Pokiston va Afg‘oniston Tolibon hukumati o‘rtasidagi chegaraviy to‘qnashuvlar Ramazon oyining oxiri va Ro‘za hayiti munosabati bilan vaqtincha to‘xtatildi. Ikkala tomon ham bu tinchlik harakatini shartli va tezda bekor qilinishi mumkin deb e’lon qildi, bu esa mintaqaviy keskinlikning barqaror emasligini ko‘rsatadi.
Pokiston Axborot vaziri Attaulloh Tarar chorshanba kuni kechqurun yarim tundan dushanba kechasi yarim tunga qadar amal qiladigan vaqtinchalik to‘xtashni e’lon qildi. U bu harakatni “yaxshi niyat va islomiy me’yorlarga muvofiq” deb ta’rifladi, lekin har qanday chegaradan o‘tgan hujum, dron hujumi yoki Pokistondagi terror hodisasi “qayta boshlangan intensivlik bilan” operatsiyalarni qayta boshlashga olib kelishini ogohlantirdi.
Afg‘oniston hukumati matbuot kotibi Zabihulloh Mujohid shunga o‘xshash bayonot chiqarib, “har qanday tahdid” holatida Tolibon kuchlari “qat’iy javob berishini” aytdi. Ushbu e’lonlar Pokistonning dushanba kuni Kobuldagi Omid giyohvandlik davolash shifoxonasiga havo hujumi o‘tkazgani haqidagi da’volardan keyin keldi, Pokiston esa bu da’volarni rad etib, ularni harbiy ob’ektlarga qaratilgan va fuqarolik qurbonlari haqidagi xabarlarni propaganda deb atadi.
Fevral oyining oxiridan beri to‘qnashuvlar kuchayib, takroriy chegaradan o‘tgan otishmalar va Afg‘oniston hududiga, shu jumladan poytaxtga chuqur kirib boruvchi havo hujumlari sodir bo‘ldi, Pokiston o‘zini Afg‘oniston bilan “ochiq urushda” deb e’lon qildi. Bu mojarolar xalqaro hamjamiyatni, ayniqsa chegarada, Al-Qoida, “Islomiy Davlat” va boshqa militsion guruhlar faol bo‘lib, qayta guruhlanishga intilayotgan joylarda xavotirlantirmoqda.
Tinchlik tashabbusi Saudiya Arabistoni, Qatar va Turkiya kabi “qardosh islom mamlakatlari” tomonidan iltimos qilingan, ammo bu vaqtinchalik to‘xtash ikki qo‘shni o‘rtasidagi asosiy kelishmovchiliklarni hal qilmasligi mumkin. Rahbarlarning ogohlantirishlari shuni ko‘rsatadiki, bu tinchlik juda nozik va har qanday provokatsiya tezda urush harakatlarini qayta boshlashi mumkin, bu esa mintaqaviy barqarorlik uchun doimiy tahdid bo‘lib qolmoqda.

Приграничные столкновения между Пакистаном и правительством талибов в Афганистане были временно приостановлены в связи с окончанием месяца Рамадан и праздником Ураза-байрам. Обе стороны объявили это перемирие условным и обратимым в случае нарушений, что подчеркивает нестабильность региональной напряженности.
Министр информации Пакистана Аттаулла Тарар объявил о временном прекращении огня с полуночи среды до полуночи понедельника. Он охарактеризовал этот шаг как «жест доброй воли в соответствии с исламскими нормами», но предупредил, что любая трансграничная атака, атака дронов или террористический инцидент внутри Пакистана приведет к немедленному возобновлению операций «с новой интенсивностью».
Пресс-секретарь афганского правительства Забихулла Муджахид выпустил аналогичное заявление с параллельным предупреждением о том, что «в случае любой угрозы» силы талибов ответят «решительно». Это объявление последовало после заявлений афганских чиновников о том, что пакистанский авиаудар в понедельник по больнице для лечения наркозависимости «Омид» в Кабуле якобы убил сотни людей, что Пакистан отрицает, называя сообщения о массовых жертвах среди гражданского населения пропагандой.
С конца февраля столкновения обострились, с повторяющимися трансграничными обстрелами и авиаударами, достигающими глубокой территории Афганистана, включая столицу, при этом Пакистан объявил себя в «открытой войне» с Афганистаном. Эти бои встревожили международное сообщество, особенно вдоль границы, где «Аль-Каида», «Исламское государство» и другие вооруженные группы остаются активными и стремятся перегруппироваться.
Инициатива по прекращению огня была запрошена «братскими исламскими странами», включая Саудовскую Аравию, Катар и Турцию, но эта временная пауза может не разрешить основные разногласия между двумя соседями. Предупреждения лидеров указывают на то, что перемирие является хрупким, и любая провокация может быстро возобновить боевые действия, создавая постоянную угрозу региональной стабильности.