Vashington – AQSh Milliy Razvedka Boshlig‘i Tulsi Gabbard Senat razvedka qo‘mitasiga bergan yozma guvohligida, 2025-yil iyun oyida AQSh va Isroil tomonidan amalga oshirilgan “Midnight Hammer” operatsiyasidan so‘ng Eron yadro qurolini boyitish dasturini qayta tiklashga urinmaganligini ma’lum qildi. Bu bayonot, prezident Donald Trampning Eron bilan urushga kirishish uchun asosiy sabablaridan birini – mamlakatning yadroviy ambitsiyalarini – zaiflashtirishi mumkin.
Gabbard yozma guvohlikning bu qismini ommaviy televizion eshittirishda o‘qimadi, bu esa Demokrat senator Mark Warner tomonidan tanqidga uchradi. Warner uning Trampning pozitsiyasiga zid bo‘lgan qismlarni ataylab o‘tkazib yuborganligini ta’kidladi. Gabbard esa vaqt yetishmasligini aytib, baholashni rad etmadi.
Eron yillar davomida yadro quroli izlayotganini rad etib kelgan, yadro va qurol nazoratchilari esa hatto Eron bunday qurolga intilsa ham, bu qisqa yoki o‘rta muddatli tahdid emasligini ta’kidlagan. Ummon tashqi ishlar vaziri, urushdan oldin AQSh-Eron yadro muzokaralariga vositachilik qilgan, Tramp ma’murlarining muzokaralar samarasiz bo‘lgani haqidagi da’volarini rad etdi.
Gabbardning bahosi Oq uydan farqli ravishda, Eron rahbariyatining asosiy shaxslari o‘ldirilganiga qaramay, “rejim” butunligicha qolgan, ammo “Epic Fury” operatsiyasi tufayli sezilarli darajada zaiflashganligini ko‘rsatdi. U shuningdek, Eron va uning vositachilari AQSh va ittifoqdoshlar manfaatlariga hujum qilish qobiliyatini saqlab qolganligini, agar dushman rejim omon qolsa, yillar davomida raketalar va UAV kuchlarini qayta qurishga urinishini aytdi.
Vashingtondagi Qurol Nazorati Assotsiatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh razvedkasi 2025-yil holatiga ko‘ra, agar Eron bunday niyatda bo‘lsa, AQShni urishga qodir raketa ishlab chiqish uchun 2035-yilgacha yoki undan ham ko‘proq vaqt kerak bo‘lishi mumkinligini aytgan. Gabbard guvohligidan bir kun oldin, uning agentligining yuqori martabali amaldori Jo Kent Trampning Eron urushiga qarshi chiqib iste’foga chiqdi va Eronning “hech qanday yaqin tahdid” bo‘lmaganligini ta’kidladi.

Вашингтон – Директор Национальной разведки США Тулси Габбард в письменных показаниях комитету Сената по разведке заявила, что после ударов США и Израиля в июне 2025 года Иран не предпринимает усилий по восстановлению своих возможностей по обогащению урана. Это заявление, по-видимому, подрывает одно из ключевых обоснований президента Дональда Трампа для вступления в войну с Ираном, которое якобы основывалось на ядерных амбициях Тегерана.
Габбард не зачитала эту часть показаний во время публичных телевизионных слушаний, что вызвало критику со стороны сенатора-демократа Марка Уорнера, который обвинил её в умышленном пропуске информации, противоречащей Трампу. Габбард объяснила это нехваткой времени, но не опровергла оценку разведки. Иран годами отрицал стремление к ядерному оружию, а эксперты по контролю над вооружениями утверждали, что даже если бы Тегеран и стремился к нему, это не представляло бы краткосрочной или среднесрочной угрозы.
Министр иностранных дел Омана, который посредничал в последнем раунде переговоров по ядерной сделке между США и Ираном до войны, опроверг заявления официальных лиц Трампа о том, что переговоры не приносили прогресса. Также сообщается, что советник по национальной безопасности Великобритании Джонатан Пауэлл, присутствовавший на финальной сессии переговоров, оценил, что позиция Ирана не оправдывает срочного начала войны.
Администрация Трампа не определилась с единым обоснованием для начала войны, также указывая на баллистические возможности Ирана, его потенциальную угрозу Израилю и американским силам на Ближнем Востоке, а также на действия иранского правительства с 1979 года. Концепция «непосредственной угрозы» имеет ключевое значение для определения законности решения Трампа нанести удар по суверенной стране в соответствии с международным правом.
Габбард представила более сдержанную оценку, чем Белый дом, заявив, что, несмотря на ликвидацию высшего руководства Ирана, «режим» остаётся в основном целым, но значительно ослабленным. Она предупредила, что Иран и его прокси-силы сохраняют способность атаковать интересы США и союзников, и в случае выживания «враждебного режима» он начнёт многолетние усилия по восстановлению своих ракетных и беспилотных сил. При этом Ассоциация по контролю над вооружениями в Вашингтоне отмечала, что по данным разведки США на 2025 год, Ирану может потребоваться до 2035 года или более для разработки ракеты, способной достичь территории США, если он действительно стремится к этому.