Berlin Brandenburg (BER) aeroportida, Germaniya poytaxtining yagona yirik aviauzelida, bugun barcha yo‘lovchi parvozlari to‘xtatildi. Bu ish tashlash Verdi kasaba uyushmasi tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, ishchilar yaxshiroq maosh va ish sharoitlari uchun kurashmoqda. Ish tashlash ertalab boshlanib, tungi soat 12:00gacha davom etishi rejalashtirilgan, deb ma’lum qildi Verdi muzokarachi Holger Rössler. Aeroport terminalari deyarli bo‘sh qolgan.
Aeroport operatori, Berlin Brandenburg Airport Company, vakili aytishicha, barcha yo‘lovchilar aviakompaniyalar tomonidan o‘z vaqtida xabardor qilingan va ular aeroportga umuman kelmagan. Parvozlar qayta bron qilingan yoki muqobil sayohat variantlari taklif qilingan. Operatorlar ma’lumotlariga ko‘ra, taxminan 445 ta reys va 57,000 ga yaqin yo‘lovchi ta’sirlangan. Biroq, ish tashlash haqida xabari bo‘lmagan bir nechta yo‘lovchilar aeroportga kelgani kuzatilgan.
Ish tashlashda o‘t o‘chiruvchi xizmatlari, havo harakati nazorati va terminal boshqaruvi xodimlarini o‘z ichiga olgan taxminan 2,000 nafar xodim ishtirok etmoqda. Tashqi provayderlar tomonidan bajariladigan yer usti xizmatlari va xavfsizlik tekshiruvlari kabi ba’zi xizmatlar ish tashlashga qo‘shilmagan bo‘lsa-da, parvoz operatsiyalarini saqlab qolish imkoni bo‘lmagan.
Aeroport operatori ish tashlashni mutanosib emas deb tanqid qildi, Eron urushi bilan bog‘liq allaqachon og‘ir sharoitlarni keltirib o‘tdi. Aeroport bosh direktori Aletta von Massenbach esa, 25-martda rejalashtirilgan keyingi muzokaralar davrida kelishuvga erishilishiga ishonch bildirdi. Berlin transport senator Ute Bonde ham ikki tomonni yaqinlashishga va mojaroni tezda hal qilishga chaqirdi. Ish beruvchilar o‘tgan hafta ikkinchi muzokaralarda dastlabki taklifni taqdim etgan, ammo Verdi bu yetarli emas deb hisoblab, kasaba uyushmasi a’zolari uchun oylik maoshga 6% oshirish, kamida 250 yevro (taxminan 290 dollar) ko‘proq to‘lov va qo‘shimcha bir kun dam olish kunini talab qilmoqda.

В аэропорту Берлин Бранденбург (BER), единственном крупном авиаузле столицы Германии, сегодня приостановлены все пассажирские рейсы. Забастовка организована профсоюзом Verdi, работники которого требуют улучшения оплаты труда и условий работы. Акция началась рано утром, как и планировалось, и продлится до полуночи, сообщил переговорщик Verdi Хольгер Рёсслер. Терминалы аэропорта остаются практически пустыми.
Представитель оператора аэропорта, компании Berlin Brandenburg Airport Company, заявил, что все пассажиры были своевременно проинформированы авиакомпаниями и вообще не приезжали в аэропорт. Рейсы были перебронированы или предложены альтернативные варианты путешествия. По данным операторов, затронуты около 445 рейсов и примерно 57 000 пассажиров. Однако было замечено, что несколько пассажиров всё же появились в аэропорту, по-видимому, не зная о забастовке.
В забастовке участвуют около 2000 сотрудников, включая персонал пожарной службы, управления воздушным движением и управления терминалами. Хотя некоторые услуги, такие как наземное обслуживание и проверки безопасности, выполняются внешними поставщиками, не участвующими в забастовке, поддержание полётных операций оказалось невозможным.
Оператор аэропорта раскритиковал забастовку как непропорциональную, сославшись на уже напряжённые условия, связанные с войной в Иране. Генеральный директор аэропорта Алетта фон Массенбах выразила уверенность, что соглашение будет достигнуто на следующем раунде переговоров, запланированном на 25 марта. Сенатор по транспорту земли Берлин Уте Бонде призвала обе стороны сблизиться и быстро разрешить спор. Работодатели представили первоначальное предложение на втором раунде переговоров на прошлой неделе, но Verdi заявил, что этого недостаточно, требуя повышения зарплаты на 6%, не менее 250 евро (примерно 290 долларов) в месяц дополнительно и дополнительный выходной день для членов профсоюза.