Magdeburg soboridagi sobiq Muqaddas Rim imperatori Otto Buyukning sarkofagi zarar ko‘rganidan so‘ng, tadqiqotchilar uning ichidagi mazmunni tahlil qilishga qaror qilishdi. Ular sarkofag ichidagi qoldiqlar haqiqatan ham Otto Buyukga tegishli ekanligiga ishonch hosil qilishdi.
Saksoniya-Anhalt tarixiy yodgorliklar va arxeologiya davlat idorasi direktori Harald Meller Magdeburgda bo‘lib o‘tgan taqdimotda, sarkofag ichidan topilgan skeletning deyarli 100% ehtimollik bilan Otto I ga tegishli ekanligini e’lon qildi. U 1050 yillik saqlangan va diqqat bilan joylashtirilgan skelet oldida turib, “Bizning oldimizda Otto Buyukning o‘lik qoldiqlari borligi ehtimoli deyarli aniq” dedi.
Tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, Otto I 912-yilda tug‘ilib, 973-yilda vafot etgan. U Sharqiy Frank qiroli bo‘lib, otasi Genrix Ovchi vafotidan keyin Saksoniya gersogligini meros qilib olgan va nemis qabilalari va qirolliklarini birlashtirish ishini davom ettirgan. 955-yilda Lechfeld jangida mag‘lub etilgan mag‘lubiyat unga “Buyuk” laqabini olib, 962-yilda Papa tomonidan Muqaddas Rim imperatori sifatida toj kiyishiga olib keldi.
O‘tgan yilning iyun oyida sarkofagning jiddiy zarar ko‘rishi tufayli tadqiqotchilar ohak tosh sarkofag ichidagi oddiy yog‘och tobutni ochishga majbur bo‘lishdi. Suyaklar bilan birga, ular ichida mato parchalari, jumladan Vizantiya yoki Ispaniya ipakidan qilingan qizil kafan va kumush iplar bilan bo‘yalgan ko‘k ko‘rpa topdilar. Tuxum qobig‘i, meva urug‘lari va 13-asrga oid Magdeburg tangasi ham topilgan. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, bu odam kuchli jarohat tufayli uch tishini yo‘qotgan va og‘ir qistirish kasalligidan aziyat chekkan.
Sarkofagning konservatsiya ishlari soborida davom etmoqda, suyaklar esa qayta tiklanadigan tobutga qaytarilishidan oldin Saksoniya-Anhalt poytaxti Magdeburgda qoladi. Saksoniya-Anhalt davlat boshlig‘i Sven Shults bu topilmalarni maqtadi va “Otto Buyuk Magdeburgdan Yevropa tarixini yozdi. Bugun bizning olimlarimiz uning qoldiqlarini zamonaviy usullar bilan tahlil qila olishlari Saksoniya-Anhaltning ilmiy markaz sifatidagi kuchini ko‘rsatadi” dedi.

После повреждения саркофага бывшего императора Священной Римской империи Оттона Великого в Магдебургском соборе исследователи решили проанализировать его содержимое. Они убеждены, что останки внутри действительно принадлежат этому историческому деятелю.
Директор Государственного управления по охране памятников и археологии Саксонии-Анхальт Харальд Меллер на презентации в университетской клинике Магдебурга заявил, что скелет, найденный в простом деревянном гробу внутри известнякового саркофага, с вероятностью, граничащей с уверенностью, принадлежит Оттону I. Он стоял перед аккуратно разложенным и удивительно сохранившимся 1050-летним скелетом, отметив: “То, что перед нами, с высокой долей вероятности является останками Оттона Великого”.
Согласно историческим записям, Оттон I родился в 912 году и умер в 973 году. Он был восточнофранкским королём, унаследовавшим герцогство Саксония после смерти отца, Генриха Птицелова, и продолжил объединение немецких племён и королевств. Его победа над венгерскими захватчиками в 955 году при Лехфельде принесла ему прозвище “Великий”, а в 962 году папа римский короновал его императором Священной Римской империи.
В июне прошлого года серьёзные повреждения саркофага вынудили исследователей вскрыть деревянный гроб для реставрации. Помимо костей, внутри были обнаружены текстильные фрагменты, включая красный саван из византийского или испанского шёлка и синее одеяло с серебряными нитями. Также найдены яичная скорлупа, косточки фруктов и монета XIII века из Магдебурга. Анализ показал, что мужчина потерял три зуба из-за травмы и страдал тяжёлым заболеванием дёсен, а расширение артерий у основания черепа могло способствовать его смерти.
Реставрационные работы на саркофаге продолжаются в соборе, а кости временно останутся в Магдебурге, столице Саксонии-Анхальт, перед возвращением в восстановленный гроб. Премьер-министр Саксонии-Анхальт Свен Шульце похвалил находки, заявив: “Оттон Великий писал европейскую историю из своей базы в Магдебурге. То, что наши учёные могут сегодня анализировать его останки современными методами, свидетельствует о силе Саксонии-Анхальт как научного центра”.