Fransiyaning Arcis-sur-Aube shaharchasida (aholisi 2,785 kishi) boʻlib oʻtayotgan mahalliy saylovlar internetda katta shov-shuvga sabab boʻldi. Buning sababi – hozirgi mer va qayta saylanishga intilayotgan Charles Hittlerning familiyasi bilan birga, uning raqobatchilaridan biri Antoine Renault-Zielinski ismli ekanligidir. Fransuz ijtimoiy tarmoqlari bu kurashni “Adolf Hitler va Volodimir Zelenskiy oʻrtasidagi jang” deb hazil qilishmoqda.
Charles Hittler BBCga bergan intervyusida: “Bu mutlaqo aqldan ozgan holat. Butun hayotim davomida familiyam haqida hazillar qilishardi, baʼzan saylov plagiatlarimga moʻylov chizishardi. Bu hech qachon katta muammo boʻlmagan. Lekin endi bu nazoratdan chiqdi. Internetda “Arcistliklarning 37% gitlerchilar!” deb yozilgan maqolalarni koʻrdim. Xotinim yigʻlayapti”, – deb aytdi. U odamlar shahar va uning siyosati haqida emas, faqat ismlar haqida gapirishlaridan noroziligini bildirdi.
Hittlerning familiyasi nemis chegarasidagi Elzas mintaqasidan kelib chiqqan. Uning otasi chorvachi boʻlgan va urush paytida Germaniyaga majburiy mehnatga olib ketilgan. 1949-yilda, urush xotirasi yangi boʻlganida, oila aʼzolari unga familiyasini oʻzgartirishni maslahat berishgan, ammo bu maʼmuriy jihatdan qiyin va qimmat boʻlgani uchun ular buni amalga oshirmagan. Hittlerning aytishicha, Fransiyada uning qarindoshlaridan faqat bir nechtasi qolgan, chunki Elzadagi amakivachchalari qiz farzand koʻrishgan va familiya u yerda yoʻqolayotgan. Uning oʻgʻillaridan biri “Hit-lay” deb talaffuz qilishni tanlagan, nabiralari esa onalarining familiyasini olgan.
Biroq, Charles Hittlerning qizi va kelini ham Fransiyaning boshqa shaharlarida mahalliy kengash aʼzoligiga nomzod boʻlishmoqda. U: “Siz tanish boʻlib qolgach, ism muhim boʻla qolmaydi. Odamlar ism ortidagi shaxsni koʻradilar. Mening yaqinlarim menga faqat “Janob Charles” deb murojaat qilishardi. Shuning uchun men familiyamni saqlab qoldim”, – deb izoh berdi.
Saylovda Charles Hittler markaziy-oʻng roʻyxatni boshqarayotgan boʻlsa, uning raqobi Antoine Renault-Zielinski oʻng qanot “Vatanparvar” harakatiga mansub. Milliy darajada, oʻng qanot “Milliy Front” ushbu Parijdan 160 km janubi-sharqdagi mintaqada kuchli oʻrin tutadi. 28 yoshli Renault-Zielinski bojxona xodimi boʻlib, uning familiyasining ikkinchi qismi onasining polyak familiyasidan kelib chiqqan. U BFMTVga bergan intervyusida odamlar uni tez-tez Zelenskiy bilan qarindoshmi deb soʻrashlarini, bunga “yoʻq” deb javob berishini aytdi.
Arcis-sur-Aube shaharchasi tarixiy jihatdan ham qiziq: 1814-yilda Napoleon Avstriya, Prussiya va Rossiya qoʻshinlariga qarshi bu yerda jang qilgan, ikki yildan soʻng rus hukumati taklif qilgan nemis koʻchmanchilar jang sharafiga oʻzlarining aholi punktini “Artsiz” deb nomlagan. Shahar, shuningdek, fransuz inqilobchisi Jorj Jak Dantonning tugʻilgan joyi hisoblanadi. Yakuniy saylovda Hittler Renault-Zielinski va uchinchi nomzod Annie Soucatga qarshi kurashadi. Birinchi bosqichda Hittler ikki raqobatchisidan ozgina oldinda edi.

Муниципальные выборы в небольшом французском городке Арси-сюр-Об (население 2 785 человек) стали вирусной сенсацией в интернете из-за фамилий кандидатов. Действующий мэр, баллотирующийся на переизбрание, носит фамилию Хиттлер (Charles Hittler), а один из его двух соперников – Антуан Рено-Зелински (Antoine Renault-Zielinski). Французские социальные сети заполонили «юмористические» посты, сравнивающие эту гонку с противостоянием между покойным немецким диктатором Адольфом Гитлером и современным украинским героем Владимиром Зеленским.
Чарльз Хиттлер в интервью BBC с горечью констатировал: «Это совершенно сошло с ума. Всю жизнь мне иногда шутили насчёт моей фамилии. Иногда люди рисовали усы на моих предвыборных плакатах. Это никогда не было большой проблемой. Но теперь всё вышло из-под контроля. Я видел онлайн-статьи, где пишут: „37% жителей Арси – гитлеровцы!“. Моя жена в слезах». Он выразил разочарование тем, что внимание приковано лишь к фамилиям, а не к политике городка.
Фамилия Хиттлер происходит из эльзасского региона на границе с Германией. Его отец был пастухом и во время войны был отправлен в Германию по программе принудительного труда. В 1949 году, когда воспоминания о войне были ещё свежи, родственники советовали сменить фамилию, но бюрократические сложности и высокая стоимость процедуры остановили семью. Хиттлер отметил, что во Франции осталось лишь несколько носителей этой фамилии, так как его эльзасские кузены имели только дочерей, и фамилия там исчезает. Один из его сыновей произносит фамилию как «Хит-ле», чтобы избежать неловкости, а внуки взяли фамилии матерей.
Тем не менее, дочь и невестка Чарльза Хиттлера также баллотируются в муниципальные советы других городов Франции. Он пояснил: «Когда тебя знают, фамилия перестаёт иметь значение. Люди смотрят на человека за фамилией. Для близких я был просто „Месье Шарль“. Поэтому я решил её оставить».
На выборах Чарльз Хиттлер возглавляет список правоцентристов, а его соперник Антуан Рено-Зелински представляет ультраправое движение «Патриоты». На национальном уровне ультраправая партия «Национальное объединение» имеет сильные позиции в этом регионе, расположенном примерно в 160 км к юго-востоку от Парижа. 28-летний Рено-Зелински, таможенник, недавно переехал в Арси-сюр-Об; вторая часть его фамилии – от польской матери. В интервью BFMTV он рассказал, что ему часто задают вопрос о родстве с Зеленским, на что он отвечает отрицанием.
Городок Арси-сюр-Об имеет историческое значение: в 1814 году Наполеон сражался здесь против вторгшихся австрийских, прусских и российских армий, а два года спустя немецкие переселенцы, приглашённые российским правительством, назвали своё поселение Арциз в честь той битвы. Также этот город – родина французского революционера Жоржа Жака Дантона. Во втором туре выборов Хиттлер будет соревноваться с Рено-Зелински и третьим кандидатом Энни Сука. В первом туре Хиттлер немного опережал обоих соперников.