерного преимущества глупым, что делает эту мечту для Южной Кореи невозможной.